על הערכת האמת עם רונן הורוביץ/ ראובן שבת

 

רונן הורוביץ הוא סופר מיוחד וסיפור מיוחד בפני עצמו.ספרו-"למה אני לא יכול לספר את האמת "הוא

. פרוזה ביוגרפית העוסקת בהתמודדות עם פוסט טראומה, דמויות במצוקה נפשית, תהליכי שיקום והתמודדות בגישה חיובית שיכולה לתרום למי שחווה או מתמודד עם אירועים דומים. זהו ספרו השני של הורביץ, יליד תל אביב, נשוי, אב לבן ובת, וסבא טרי.ספר מעט על עצמך ומדוע בחרת בעצם בכתיבה?

 

החלום שלי מילדות היה לכתוב ספר.

אחרי תאונת דרכים מאוד קשה ב-2005 שבה איבדתי רגל, ואחרי תהליך שיקום מאוד ארוך כמעט שנה בשיקום אורטופדי בתל השומר ועוד שנתיים במכון הלאומי לשיקום נפגעי ראש.

מצאתי את עצמי ללא עבודה. הפסיכולוגים בשיקום אחרי הרבה איבחונים וטיפולים בישרו לי שהיכולות הקוגנטיביות שלי נפגעו ואני לא אוכל לחזור ולעסוק בכל מה שעשיתי קודם - שיווק ומכירות. 

השותפים שלי בחברת התוכנה שהקמנו זרקו אותי כי אני כבר לא מביא להם תועלת ודרשו שאחזיר את המניות שלי בחברה.

מצאתי את עצמי בתוך לימבו של חוסר מעש, חוסר תכלית וביטול מוחלט של הערך העצמי שלי.

הייתי בתהליך משפטי מאוד ארוך ותובעני שנמשך קרוב ל-7 שנים שבמהלכו גם לא היה נכון להתחיל משהו חדש מבחינה תעסוקתית.

הייתי צריך לקבל החלטה גורלית. האם לוותר ולשקוע לתהומות היאוש שהגורל זימן לי או משהו אחר.

הכתיבה הייתה מעין מפלט של מסוגלות.

איבדתי יכולות פיסיות, הייתי ספורטאי פעיל, טיילתי המוןברגל, שחיתי

אבל לא איבדתי, למרות פסק הדין של הפסיכולוגים שלי, יכולות מנטליות ודמיון.

התחלתי לכתוב,וכתבתי המון באותה התקופה. מאות שירים, עשרות סיפורים ושלושה ספרים.

הכתיבה למעשה היתה קרש ההצלה שלי והשיקום של עצמי של רונן. בכתיבה לא היו לי ולגיבורים שלי שום מגבלות חוץ מאלה שאני שמתי להם.

ודרך תחושת המסוגלות הזו לאט לאט חזרתי ושיקמתי את היכולות שלי וכיום אני עושה שוב כמעט כל שעשיתי קודם מבחינה מקצועית. אני סמנכל שיווק ומכירות, מטייל בעולם, עושה טראקים, רפטינג ורכיבה על סוסים.

שואלים אותי אם זה לא קשה לי ואני אומר שלא כי אני עושה את זה על רגל אחת.

לא הפסקתי לכתוב ולא ויתרתי על החלום שלי.

כתבתי עד היום 6 ספרים. שניים יצאו כבר לאור.

"חזירים" סאטירת מתח פוליטית שלמעשה חזתה את הקורונה וכל מה שהיה עד היום - יצאה ב-2020

"למה אני לא יכול לספר לך את האמת? הוא הספר השני שלי שראה אור

ויש עוד בדרך  

 מה מייחד את הספר הזה


למה אני לא יכול לספר לך את האמת? הנו סגירת מעגל מבחינתי. הגיבור שגם לו קוראים רונן הורביץ, הוא סופר שמתמודד עם פוסט טראומה ממלחמת לבנון השניה באמצעות כתיבה.

הוא זוכה להצלחה גדולה ומוכר את הזכויות של הספר לנקליפס תמורת הפקת סדרת ריאלטי הזויה שהוא המציא.

זהו ספר מאוד מיחוד הכתוב באופן שונה מהמקובל. הוא מורכב משלוש נובלות שמתמזגות בסוף לכדי סיפור אחד שלם. זהו סוג של הומאז' לעולם הספרות והספר מכיל שלל דמויות ואיזכורים להרבה מאוד ספרים שאני אהבתי. זהו אינו סיפור אוטוביוגרפי אבל מאוד מאוד אישי מרגש וכואב. כיצד היה תהליך כתיבתו, קל וזורם או אחר?את הרעיון לספר קיבלתי מזמן וגם כתבתי לא מעט. נרעיון הבסיס היה נושא האמת האבסולוטית והאם יתכן בכלל דבר כזה? בעולם של פייק ניווז ושבו האמת נקבעת בכיכר השוק ניסיתי לכתוב ספר על גיבור שלא מוכן לוותר על האמת שלו ומחפש אמת אבסולוטית. הרבה שנים הסתובבתי סביב הספר מוסיף רעיונות לכדי משהו בלתי אפשרי . למדתי בזמנו בסדנת כתיבה אצל שמעון אדף ושיתפתי אותו בהתלבטות על הספר. הוא שאל אותי שאלה שלמעשה תקעה לי את הכתיבה: "למה  האמת כל כך חשובה לגיבור? הבנתי שעד שלא תהיה לי תשובה לשאלה לא אוכל לסיים את הספר. שמתי אותו בצד והתפנתי לכתוב ולהוציא לאור את חזירים. לפני שנתיים הצטרפתי למרתון של בית העורכים שהרעיון מאחוריו להשלים כתיבת ספר עד שבוע הספר.

חזרתי לכתוב במרץ את הספר ולולא העריכה הסבלנית והגאונית של לירון פיין הוא היה נשאר משהו אישי ובלתי מובן לחלוטין. וכן, מצאתי את התשובה למה האמת כל כך היתה חשובה לגיבור שבאיזה שהוא אופן הוא אני. למה אני לא יכול לספר לך את האמת? הוא נסיון אמיץ של הגיבור  לספר לעצמו את האמת ולחיות איתה

מי הם שלושת הסופרים המוערכים ביותר בעיניך  ומדוע?

אני מניח שבשלושת הסופרים אנחנו מתכוונים לסופרי בדיון ולא עיון. 

ההגדרה שלי לספר טוב הוא ספר שמצליח לנתק ולרתק אותך כליל מהמציאות וכשאתה מסיים אותו הוא נשאר אתך או שאתה מצטער שהוא נגמר.

1. סטיבן קינג - הוא הצליח לרתק אותי בכל כך הרבה מספריו

2. ג'וזף הלר עם מילכוד 22 - שיוסריאן הפך לאחת הדמויות בספר "למה אני לא יכול לספר לך את האמת?"

3. השלישי אני מתלבט בין כמה: רוברט הינלין, , רוברט מ. פירסיג עם זן ואומנות אחזקת האופנוע, אכסל מונתה ועוד אם היית נקלע לבקתה בודדה בהרים למשך שנה והיית צריך לקחת 3 ספרים שונים, במה היית בוחר ומדוע?


 הייתי לוקח את אחד מהכרכים של אפריים קישון. לא נמאס לי אף פעם, את די זמן לאהבה של רוברט הינלין - כל כך הרבה תובנות מאוגדות בספר אחד שכיף לקרוא אותו ואולי את יוליסס של ג'מס ג'ויס שקראתי הרבה סיפורים שלו וקטעים מהספר אבל עדיין לא את כולו.


logo בניית אתרים