סקירת הסרט פר בר המזל/ יוסף כהן אלרן

בימוי: בלה אוגוסט 168 דקות

הלב הנוקשה של פֶּר

__________________________

 

חברת "נטפליקס" מזמנת לנו סרטים אירופיים לרוב, ואנו יכולים לצפות בהם כרצוננו, כך כל מי שברשותו גם את שידורי "נטפליקס" יכול לצפות בסרט המומלץ מעלה. אודה שלא מייד ניגשתי לראות את הסרט, לא פעם דלגתי עליו, שמו אינו אטרקטיבי במיוחד. האמת היא שהסרט, על נופיו השונים והקרים, המבוים באותו יובש שבלב גיבור הסרט לא משך אותי, אבל למדתי בהמשכו כי בימויו של הסרט כפי שבוים בידיו של ביל אוגוסט אכן קולע, והוא הולך צמוד לרגשות גיבורו ולרגשותיהן של הדמויות באותו עולם מתואר.

גידולו של פָּר היה נוקשה. אביו, איש הדת הקשה לא יכול להתפשר על הדרך, לפי כך ילדותו של פר הייתה לא נעימה והוא גדל בהתאם לכך. אולי עקב גידולו עקשנותו על חלומו לא הייתה בת נסיגה כלשהי והוא התעקש על החלום. ומה היה חלומו אם לא מערכת של מניפות רוח גדולות שתהיינה זרועות ברחבי דנמרק, ומפלי מים שייוצרו בעזרת סכרים, כך תושקינה האדמות והמשק הדני יחסוך כספים רבים. חלומו היה גדול מאוד ונרחב, דורש ממון ענק, והוא נדחה פעם אחר פעם. בשל גודל החלום הוא התקשה להשיג מימון. אך מי תמך ברעיונו ובו אם לא עשיר העיר היהודי, המגייס לצדו חבורה של בעלי יכולת, והוא מוצג כאן כאיש נוח ונדיב אשר פר מתאהב בבתו הצנועה. היהודים בסרט זה מוצגים כאנשים נוחים ולא נוטרים, מקובלים חברתית, ובר-מצווה שנערך בבית הכנסת המפואר המקומי מציג בנדיבות את התפילה היהודית, עד כי לעתים נעורה בי תהיה אם הבמאי אינו מבני עמנו. האב לא התנגד לאהבתם של בתו היהודייה לאהובה הגוי, על אף שהייתה באֵם רטינה גדולה. הוא מגלה הבנה וגודל רוח, והנערה שמחה והייתה וגאה בבן זוגה. ורק מצפה הייתה כי יישא אותה לאישה.

הוא כשלעצמו חי דמות שביקש לו. הוא חסר כל, אך לעסקה יותר קטנה אינו נאות ובועט בהצלחה המסוימת הצפויה לו. כך יהירותו ועקשנותו הותירו אותו חסר כל. בחופשה שמזדמנת לו בכפר הולדתו, בשל מות אביו איש הדת, ובשיחה ארוכה ופוקחת עיניים ולב עם חברו הטוב של האב אשר בביתו הוא מתארח, הוא התחיל לחשוב ולהבין. ואז הגיע למסכנה כי עליו להתפשר על דרכו. הוא לקח על עצמו השקיית שדה לא גדול בתמורה נאותה, ולבסוף מצא עצמו נכנע, מסתפק במעט ונושא עמו הלאה את החלום בציפייה.

אני נמנע מלספר כאן על התפתחויות בחייו הפרטיים של פר או של הנערה שאהבה אותו, כדי לא לגזול מהתנהלות הסיפור. רק ממליץ להיות סבלניים עם התפתחותו של הסרט, כי אינו משוחק לפי כללי הסרטים הפופולריים, המהירים והרעשניי בהם בדרך כלל אנו צופים, אך העניין בו הולך וגובר. זהו סרט שמצביע על כישלונה של היוהרה, ועל העקשנות הגדולה שאינה במקומה תמיד ושאינה מאפשרת לבעליה לראות את הדרך בה היא מוליכה אותו, אף יכולה לא פעם לגרום להידרדרותו מבלי שיוכל לעצור אותה.

 

logo בניית אתרים