על פסטיבל ימי מוזיקה יהודית עם יובל רבין/ הילה קומם

ד"ר יובל רבין, מוזיקאי ונגן עוגב בינלאומי יוזם ומנהל את פסטיבל "ימי מוזיקה יהודית" זו השנה התשיעית. רצה הגורל ודווקא בשנה בה החליט לחזור עם משפחתו, אחרי שנים ארוכות בבזל שוויץ, פגשה אותם הקורונה על גרורותיה. למרות זאת, לא ויתרו על העלייה ולא על הפסטיבל, שמצא לו בית חם באוניברסיטת בר-אילן- המחלקה למוזיקה ומרכז דהאן.
הפסטיבל משלב בין צלילים לסובלנות במטרה לתת במה איכותית למוסיקה יהודית איכותית באשר היא, תוך הקפדה על האיכות אך ללא משוא פנים של סגנון אחד על פני האחר. ימי מוזיקה יהודית בונים גשרים בין מזרח ומערב, בין ישן וחדש ובין העממי והאקדמי.


ד"ר רבין, האם הפנייה לימים הנוראיים קשורה לקורונה?

בודאי. הפסטיבל השנה עומד בסימן מידת הדין ומידת החמלה, הכה מתאימים לימים אלו. החלטנו לחקור שני פיוטים מרכזיים של הימים הנוראים: "ונתנה תוקף" מקהילות אשכנז ו"עת שערי רצון להיפתח" מקהילות עדות המזרח והספרדים. שני הפיוטים שונים מאוד, אך יש בינהם קוי דמיון. "ונתנה תוקף" עוסק בבית דין של מעלה, ו"עת שערי רצון להיפתח" עוסק בעקדת יצחק. אך שניהם מדברים היותינו בשר ודם. שניהם עוסקים במידת הדין מול מידת הרחמים שאנו כה זקוקים לה. 

עם כל הקושי שיש בפיוטים אלה  ("מי יחיה ומי ימות... מי ברעש ומי במגפה"... שכ"כ רלוונטי לימים אלו, מתוך "ונתנה תוקף" או "קַח עִמְּךָ הַנִּשְׁאָר מֵאֲפָרִי; וֶאֱמֹר לְשָׂרָה זֶה לְיִצְחָק רֵיחַ" מתוך "עת שערי רצון להיפתח")   הפיוטים מובילים לסיום אופטימי. ב"ונתנה תוקף" ותפילה ותשובה וצדקה מעבירין את רוע הגזירה". וב"עת שערי רצון להיפתח"- הקב"ה שומר לנו זכות אבות ומקבל אותנו ואת תפילותינו ועונה: "וֶאֱמֹר לְצִיּוֹן בָּא זְמַן הַיְשׁוּעָה; יִנּוֹן וְאֵלִיָּה אֲנִי שׁוֹלֵחַ;". הפסטיבל אמנם אחרי פורים, אך אני מאוד אוהב גם את יום הכיפורים, כיום של רחמים והיטהרות.


איך תהיה המתכונת השנה?

השנה צמצנו במעט את המתכונת, שכללה באופן מסורתי גם יום עיון ארוך וסדנאות התנסות.
הפסטיבל כולל הרצאות וקונצרטים המביאים נוסחים שונים של הפיוטים. בעדות אשכנז מדובר בנוסחים מסורתיים לצד יצירות מאת מלחינים מוכרים יותר ופחות ונעים מלבנדובסקי וזולצר מן המאה ה- 19 ועד ליאיר רוזנבלום בסוף המאה העשרים. בעדות המזרח הלחנים עממיים ברובם והתכנית תכלול שלל לחנים ממרוקו שבמערב ועד לפרס ותימן שבמזרח. כמו כן שולבו בפסטיבל קונצרטים של מוזיקה מרוקאית מסורתית, של מוזיקת לאדינו מתורכיה וקונצרט המשלב כליזמר וג'אז.


 

תוכל להרחיב על הפעילויות
ביום א' כ"ג בשבט 7.3.21 פרופ' אלי שלייפר ירצה על הפיוט "ונתנה תוקף". שהוא כאמור  הפיוט המרכזי בתפילות ראש השנה ואחד המרכזיים של יום כיפור בעדות האשכנזיות. לכן מפליא שבחזנות האשכנזית לא נוצרה מסורת של "נוסח" מחייב לפיוט זה בשלמותו. אולם העדר ה"נוסח" הפך להיות יתרון בכך שאיפשר מרחב יצירה לחזנים, ויותר מאוחר גם למלחינים, והם ניצלו אותו כדי לבנות רצ'יטטיבים ויצירות אמנותיות על חלקים שונים של הפיוט. אחריו ד"ר אבי בר איתן יעיין בלחנו של יאיר רוזנבלום לפיוט "ונתנה תוקף" בהרצאה ידגים כיצד קושר רוזנבלום בין נוסח תפילה מסורתי לשיר ישראלי וכיצד הוא מגשר על המתח שבין שני המוקדים - 'ישראליות' ו'יהדות', אשר התווה את תהליך יצירתה של התרבות הישראלית. ליצירה זאת יש כבר תפקיד בזיכרון הקולקטיבי ובאבל הלאומי לחללי מלחמת יום הכיפורים.
לאחר מכן ישודר בבכורה הקונצרט "ונתנה תוקף". בקונצרט זה תבוצענה זו לצד זו גרסאות של מלחינים שונים (מתקופות שונות), רובן בשילוב של מקהלה וחזן, כולל גרסאות שאינן מוכרות לקהל הרחב. הטקסט של הפיוט מאוד דרמטי, ומלחינים שונים נתנו פרשנויות מוזיקליות שונות למילותיו. האזנה לפיוט בגרסותיו המוזיקליות השונות, בזו אחר זו מחדדת את האזן לדקויות המשמעויות השונות של הלחנים השונים. את הלחנים יבצע חזן מוביל בליווי זמרים מתוך האנסמבל הקולי החדש
יום שני יהיה סביב עדות המזרח עם מוזיקה יהודית מרוקאית אותנטית עם חי קורקוס וטאראב ירושלים. מוזיקה אנדלוסית אותנטית וכן הפיוט "עת שערי רצון" בשני לחנים ממסורת מרוקו.
אנסמבל טאראב בניהולם של חי קורקוס ואלעד לוי מבצע מוזיקה אנדלוסית מרוקאית בצורה הנאמנה ביותר למקורותיה. הם למדו תחת הדרכתם של המורים והמבצעים הגדולים בדורנו בהם ר׳ חיים ביטון, ר׳ חיים לוק ועוד.  הערב ימשיך עם עת שערי רצון להיפתח ממזרח וממערב. מופע מוזיקלי בביאורו של החוקר פרופ' אדוין סרוסי מהאוניברסיטה העברית בירושלים. הנגנים הם אלעד גבאי: מנהל מוזיקלי, קאנון, עוד ושירה, ניצן חן-רזאל בכינור ואליהו דגמי בסאז, גיטרה אקוסטית ושירה. 'עת שערי רצון להיפתח' הוא פיוט מכונן בתפילת ראש השנה בפזורה היהודית בארצות האסלאם, ממרוקו שבמערב ועד איראן שבמזרח ואף באיטליה. הפייטן בין המאה ה-12, יליד פאס שבמרוקו, ר' יהודה בן שמואל עבאס, חיבר אפוס פיוטי רב עוצמה המספר את הדרמה של עקידת יצחק תוך אריגה מופלאה של מדרשים רבים שהוסיפו פרטים לסיפור העקידה. המופע עת שערי רצון להיפתח ממזרח וממערב מתחקה אחרי הגלגולים המוזיקליים של פיוט מרהיב זה בבתי הכנסת של קהילות שונות. הוא מבוסס על ידע רב אודות הפיוט הזה אשר הצטבר במשך הזמן במחקר ובארכיונים. יישמעו במופע גרסאות של לחנים שונים בצורתם המסורתית על פי הקלטות היסטוריות וכן בעיבודים חדשים שנערכו במיוחד למופע זה. המופע מלווה על ידי דברי הסבר והמחשות ויזואליות המשלימים את הביצועים המוזיקליים.

ביום שלישי יתארחו שני מופעים מגוונים ואחרים

הדס פל ירדן, זמרת, פייטנית וחזנית במופע לאדינו מהמרחב העותומאני הצבעוני.

הדס פל-ירדן מגישה במופע שמח במיוחד חוויות והשפעות מוסיקליות שנכנסו לחייה מן העיר איסטנבול בה חיה ומאהבתה לעיר מגוריה ירושלים. המופע מעוטר בכלי נגינה מסורתיים תורכיים יחד עם חברים יקרים החולקים עימה את החוויה הספרדית- ירושלמית-תורכית במופע שכולו תמהיל אותנטי אופטימי של ההשפעות ההדדיות בין תרבויות המקום לקהילה היהודית הספרדית. הפסטיבל ייחתם במחווה לענק הכליזמר דייב טאראס- עם גלעד הראל והניו אורלינס פאנקשן

דייב טאראס, מגדולי נגני הכליזמר בארה"ב של תחילת המאה הקודמת, היה הראשון ששילב סווינג עם מוזיקת הכליזמר. להקת הניו אורלינס פאנקשן חוברת לקלרניטן הבינלאומי גלעד הראל וביחד מלבישים את השירים המיוחדים של טאראס בלבוש מקצבי הדיקסילנד מניו אורלינס! תוצאת ההיתוך בין שני הסגנונות ושיתוף הפעולה בין המוסיקאים הם חגיגה גדולה של שמחה ווירטואוזיות שתשאיר את המאזינים מחויכים ודורשים עוד. 

התוכנית:

ראשון כ"ג אדר, 7.3.21  וּמִי בַּמַּגֵפָה- ונתנה תוקף

17:00-18:30 הרצאות ואפשרות לשאלות:

פרופ' אליהו שלייפר - "הנה יום הדין": חזנות ומוסיקה אמנותית לפיוט "ונתנה תוקף"

ד"ר אבי בר איתן -  "ונתנה תוקף של יאיר רוזנבלום"

 

19:00 בכורה לקונצרט "ונתנה תוקף", גרסאות שונות לפיוט "ונתנה תוקף"
חזן בליווי סולני האנסמבל הקולי החדש והרמוניום.

 

יום שני כ"ד אדר 8.3.21  זָכְרָה לְעֵדָה סוֹעֲרָה וּנְגוּעָה - עת שערי רצון להיפתח

17:00 עושר מרוקו – קונצרט מוזיקה יהודית מרוקאית אותנטית עם חי קורקוס וטאראב ירושלים

18:30 בכורה לקונצרט-הרצאה אנסמבל אלעד גבאי עם המרצה פרופ' אדוין סרוסי, גרסאות שונות של הפיוט "עת שערי רצון להיפתח"

יום שלישי כ"ה אדר 9.3.21  אֱמֹר לְצִיּוֹן בָּא זְמַן הַיְשׁוּעָה -מעבירין את רוע הגזירה

17:30 בכורה לקונצרט "הלאדינו חוזר ללבנט" – הדס פל-ירדן ואנסמבל

19:00 "מעבירין את רוע הגזירה" - קונצרט כליזמר מחווה לדייב טאראס עם גלעד הראל, קובי סלומון ואנסמבל נגני ג'אז. 

https://jewishdays.inwise.net/2021
logo בניית אתרים