צילום: עזרא לוי 
על התערוכה שירים בדיו שחורה רוני סומק/ עזרא לוי 
    
                                                                        

רוני סומק / תערוכה - "שירים בדיו שחורה" /

מוזיאוני ראלי - קיסריה / יולי 2020 - יולי 2021  /

אוצר : אורי הולנדר

 

זה לא סוד, שכמו רבים אחרים, אני אוהב את שירתו של רוני סומק, גם ביקרתי כמעט בכל התערוכות שהציג. באחד המפגשים, ביקשתי ממנו להגדיר לי בשני משפטים, מה מאפיין את שירתו ומה מאפיין את עבודותיו האמנותיות, והוא השיב : "השירה שלי לא גרה בפנטהאוז, ואת החומרים שלה אני אוסף מהמדרכות, מהקרקע של החיים עצמם. השירים ממש שקופים. זה בעצם סטריפטיז אישי, בו הכול חשוף. לעומת זאת, בעבודות האמנות אני פחות גלוי. כאן, אני מכחול סמוי. זהו. שני משפטים ביקשת."

התערוכה מוצגת שם בחלל גדול על פני קומה שלמה, והיא תוצג עד חודש יולי השנה. בחרתי להביא כאן ציטוט קטן ותמציתי, מתוך דברים שכתב בנושא אורי הולנדר, אוצר התערוכה. לפניכם הקטע :

"עבודותיו של סומק, בדומה לשירים, צמחו בשדה הקולאז'. הן שוהות מדעת במחוזותיו של הגולמי. נגיעות הדיו השחורה ומשיכות הצבע הצהובות הנוכחות בהן תדיר, הן לפעמים תשלילי האספלט והפיח, לפעמים מסלול שריטתו של בקבוק הערק המנותץ, ולפעמים סימן החבטה של פטיש היומיום. הדמויות המבצבצות בין המילים ומתוכן, הן גם הדימוי וגם שברו.

אני ממליץ לבקר בתערוכה.

=================

הארה : באחת היצירות כאן בתמונה, משולבת דמותו של האמן ז'אק פרוור : משורר, תסריטאי ומחזאי צרפתי (4 בפברואר 1900 – 11 באפריל 1977).

 

 

logo בניית אתרים