על הסרט הנוסע / ארמן אוונוב

עלילה

מקס (ג'יימי פוקס) הוא נהג מונית במשך שתיים עשרה שנים שחלומו העיקרי הוא להקים עסק של לימוזינות. בתחילת הסרט  הוא הסיע שלושה נוסעים: אנני – התובעת (ג'יידה פינקט סמית') שלאחר פלירטוט קצר נתנה לו את כרטיס הביקור שלה, וינסנט (טום קרוז) – רוצח שכיר שלאחר מיקוח לא מתמשך שכר את שירותי המונית לכול הלילה וגופה (הגופה) שבעיקר לא דיברה.

לווינסנט ישנה רשימה של חמש מטרות לחסל הלילה. הוא מצליח עם ארבע ואת החמישית, שהיא במקרה אנני התובעת, מקס מצליח להציל.

בסך הכול הרעיון מאחורי התסריט מעורר עניין מפני שהוא שובר את כול המוסכמות של התנהלות רוצחים שכירים מול רשויות אכיפת החוק. וינסנט, בניגוד לכול מה שלמדנו מסרטים קודמים על רוצחים שכירים, לא מנסה לטשטש עקבות: לא מחליף מכוניות, לא מחליף פאות ובגדים, לא מנסה להפטר מהאקדח שכבר השתמש בו בזירת רצח אחת. הוא פשוט מתנייד בעיר באותה המונית עם שמשה קדמית מרוסקת שאפילו שוטר הכי עצלן יחשוד בה וינסה לעכב לבדיקה.

הסרט מתחיל בסצנה עם טום קרוז מחליף תיקים עם זר (ג'ייסון סטיית'האם) בשדה תעופה (0:53-1:18). ובדקה 59:36 טום קרוז, כאשר שולח את מקס להיפגש עם פליקס – מזמין החיסולים, טוען שהוא נמנע מפגישות כי הוא דוגל באנונימיות מוחלטת ואף אחד ממעסיקיו לא יודע איך הוא נראה. ברגע הזה הייתי צריך להפסיק את צפייה אבל המשכתי רק לטובת הסקירה.

מדקה 1:34:02 ועד סוף הסרט 1:59:56 שזה 25 דקות ו-54 שניות הכול משעמם וצפוי. הכינו תחביב כלשהו כדי לא לבזבז זמן לשווא. אם עד כה לא למדתם לסרוג במסרגה אחת זה הזמן לרכוש כישורים חדשים.

 

סרט שהוא מרוץ כנגד הסטטיסטיקה

מה הסיכוי שיגייסו את ג'ייסון סטיית'האם לשחק בסצנה שאורכה 21 שניות (0:53-1:18)? שחקן שעולה מיליונים. מה זה אבטלה סמויה?

מה הסיכוי שבעיר של 4 מיליון תושבים ו- 25 מיליון תיירים מדי שנה, התובעת שנכנסה למונית הספציפית תהיה המטרה האחרונה של הרוצח שגם הוא שוכר את שירותי אותה המונית יותר מאוחר? ומה הסיכוי שהתובעת תיתן את הטלפון הישיר שלה לנהג מונית תמורת גלויה שהוא נתן לה? מספר ישיר של מחלקת רנטגן בקופת חולים אני לא מצליח להשיג ופה ישר לתובעת.

מה הסיכוי שהמונית שאמורה לעמוד בסמטה ולחכות לנוסע תחנה מתחת לחלון ממנו תיפול הגופה של הנרצח? בפעם האחרונה שהיה למישהו כזה מזל היה בשנת 1666 כאשר תפוח נפל על ראשו של הפיזיקאי אייזק ניוטון.

מה הסיכוי ששוטרים יקבלו קריאה דחופה רגע לפני שהולכים לפתוח את תא המטען ולגלות שם גופה? האמת לפני יומיים כאשר הגשתי עזרה ראשונה להומלס שהתעלף בכפר סבא באה ניידת ולאחר כרבע שעה קיבלה קריאה דחופה ועזבה את האירוע. אז כן, זה קורה.

מה הסיכוי שנהג שכבול בתוך הרכב יבקש עזרה מעוברי אורח ויתקל בכנופייה של פושעים חמושים שישדדו אותו במקום לעזור להשתחרר? תאמינו לי אפילו בבני עי''ש זה לא קורה שלא נדבר על לוס אנג'לס.

מה הסיכוי שהנהג יזהה בתוך רכב מרוסק טאבלט, שנפל מתוך תיק עור סגור של הרוצח ועליו מוצגת תמונה של המטרה האחרונה - אשת החלומות של הנהג התובעת? ממש שנייה לפני שהשוטר מצליח לשים עליו אזיקים? פעם לא האמנתי ברוחות רפאים אבל עכשיו כן. כי אין לי הסבר אחר לכך שמישהו פתח את האבזם, הוציא את הטאבלט והניח אותו  מול הפרצוף של מקס. יתרה מכך הוא עונד משקפיים שיש להן כנראה פונקציה של זום. כי בשביל שהצופה יבחין מה מוצג על הצג מצלמה עושה קלוז-אפ וגם אז בקושי רואים תמונת פספורט מטושטשת.

מה הסיכוי שהסוללה של הטלפון תגמר בדיוק כאשר הנהג מחייג שיחת חיים או מוות? לא אמין. אבל כדי שהצופה כן יאמין המצלמה שוב פעם עושה קלוז-אפ מספר פעמים. בסדר, הבננו, השתכנעתי. ולא בגלל הקלוז-אפ אלה בגלל שלאשתי זה קורה כל הזמן ורק כאשר אני צריך אותה דחוף.

מה הסיכוי שרוצח שכיר, שיורה כמו צלף במהלך כל הסרט, משחרר את כל המחסנית ממרחק מטר דרך דלת זכוכית לא פוגע ביריבו ודווקא הנהג כן? אם זאת ההכשרה של נהגי מוניות בארה''ב שניים כאלה היו מסוגלים לנצח במלחמת ויטנאם לבדם.

משחק

טום קרוז – משחק טוב. ג'יימי פוקס לעומתו שמשחק כמו טירון למרות שבאותה השנה זכה באוסקר בתור שחקן הטוב ביותר עבור "ריי".

רייטינג

הרייטינג ב- IMBD הוא 7.5 שנראה לי ממומן לחלוטין.

 

שחקנים / שחקניות טום קרוז  ג'ימי פוקס  גיידה פנקייט סמית'  מרק רפאלו  פיטר ברג  חוויאר בארדאם  דבי מזרבמאי/ת מייקל מאןהפקה תסריט: סטיוארט באטי, הפקה: מייקל מאן, ג'ולי ריצרדסון, מוסיקה: ג'יימס ניוטון הווארד, פול אוקנפולד, צילום: דיון ביבי, פול קמרון, עריכה: ג'ים מילר, פול רובל.אורך 120 דקותמקום / שנה ארה"ב / 2004


 

 

 

 

 

logo בניית אתרים