גרשווין מאופרה עד ג'אז בקפה חותם/ אריה רגב

לעיתים אפשר להתענג ולהתרגש מאירוע מוסיקלי מבלי שהאמצעים לקיומו כוללים אולם רחב ידיים, אקוסטיקה מושלמת  ותזמורת גדולה ומגוונת. די בכך שמושא האירוע הוא יוצר גאון כמו גורג' גרשווין, היצירות המוצגות הן "רפסודיה בכחול" והאופרה "פורגי ובס" ומי שמנחה את האירוע היא מוסיקאית מוכשרת ומרצה מחוננת כמו אביבה בראודה, אשר  ניצבה בתוך חלל זעיר של "חותם בקפה"- מקדש קטן של תרבות הקפה בניהולו של אילן שנהב, כאשר מולה קהל מצומצם של כמה עשרות מוזמנים שוחרי תרבות, שהאזינו בשקיקה לדברי ההסבר המרתקים של אביבה, שהסתייעה במסך קטן ומצגת אשר שובצו בה קטעי נגינה נבחרים של היצירות האלמותיות הללו.

האירוע החל בשעת בין ערביים של יום ראשון האחרון ה-20 ביוני 2021, כשבחלל בית הקפה עולים ניחוחות הקפה שבהם נמסכים ריחות קינמון ווניל מן העוגות, פתחה מנחת האירוע בדברי רקע על חייו המוקדמים של ג'ורג' גרשווין אשר נולד למשפחה יהודית מהגרת ממזרח אירופה והוא דור ראשון על אדמת אמריקה. הוריו שהתאמצו להעניק לילדיהם חינוך טוב והתקשו להתמודד עם ג'ורג' הצעיר שלא התרכז בחומר הלימודים בבית הספר התיכון בניו יורק, ומעייניו היו נתונים לנעשה מחוץ לכתליו ובמיוחד לצלילי המוסיקה. גם את השכלתו המוסיקלית רכש בדרך חתחתים תוך החלפת מורים שלא השכילו להכשירו בדרך המקובלת, בשל גישתו הלא שגרתית אל המוסיקה.

אביבה בראודה היטיבה לתאר כיצד בנפשו המוסיקלית של גרשווין הצעיר פעל כור היתוך, שספג תחילה בבית הוריו את רוחה של מוסיקת הנשמה היהודית, שהתערבלה בתרבות מוסיקלית של ג'אז ובלוז וז'אנרים נוספים, שהתפתחו והשתכללו בתקופת בחרותו, והגיעו למרתפי המוסיקה של מנהטן מרחבי אמריקה, ובמיוחד מהתערובת התרבותית שבעבעה בניו-אורלינס.

ג'ורג' הצעיר שהתפרנס תחילה כנער מתבגר ממכירת חומרי מוסיקה מקוריים, שהודפסו לעיתים מזומנות ובמהדורות אשר תפוצתן נסקה במהירות, הרוויח כבר די והותר כדי להכשיר את עצמו, לשפר ולשכלל את כשרונו המוסיקלי, ומכאן קצרה הייתה הדרך להצלחות מסחררות ולקריירה מטאורית בת 20 שנה, עד תום חייו הקצרים ומותו בגיל 37.  

לקראת סיום הביעה אביבה המקסימה את רצונה להפוך את המפגש לאירוע פתיחה של סדרת מפגשים/מטעמים שכאלה, על נושאים ויוצרים שונים, ואני אשר הוזמנתי למפגש באמצעות ראובן שבת בעל אתר התרבות המקוון "בכיוון הרוח", מחכה קצר רוח להמשך הסדרה.

טואול - בניית אתרים