על ריפוי בעזרת שירים עם ציפי שחרור/ יהורם גלילי

המשוררת ציפי שחרור
מספרת כיצד 151 שירים המלווים בציטוטים חכמים בספרה "שיריפוי" – כוחה המרפא של השירה", מסייעים לריפוי הגוף והנפש  

הסופרת והמנטורית ציפי שחרור מוציאה לאור בימים אלו את "שיריפוי" – כוחה המרפאה של השירה" (בהוצאת "פוקוס"). מדובר בספר פורץ דרך שהוא יצירה תרפויטית מעמיקה של ריפוי באמצעות שירה. "שיריפוי" מאגד 151 בתי שיר מרפאים המלווים ב-151 ציטוטים חכמים שליקטה שחרור מחכמי זן, כתבי קודש, פילוסופים ועוד. בסיום כל שיר הנחיה לנשימות מדיטטיביות לריפוי. במבוא הספר המתפרש על פני 30 עמודים מנחה שחרור את הקוראים כיצד להשתמש ב"שיריפוי" ככלי טיפולי.

הספר "שיריפוי – כוחה המרפאה של השירה" זוכה לשבחים של סופרים וחוקרי ספרות ידועים ביניהם פרופ' פרופ' נורית גוברין, פרופ' זיוה שמיר, דר' ליליאן דבי גורי ועוד. הספר נפתח במאמר חשוב המלמד ומפרט כיצד מומלץ להשתמש בספר ואיך כדאי לקרוא נכון את השירים ולהתכוונן לריפוי. את הספר היא חותמת במאמר מרתק על כוחן המרפא של מילים.

שחרור כתבה עד היום 37 ספרים, מהם 14 ספרי שירה. היא מנחה מזה עשרות שנים סדנאות לכתיבה יוצרת, ובהן סדנה על כוחה המרפא של הכתיבה. היא משוררת, סופרת ומנטורית, שימשה במשך כעשור עורכת כתב העת "מאזנים" מטעם אגודת הסופרים, וזכתה בפרסים ספרותיים יוקרתיים ובהם: פעמיים בפרס ראש הממשלה, פרס אקו"ם, פרס חומסקי ופרס קוגל לספרות יפה.

 

ציפי שחרור, מה גרם לך לכתוב שירייך המיועדים לריפוי עצמי?

"מות אמי ולאחר מספר שנים מות אחותי האהובה האיצו את כתיבת שיריי לריפוי עצמי ובדיעבד מרפאים את הקורא, שכן ספר זה הוא ריפוי לכותב ומזור לקורא בו. משיר לשיר ומנשימה לנשימה חשתי כיצד אני נרפאת ומתנחמת מהאובדן ושבה לחיים. ידעתי שלשירים אלו, יחד עם המאמר המנחה את הקורא, יש יכולת ליעל ולתעל לבריאות הנפש ומאידך בריאות הגוף. בימים בהם נבנות אינספור חומות בין בני אדם בימים של חוסר ודאות ביטחונית, לאומית ואישית ובתקופה בה מגפת הקורונה מאיימת על בריאותינו ושלוותינו, 'שיריפוי' ממלא תפקיד חשוב לכל מי שמבקש שלווה, מזור וריפוי לנפשו ולגופו ונועד לסייע בהפגת החרדות ובריאות הנפש".

שחרור אימצה את הכתיבה כבר בילדותה, כשזו התגלתה לה כאמנות מרפאת ומנחמת. "הכמיהה לכתוב ספר ריפוי באמצעות שירה נטמן בי זמן רב והיה בתרדמת, אך תהפוכות חיים ואובדן האיצו את זרימתן של נפש, נשמה ותודעה לכתוב 151 שירי ריפוי, המלווים בנשימות מדיטטביות מרפאות ומנשימות", היא אומרת.

לדבריה, כבר לפני שנים החלה הרפואה הקונבנציונלית להיעזר בכוח הסוגסיה לרפא את נפשנו וגופנו, "ולראייה לפני מספר שנים הקימה אגודת המשוררים באנגליה קבוצת תחומי עניין בנושא בריאות, ריפוי והתפתחות אישית שהורכבה מחוקרים, רופאים, אנשי אקדמיה סופרים ומשוררים. מטרתה היא לקדם את הרעיון שרופאים כלליים ירשמו כתיבה יוצרת במקום כדורים, לאותם אנשים הפונים לעזרה בשל מצוקה נפשית או חולי גופני הנגרמים בעטיה".

 

המשורר והסופר רוני סומק כותב על "שיריפוי": "דמיינו שכל שיר ב'שיריפוי – כוחה המרפא של השירה' הוא עץ. על כל גזע חרטה ציפי שחרור שורה מצוטטת ואחריה שורות שלה. ביחד נוצר יער. ההזמנה לקורא היא לשוטט, לחלום, לתלוש עלים ובעיקר לדמיין את הרוח המנענעת את הענפים. הרוח הזאת היא גם הנשיקה שמעניקות לנו, בספר זה, שפתי השירה".

הסופר, המשורר והמחזאי ד"ר חיים נגיד: "שיריפוי הוא ספר חדשני בסוגו בשירה העברית העכשווית. ייחודו לא רק באמירותיו התבוניות מאירות העיניים, אלא גם בנמענים שאליהם הוא מכוון. הוא נועד לא רק לקורא התר אחר הנאה אסתטית, וכזו יש בספר זה בשפע, אלא גם למבקש שלווה, ומזור לנפשו ולגופו, שהרי מן המפורסמות היא השפעתה של הנפש על הגוף".

חוקר הספרות העברית ד"ר ליליאן דבי-גורי: "שירי הריפוי בספר מלווים ציטוטים המוצאים דרך לריפוי הנפש והגוף ונוסקים למעלה של הודיה. הקורא הנושם אחר כל שיר ריפוי, מקבל על עצמו את השליחות להפיץ את הדבר, להיות מנטור מרפא לאדם ולעולם. זו קבלה ושליחות נעלות, נושמות, מעדנות ומרפאות, באמצעי הביטוי המטיבים, ובמעלות הגבוהות של אהבה לאדם".

 

ציפי, במה תלויה הצלחת הריפוי באמצעות השירים המופיעים בספרך?
"הקורא הנושם אחרי כל שיר ריפוי מקבל על עצמו את השליחות להפיץ את הדבר ואף להיות בעצמו מנטור מרפא. השירים מתפקידם לרפא את הקורא איש איש, תחלואיו, חרדותיו ומאוויו, והשירים בספר הם ריפוי נטול תרופה, ובכל זאת הם בעלי סגולות ריפוי. לכן כדאי לקרוא מדי פעם שיר אחד או אחדים, להפנים, לחוש אותם בזרימתם, נמהלים בנפש, מעדנים את המחשבות ובסיום קריאת כל שיר להקשיב להנחיית הנשימות שאני מבקשת מהקורא, להניח לכוח החיים לנוע בחופשיות ולעבור לשיר הבא, או לקרוא ברצף מהיר או בסדר שיבחר הקורא על פי מצב רוחו".


 

לאתר האינטרנט של הספר "שיריפוי":
https://www.focus.co.il/pl_product~239-637~15~0.htm

logo בניית אתרים