על הסרט  קריוקי / רון גרא

בימוי: משה רוזנטל 100 דקות 

כתיבה ובימוי-משה רוזנטל.

משחק:ששון גבאי, ריטה שוקרון, ליאור אשכנזי,קובי פרג' ' אלמה דישי, אריה צרנר, תימור כהן, תאלין אבו חנא.

 

 

יום אחד מכונית ספורט יוקרתית חוסמת את מכוניתו של מאיר(ששון גבאי) בחניון, ושכן (אריה צ'רנר) מעודד אותו לצאת מגדרו ולהביע מחאה. זה מוביל למפגש ראשון עם איציק מרציאנו (ליאור אשכנזי), סוכן דוגמניות ממיאמי שזה עתה עבר להתגורר בפנטהאוז בבניין. הוא מזמין אותם לארוחת התנצלות, מבשם אותם במחמאות ובסיפורי ההצלחה שלו, פותח להם צוהר לחיים אחרים, ואז סוגר אותו מבלי משים. הרווק הבליין נוהג לערוך בדירתו מסיבות קריוקי לצעירים וצעירות יפות ויפים. כשבדירתו חיה עמו טרנסג'נרית יפפיה. הווליום מטריד את מאיר וטובה הפגועים, אבל גם מעורר בכל אחד מהם רצון להשתתף בחגיגה. וכך אנחנו מגיעים לסצנה ההיא שבה מאיר שר "מה חשוב היום".

שירו הידוע של עוזי חיטמן, אותו אני זוכר בביצועו של אבי טולדנו.

מאוחר יותר הוא גם ירקוד, ושתי הסצנות המוזיקליות הן שיאיו המרגשים של הסרט. "קריוקי" אינו מחזמר בהגדרתו הקלאסית, אך ברגעי המפתח הוא משתוקק להיות כזה. בכך הוא נדמה לגיבוריו, וזה נורא יפה.

הסרט הוא בעצם מחזה קאמרי,המתרחש במקום אחד, בבנין אחד,(דירה הזוג, לובי הבנין בו נפגשים כל הדיירים ודנים ברעד המתרחש בפנטהואס של איציק., ודירת הפנטהוס.

יש המגדירים   את הסרט, כסרט התבגרות של הזוג בני השישים, זאת דרך מענינת לראות את

הסרט, שמבחינת התבנית הדרמטית משתייך לז'אנר סרטי השכנים, כמו "השכנים מלמעלה" הספרדי שמוצג כרגע בארץ, ו"שכנים" האמריקאי מ-2014 (עם סת' רוגן ורוז בירן). הסרטים האלה מספרים על זוגות בורגניים שחייהם נכנסו לשגרה נוחה אך עקרה, המתוודעים לשכנים חדשים עם חיים סוערים שמוציאים אותם מהקיבעון, לטוב ולרע. אם איני טועה, "קריוקי" הוא הסרט הישראלי הראשון מסוג זה, והווריאציה שהוא מציע היא ייחודית, מעניינת ומגובשת דיה להקפיץ אותו אל ראש הערמההבימוי המדויק של רוזנטל, שלא פעם מכוון את המצלמה אל התגובה לפני שהוא מראה לנו מה עורר אותה, מעניק לסרט טון אירוני מבודח, ועם זאת אמפתי. הסרט מגחך על הדמויות תוך שהוא גורם לנו להתאהב בהן, ולרצות בטובתן.

מרציאנו החלקלק הוא דמות מסקרנת וחמקמקה, שתורמת לסרט ניחוח קל של אימה. אנחנו אף פעם לא יודעים אם הנחמדות שלו היא אמיתית או מעושה לגמרי. האם הוא עשיר ומאושר כפי שהוא מציג את עצמו, או שמה הוא איש בודד וחלול? כך או כך נוכחותו בבניין משמשת כקטליזטור לזוגיות של מאיר וטובה, ולכל אחד מהם בפני עצמו. גבאי בשיאו כאיש הכבוי שמתעורר לחיים ומפתח אגו, ומפגש הצמרת בינו לבין אשכנזי המצוין הוא כל מה שיכולנו לקוות לו. שוקרון הפחות מוכרת, מעולה לא פחות מהכוכבים הגדולים שלצידה, ועל כך זכתה באופיר.

דיירי הבנין,  מקצתם ככולם מוקסמים, מאיציק! טובה, מבקרת אצלו ורוקדת לפניו כשהוא שרוע בכורסתו היקרה, היא אינה בוחלת לשכב עמו, רק אם רק יושיט ידו אליה. הוא מעיר לה לגבי הריקוד, והיא ממהרת, הביתה לבדוק בגוגל על משמעות תנועות הריקוד שהעיר לה, היא כולה בחנופה אליו.

וכמובן מאוהבת בו.

כשהיא יוצאת, מאיר בעלה מגיע, למסור לו את ההזמנה לארוחת הערב בביתם בשישי הקרוב, כשבמטרת   הערב להכיר לו את אחת מחברותיה של טובה הרווקה. מאיר, שאף הוא, מאוהב בדמותו של איציק, נפתח לסמים שאיציק מציע לו, ושניהם באיזה היי גבוה, אלא שאיציק אינו רגיל לעשן, כך שהוא נופל כילד לזרועותיו של אציק המחבק אותו כילד- ופותח את מכנסיו.(אין ספק כי מתרחשת ביניהם איזו סצינה קטנטונת מינית)

איציק לוקח את מאיר על  האופנוע לאכול גלידה, וכשמאיר ראה שאיציק לוקח גם את השכן הצעיר על אופנעו-הוא מלא קנאה.

איציק עסוק במסיבותיו  הפרטיות שלו, והוא כמובן לא נענה להזמנתם של טובה ומאיר.

מאיר וטובה כועסים שבמקום להיענות  להזמנתם , הוא חוגג בקולי קולות בדירתו, טובה מלאת הקנאה , מטלפנת למשטרה על הטרדה, המשטרה מגיעה, השוטרים הולכים כלעומת שבאו, והמסיבה צוהלת והזוג המאוהב באיציק מלא קנאה ואכזבה

בפגישה בלובי הבניין עם כל הדיירים בדיון המכביר על הרעש בדירתו של איציק, מתברר לאיציק שדווקא מאיר וטובה הם מלשיני המשטרה ולא הדייר , שכולנו חשבנו שהוא זה שפנה למשטרה.

ומאיר מצהיר שעשה זאת מתוך קנאה, בשכנים שאף הם התקרבו לאיציק, קנאה  וכעס שלא נענה להזמנתם לארוחת שישי.

מאיר וטובה , עוברים תהליך של הבגרות, אחרי שהטיחו אחד בשניה ולהיפך את כל הסחי של שנות נישואיהם המשותפות

הסרט מסתיים בבית קפה יפה, שמאיר מתחיל ברקוד יפיפה, ואט אט טובה מצטרפת אליו.

לכו לראות,

רון גרא

 

logo בניית אתרים