פרס שגרירת השראה לציפי שחרור/ יהורם גלילי  


המשוררת והסופרת ציפי שחרור קיבלה בשבוע שעבר את פרס שגרירת השראה באירוע מרשים שהתקיים בנמל תל אביב במסגרת יום ההשראה הבינלאומי

"קיבלתי לא מעט פרסים חשובים, שאף היו מלווים בסכומי כסף נאים. פרס זה הוא למעשה אות ולמעשה מחמיא לי יותר. בניגוד לפרסים, שבדרך כלל היו נקודתיים, פרס זה הוא סמן בחיי שניתן לי, מעבר לפועלי בשדה השירה, ומציין עבורי 50 שנות יצירה מאז יצא לאור ספרי הראשון בשנת 1973. השנה ייצא לאור ספרי החדש, אז יש יותר יפה מזה? זה מעגל קוסמי של שירה שאני אוהבת מאוד. יש אנרגיה טובה במעגלים אלה, ואני מקווה שאני מצליחה להקרין אותה סביבי ולהפיץ אותה באמצעות שירה עברית טובה".


כך אומרת המשוררת והסופרת ציפי שחרור, המציינת בימים אלו 50 שנות יצירה ובקרוב ייצא לאור ספרה ה-38 "משוררת" (בהוצאת בית עקד ספרים). באירוע חגיגי, שהוקדש ליום ההשראה הבינלאומי והתקיים בשבוע שעבר בהאנגר 11 בנמל תל אביב במסגרת שבוע האופנה הישראלי (בהפקתו של מוטי רייף). באירוע קיבלה ציפי שחרור את פרס שגרירת השראה עבור תרומתה הרבה למיזם שירה חשוב הפועל מאז שנת 2019.במהלך האירוע, לפני קבלת הפרס, הוקרן על גבי מסך ענק בשבוע האופנה הישראלי (שציין את חודש האשה הבינלאומי) השיר "לאונרד כהן שר לה" שכתבה שחרור והוא גם השם שלא אחד מספריה, לצד יצירה אומנותית נפלאה שיצרה האומנית אופירה אבישר לשיר זה ומשולב בו בשפה האנגלית עבור תערוכת אומניות מכל רחבי העולם שהוצגה בביאנלה 2019 "בשם מבעד לצעיף" וסימלה את דיכוי הנשים במקומות שונים בעולם. עבודה אומנותית מרתקת זו הופיעה בתערוכות רבות ברחבי העולם. ביצירה זו שילבה אבישר את מילות השיר של שחרור עם דמותו של לאונרד כהן על בגד ורוד תמים של ילדה, והניחה את השיר עליו באנגלית. בכך יצרה אנתיטזה מרתקת בין התום הנראה לעין לבין הפגיעה בנפשה של ילדה חסרת ישע המופיעה בשיר של שחרור.להפתעתם של רבים, בבוקר שבו התקיים האירוע והוצג השיר של שחרור בהאנגר 11 בנמל תל אביב, הוקרן השיר גם על קיר הבימה במהלך מחאת הלהט"ב שנערכה במקום. לתאריך בו התקיים הארוע, כך התברר, יש קארמה מיוחדת גורלית שהכול התנקז אליו. יום ההשראה, שציין את צאת האנתולוגיה זו השנה החמישית שבעריכת ציפי שחרור וביוזמת טלי דבי לבנת, הוא גם יום השירה הבינלאומי. מארגני האירוע לא שכחו לציין כי זהו גם היום לציון תסמונת דאון, ולכן הזמינו נערה מלהקת שלווה במיוחד לקרוא את מילות השיר, והקהל כמובן התרגש מאוד.

לאונרד כהן שר לה / ציפי שחרור
יַלְדָּה רוֹשֶׁמֶת רוּחַ
וּקְלִידֵי מַחְשֵׁב מְעִיפִים
תָּוִים
פַּעַם לֵאוֹנַרְד כֹּהֵן
שָׁר לָהּ בְּקוֹל נִכְמָר שֶׁל צִפּוֹר
פַּעַם קוֹלוֹ הָיָה יוֹצֵק מוֹרְפְיוּם בְּדָמָהּ
עַכְשָׁו הִיא תָּוִים.
(מתוך הספר "לאונרד כהן שר לה", הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2014).

המיזם "יום ההשראה הבינלאומי" מתקיים בדיספלינות שונות בתחומי כתיבה, מחול, שירה, פיסול, ציור, אופנה ובימוי - במסגרת הדיספלינות השונות ביום ההשראה הבינלאומי שהתחיל בשנת 2019 ובו משתתפים כ-15,000 יוצרות ויוצרים. במסגרת יום ההשראה הבינלאומי עורכת שחרור זו השנה החמישית את "הקפסולה" - אנתולוגיה לשירה רב ממדית ורבת משתתפים עבור יום ההשראה הבינלאומי, ובה שירים נבחרים משל משוררות ומשוררים מרחבי הארץ ומחו"ל. מדי שנה נבחר נושא חדש למיזם זה. מסעות הוא הנושא הנבחר השנה ליום ההשראה הבינלאומי.

לאחר טקס הענקת הפרס לשחרור היא הנחתה פאנל עם נשים חשובות מאוד ובהן: הח"כ לשעבר והסופרת ד"ר עליזה לביא, מנהלת תיאטרון ניקו ניתאי דורית ניתאי נאמן, הבימאית איילת רון וטלי דביר לבנת מנכ"לית  one ויוזמת יום ההשראה.

טלי דביר לבנת: "ציפי שחרור היא מדור המייסדים במיזם זה, שיזמתי את יום ההשראה הבינלאומי, ומאז מובילה אנתולוגיות לשירה. השנה חשפנו את האנתולוגיה החמישית ביום ההשראה, ולפני כן הודינו לציפי שחרור על פעילותה הרבה והיא קיבלה את פרס שגרירת השראה. זה לגמרי לא מובן מאליו שאנשים כמו ציפי יעזבו את חיי היום יום ויתפנו לתרום כל אחד מעולמו למען הקהילה. בזכות אותם שגרירי השראה כמותה גדלה וצומחת הקהילה שלנו".

לאחרונה השתתפה שחרור ביום האשה הבינלאומי עם המשוררת שושנה וויג בפסטיבל בינלאומי של משוררות ומשוררים בנושא זכויות נשים שהתקיים במוזיאון השירה במילאנו, איטליה, שבו בקריאו משיריה שתורגמו במיוחד לאנגלית ולאיטלקית. בפסטיבל זה השתתפו משוררים ומשוררות מכל רחבי העולם, כולל מאיראן. השנה הוקדש הפסטיבל להזדהות עם נשים, המתגוררות באזורי דיכוי שבהם הן נאלצות להסתיר את ראשן ואת פניהן. באירוע שכותרתו הייתה "שיער ברוח" הקריאה שחרור שיר שכתבה לו במיוחד, ואף תורגם לאנגלית ולאיטלקית. היא הקריאה את השיר בעברית ובאנגלית, ואת השיר באיטלקית הקריאו מעל הבמה שחקנים מקומיים.השיר יראה אור בספר השירים ה-15 שלה "משוררת" (וספרה ה-38) שייצא לאור בהוצאת בית עקד ספרים לקראת שבוע הספר הקרוב. בספר מופיעים שירים חדשים המשקפים אישיותה המרתקת של שחרור, ומהות יצירתה הייחודית והמקורית של המשוררת הפועלת מזה יובל בתוך שדה השירה העברית. על עטיפת הספר מתנוסס ציור מונומנטלי מאת הצייר יגאל עוזרי, האמן הישראלי המצליח ביותר בארצות הברית. זהו ציור יפהפה ורב ממדים, התלוי על אחד מקירות דירתה התל אביבית של ציפי שחרור, ומעתה יהיה ניתן לראותו גם על עטיפת ספרה.שחרור: "אני יודעת שהשם של הספר החדש אינו שגרתי ואף לא צפוי. הכיצד אני המשוררת כותבת ספר שירה  וקוראת לו בשם הנמענת משוררת? זה לגעת ב-ד.נ.א של ספר השירה של כותבת ספר זה. הייתי צריכה הרבה  אומץ והעזה כדי להעניק את השם הזה לספר, אבל בוקר אחד התעוררתי והשם  היה בי כמו חותם ומאותו הרגע לא יכולתי לחשוב על שם אחר. ללא ספק, זהו שם ארספואטי, ובספר יש לא מעט מזה. כמשוררת,  הכותבת שירה מהיום שאני זוכרת עצמי כותבת, אני במהותי ארספואטית".


המשוררת ציפי שחרור  שמה לה למטרה מזה שנים רבות להפיץ את השירה הישראלית ולהביאה בפני קהלים רבים ברחבי הארץ בבתי הספר בפריפריות, באולמות גדולים וקטנים, ואף באופן דציפלינרי בשילוב אומנויות שונות כמו: ציור, תיאטרון, תנועה, מוזיקה ועוד. לפני כשנה החלה לשתף פעולה בפרויקטים מרתקים עם תיאטרון ניקו ניתאי בניהולה של דורית ניתאי נאמן , וביחד הן משלבות תיאטרון שירה על כל גווניה ואיכויותיה עם קטעים נבחרים מתוך מחזות המוצגים בתיאטרון. האירועים המתקיימים כמעט מדי חודש וזוכים להצלחה מרובה, ומשתתפים בהם אנשים ונשים רבות ממגוון תחומי התרבות.


ציפי שחרור, זוכת פרס ראש הממשלה (פעמיים), פרס אקו"ם, פרס חומסקי מטעם אגודת הסופרים ופרס קוגל לספרות יפה, מנחה סדנאות כתיבה ומפגשי שירה ופרוזה בבתי ספר בספריות ומרכזי תרבות ברחבי הארץ, פרסמה 38 ספרים, מתוכם 15 ספרי שירה, ספרי פרוזה וספרי ילדים ונוער. כמה מספריה תורגמו לשפות שונות .היא שימשה במשך כעשור עורכת כתב העת "מאזנים" מטעם אגודת הסופרים .ספרה האחרון,  שיריפוי" - כוחה המרפא של השירה" (הוצאת" פוקוס") שראה אור בשנת 2021, נחשב לספר פורץ דרך - יצירה תרפויטית מעמיקה של ריפוי באמצעות שירה. הספר מאגד 151 בתי שיר מרפאים המלווים ב-151 ציטוטים חכמים שליקטה שחרור מחכמי זן, כתבי קודש, פילוסופים ועוד ובסיום כל שיר הנחיה לנשימות מדיטטיביות לריפוי.


בשנים האחרונות היא עוסקת במיזמים ספרותיים נוספים כגון: אירועים ספרותיים המתקיימים בתיאטרון ניקו ניתאי בשיתוף הבימאית דורית ניתאי נאמן ואירועי תרבות שבהם השירה משולבת עם מוזיקה. וערכה עד כה כ-200 ספרים במגוון הסוגות הספרותיות.

שחרור: "בכול פעם אני ממציאה את עצמי מחדש. אני והמשורר רוני סומק היינו מהמשוררים הראשונים בארץ שהנחו  בשנות ה-80, סדנאות כתיבה בפריפריות, מטעם אמנות לעם . ועם ספרי 'שיריפוי' הגעתי לפסגה חדשה של שירה שיש לה גם ערך מוסף מעבר להיותה שירה המוכרת בצורתה ובהשפעתה הקלסית. זו שירה  לכול דבר, אך ערכה רב גם כהשפעה על קוראות וקוראים ככלי ריפוי נפשי ורגשי מעמיק. במשך שנותיי כעורכת ערכתי והוצאתי לאור אנתולוגיות מודפסות רבות כבר משנות ה-90 בנושאים שונים, ותמיד אני מקפידה לטפח משוררים צעירים בתחילת דרכם ומשוררים מבוגרים במהלך חייהם".


לדף הפייסבוק של המשוררת והסופרת ציפי שחרור:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100006343426302

logo בניית אתרים