על עיר לילה עם ורד נמרוד/ ראובן שבת

בספרה הראשון, שנערך על ידי ד״ר אפרת מישורי, חושפת האמנית והמשוררת ורד נמרוד את מרחבי העיר תל אביב וחיי הלילה שלה ברוח "המשוטט" של וולטר בנימין, ומשרטטת את הצדדים הנוצצים והאפלים שלה בשפה ייחודית.

 

ספרי מעט על עצמך ולמה בעצם את כותבת שירה

 

אני אמנית עוסקת בציור ומיצב ניסיוני, בעלת תואר שני MA באמנות חזותית, בוגרת אוניברסיטת סינט מרטינס בלונדון. בימים אלה אני מלמדת אמנות ובעבר הלא רחוק עסקתי בעיצוב ועריכה גרפית של מגזינים רבים. התחלתי לכתוב שירים באופן מפתיע כי מעולם לא ידעתי שביכולתי לכתוב.

כתיבת השיר הראשון נוצרה בתקופת מעבר שבה חזרתי לעבוד הרבה בציור לאחר תקופה ארוכה של המנעות. השיר שנוצר במקרה במהלך כתיבה מדיטטיבית התגלה כשפה חדשה עבורי, המתארת תחושה אישית של מקום מבלי לצייר אותו או לספר סיפור. לא ניתן לתאר את ההתרגשות שבהתגלות היכולת ליצור ולעצב את המחשבות בקלות יחסית באמצעות הכתיבה, וזו תחושה של חופש והרחבת שפת האמנות.

שירה עבורי היא ציור במילים וקול של תמונה שותקת.

 

במה עוסק הספר החדש ומה ייחודו?

 

השירים בספר ״עיר לילה״ נכתבו בתקופה של מספר שנים בהן יצאתי למסע חווייתי באמצעות בילוי באירועים תרבותיים, אירועי אמנות, הופעות רוק גדולות וקטנות, מועדונים וברים היפסטריים. הכתיבה נוצרה בתוך עבודה עם מגוון של אמצעי תיעוד בצילום וציור.

השירים נכתבו מתוך חוויית שוטטות אישית ומשרטטים מקומות אורבניים, ומשקפים באמצעות המרחב והמקום את התרבות האנושית הנצרבת בהם. המסע הפואטי ב׳עיר לילה׳ עובר במקומות מזוהמים, אפלים וגם זוהרים ובסופו של דבר אינו מממש את הנרטיב הרומנטי עבור החוויה הנשית.

השפה השירית אינה מאופיינת בסגנון אחיד, ביטויי סלנג וסלוגנים באנגלית משורבבים בשירים החושפים מדי פעם עמדה פוליטית מרקסיסטית.

 

מי הם 3 היוצרים הספרותיים החשובים ביותר בעינייך ומדוע

 

פרנץ קפקא: יוצר ייחודי וטוטאלי, מתאר את הקונפליקט האנושי, הניכור ויחסי המעמדות בתרבות המודרנית והמתועשת. בשפת הכתיבה שלו הוא משלב תיאור מרתק של מרחבים האופפים את הדמויות כחלק בלתי נפרד מהם ומצטיירים כצילום קולנועי.

 

יונה וולך: יצרה שפה שירית כנה וייחודית: עברית לא רשמית ואף בוטה בתקופה שבה האווירה בישראל הייתה מיליטריסטית ושמרנית. תיארה בין היתר יחסי כוח מגדריים באמצעות שיבוש השימוש בזכר ונקבה.

 

סימון דה בובואר: העזה לכתוב טקסט פמיניסטי פורץ דרך בשפה תיאורטית אליטיסטית, רעיונותיה הרדיקליים הקדימו את זמנם.

 

 

איזה 3 ספרים היית לוקחת איתך לאי בודד ומדוע

 

עד שהאצבעות יתחילו לדמם / צ׳ארלס בוקובסקי: בתוך עיסת הייאוש והזוהמה יש עונג, שמחה ותקווה לחיים טובים יותר.

 

ברזים ערופי שפיים / דויד אבידן: הספר ניתן לסבא שלי ז״ל במתנה בזמן אמת. השירים מעוררים השראה של מקום מאוד מוכר מהילדות שנכחד, ומתחדש בקריאת השירים בספר.

 

אוסקר ווילד / :The Critic as Artist לדמיין את לונדון במאה ה-19 ולתרגל אנגלית

 

 

 

 

logo בניית אתרים