רשימה:
על ראובן קריץ ויצירתו/ עמיקם יסעור


ראובן קריץ נפטר בגיל 92.  היה סופר וחוקר. נולד בווינה בנובמבר ,1928. בגיל עשר עלה עם הוריו לארץ. התגורר שנים רבות בקיבוץ מזרע. אחר כך במושב מולדת. את רוב שנותיו  עשה בקריית מוצקין. עשה דוקטורט באוניברסיטת ירושלים.  אביו היה רופא. ראובן קריץ היה מורה ואחר כך מרצה באוניברסיטת חיפה. רעייתי למדה אצלו בחוג להכשרת מורים והיא אומרת שהיה מעניין וגם חביב מאוד.

ספריו בחלקם לבני הנעורים.החל מ 1955: בוקר חדש זכה בפרס אשר ברש, אחות קטנה, נפנוף של מטפחת, שנים של תכלת, אלון ועירית, חטאות נעורים ,בני בי רב, סיפור הורים ועוד.

פחות בולטים הספרים בחתימת הפסבדונים  ריקי קלר החל משנת 1:75  קונצ'רטו לנער צורם ולתזמורת, דופקים, שטים פשוטים, שדרות השקיעה. עוזאי ועוד.

שלושה מספריו יצאו בהוצאות : ספרית פועלים, מסדה, ניומן. האחרים בהוצאת ספרי פורה והוצאת ספרי גת.

בין ספריו העיוניים : על שירת רחל, על מבנה הסיפור מאחורי הגדר. איך לנתח יצירות ספרות. תבניות הסיפור. המוזר בסיפור המוזר. ספרות דור המאבק לעצמאות. בדרכי שירה. יחד עם בתו אורי כיום פרופסור לספרות כתב ספר בשם סיפורי קיבוץ שלושה כרכים על סיפורת שבמרכזה הקיבוץ.. כן כתב את רבן שמעון בן גמליאל  והאודיסאה, ספר משעשע על טעויות תלמידים בבחינות בספרות. לספרות. היה ראשון לגלות את הסופרת והמשוררת רות לורנד. ביטא עמדה ייחודית בנושא העיסוק העיוני בספרות.

בני גילו  לערך. : ס. מיכאל, חנוך ברטוב, אריה סיוון, נתן  זך, יורם קניוק. משה  בן שאול, פוצ'ו,

תרגם את ספרו של  ג'ורג'יו - גן פינצי קונטיני. היה מראשי תנועת העולם הזה.

logo בניית אתרים