קסם המוזיקה  והאמונה בין לחן למילים עם רות נודלמן/ ראובן שבת

רות נודלמן היא יוצרת מוזיקלית מעניינת, מקורית וייחודה היצירתי הוא  בשילוב שבין סגנונות מוזיקליים מוכרים לבין הופעה ויטאלית ונגיעה באמונה העזה שלה המובעת היטב בשיריה. אמונה בחיים, בבורא, ובשילוב המוזיקה בהם.

ספרי מעט על עצמך וכיצד הגעת למוזיקה

המוזיקה הגיעה אליי  מאז שזוכרת את עצמי אני שרה לעצמי, שירים שהלחנתי בעצמי ושירים שנדלקתי עליהם הייתי שומעת מאה פעם. שמעתי ברקע בבית ילדותי, אופרות, לצד ארכדי דוכין, אחותי היתה מאוד בעניין של לד זפלין ורוק אז גם זה נכנס וגם החזן האהוב עליי שעד היום מחזן בבית כנסת. הוא מרגש וכנה עד דמעות. זה גם נכנס פנימה. היינו כל שנה במשפחה רואים יחד את האירוויזיון , הייתי נהנית מהשירים שבדקה וחצי צריכים לכבוש אותך, הבגדים המושקעים , התאורה והאביזרים, הקסם האישי של הפרפורמרים.

מגיל 5 היו לוקחים אותי פעמיים בשבוע לשיעורי פסנתר קלאסי ופיתוח שמיעה, בהמשך גם תורת המוסיקה. נחשפתי ליצירות קלאסיות רבות, אופרות, הבנה על מקצבים, תווים, כתיבה רב קולית וידע על מלחינים. גם הסביבה הייתה מאוד מעניינית בקונסרבטוריון. נכנסנים לאולם חגיגי, עוברים דרך קיר זכוכית שמצידו השני בלרינות מתאמנות בבלט וממשיכים לקומה השנייה שהיא מסדרון ארוך ומצדדיו חדרונים. מכל חדרון בוקעת מוסיקה אחרת. כלי אחר. וכולם בו זמנית. אני עוברת במסדרון הזה עד שמגיעה לדלת של המורה שלי כשלמען האמת העדפתי לשחק וליהנות בחוץ עם חברים או לבדי עם הדמיון והמשחקים. אבל בדיעבד זה השתלם J המשכתי לרימון, שם גיליתי שהרקע שלי  מאוד מייחד אותי ונותן לי הרבה יתרונות שבכלל לא הייתי מודעת אליהם ( כמו כתיבה פוליפונית, לחנים מורכבים, שמיעה מפותחת )ואחרי 3 שנים וסיום בתואר בוגרת הופעתי ברחבי הארץ עם ההרכב שגיבשתי ברימון, הוצאתי שירים לאור, שיתפתי פעולה עם אמנים מגוונים וגם המשכתי ללמוד מוסיקה באוניברסיטה.

 

 

 

כיצד היית מגדירה את הסגנון המוזיקלי שלך

 

בעבר יותר רוק/ אלטרנטיב/אינדי , עכשיו פופ אומנותי או מוסיקה ישראלית אומנותית.

 

את אדם אמוני, מה הוא החיבור בעיניין בין אמונה למוזיקה

אני נולדתי כדתייה אני נולדתי יהודיה אני נולדתי אישה אני נולדתי עם כשרון מוסיקלי.

עם התנאים בהם נוצרתי, אני מנסה להיות  אותנטית ולייצר מוסיקה שהיא דרך הפריזמה האישית שלי. איפה שאני מונחת ואיך שאני חיה. אני משתדלת פשוט לייצר את האומנות הכי טובה שאני יכולה לעשות. הכי מרגשת. מקצועית. מעניינת. ייחודית. אותנטית. והיות ואני גם אדם דתי, זה נכנס לתוך בצורה טבעית אבל אני לא חושבת על זה מראש איך אני מחברת ביניהם.

אני כן יכולה לספר שתהליך ההלחנה זאת הרגשה שהקב"ה ממש מפתיע אותי ונותן לי רעיונות טובים בו ברגע והרגים האלו של ההשראה הם סוג של התבודדות עם הקב"ה או תפילה אישית, רגעי חסד כאלה שאני אומרת לה' תודה רבה עליהם  ומה שנתן לי באותו סשן.

 

מי הם 3 היוצרים המוזיקליים החשובים בעינייך ומדוע

הכי חשובים זה קצת מפחיד לקבוע, אבל אם ככה מהמותן אז מוצרט, בטהובן ותלוניוס מונק. כי הם היו פשוט חדשניים לתקופתם מאוד יצירתיים ועם זאת קומוניקטיבים, עמוקים ופשוטים גם יחד. השפיעו על כל מה שבא אחריהם ולא פחדו לעשות דברים כראות עיניהם. יושר אמנותי.

בישראל אני מאוד מעריכה ומקבלת השראה ממאיר אריאל, שלום חנוך ואביב גדג'.

אלו 3 יצירות מוזיקליות היית לוקחת איתך לאי בודד ומדוע

רקוויאם של מוצרט- כי זה מקרב אותך לנשגב

דפש מוד כלשהו- אני אוהבת את השילוב של האלקטרוניקה והרגש החזק. תמיד זה מחזיר אותי לאיזו חוויה ותחושה נעימה בגוף.

ירושלים של זהב- טהור ומחבר למהות הפנימית באהבה. השיר הכי יפה בעולם בשבילי.

 

הימים -קשים כיום ליצירה, ומוזיקה, מה מפיח תקווה בהם

 

הזמן והשקט ליצור בלי להתרוצץ בין הופעות בלי לשווק הופעות ולהיות במשא ומתן עם לקוחות. לעשות חישוב מסלול מחדש מה מתאים לי ומה כבר לא. באיזה כיוון אני משקיעה את כוחותיי מעכשיו. לחוות את החיים בחוזקה. עם הילדים עם הזוגיות עם פחדים וחששות קמאיים. להיאחז נטו באמונה. להתחזק מהאמת הפנימית וללא כל האישורים החיצוניים והמוסכמות החיצוניות שנכפות עלינו בשגרה עמוסה וקצת אוטומטית של החיים של לפני הקורונה. השיר החדש יצא בזכות זה.

הוצאת לאחרונה סינגל חדש, יפפה ומעודד, מה הלאה?

תודה רבה! השיר הזה הוא חלק מאי. פי בן 4 שירים שעתיד לצאת עד סוף השנה בע"ה. הסינגל הראשון "אם יום אחד" יצא בהפקת צח דרורי, השיר "במקום הזה" הוא סינגל שני , אז יש למה לצפות .

טואול - בניית אתרים