רשימה:
 נדם קולו של הזמיר מוואדי ניסנאס / שושנה ויג


 

3.8,1973 - 11.3.22

המשורר חוסאם ח׳שייבון ערבי נוצרי יווני אורתודוכסי, שחי בוואדי ניסנאס

הלך לעולמו ביום שישי 11.3.22

 

רק לפני שלושה חודשים ראה אור ספרו השני ״אנא מן חיפא״ בהוצאת "פיוטית" שבנתניה.

חוסאם ח'שייבון, יוצר מחיפה, ערבי נוצרי, כתב בדרכו הייחודית על מקורות ההשראה לשירתו, על יחסו לנשים, על יחסו למקום שבו הוא חי ועל שאלת משבר זהות ודו קיום בארץ.

שירתו מלהטטת באופן דיפוזי – אסוציאטיבי בין הנושאים הבוערים בחייו.

יצירתו "אנא מן חיפא" יצירה פיוטית מיוחדת במינה הנעה בין הפרטי ללאומי, בין האישי לחברתי, בין אהבת אמת לחשק ולייצר, בין כאן לשם, בין זהות והזדהות עם המדינה והרצון להתערות בה ועד לצורך לשמור על זהות ערבית נוצרית, ובתווך - הקונפליקט בין אלה לאלה.

קובץ שירים זה הוא אפוא יצירה לירית, חוויה אישית סובייקטיבית, אקסטטית המאפשרת הצצה אל נבכי נשמתו של היוצר כמו גם אל נקודת מבטו של מי שהיה משורר ערבי ישראלי.

 

נקודת המבט והפואטיקה של המשורר חוסאם הייתה כאמור ייחודית מאוד, במפגש שלו עם הישראליות העכשווית הוא ברא שפה ייחודית ששילבה בריתמוס מעניין את הקול המשלב בין העברית שפת המקום לבין הערבית שפת אימו. המשורר כתב בקול שנשמע פעמים רבות המוסיקה מתנגנת ושירים רבים זוכים להלחנה ואהבת הקהל. והוא פתח לפני כמה חודשים ערוץ יו טיוב שבו חלק משיריו.

 

חוסאם חש׳ייבון חלם להתקבל לאגודת הסופרים כמי שמתבונן בישראליות באהבה וגם מציג את עולמו המשתקף בשירים כמי שרוצה להיות שייך לה בכל מאודו.

 

ספרו "אנא מן חיפא" נמצא בחנויות.

 

logo בניית אתרים