להגיע אל מעיין היצירה  עם ניבי אוזן / אתי יוחנן 
ניבי אוזן, המלווה אומנים לפריצות דרך בעזרת שיטה ייחודית שפיתחה, מגלה
מדוע דווקא ימים אלו הם הזדמנות נפלאה ליוצרים להגשים את חלומותיהם

"ימים מאתגרים אלו הם תנאי מעבדה לצאת ממרוץ החיים, לשחות נגד הזרם ולהגיע למקורות היצירה. אמנים ויוצרים מרגישים צורך גדול יותר להתחבר להשראה ולהוציא מעצמם את המקסימום, וזו הזדמנות נפלאה עבורם להתכנס פנימה ולהוציא חומרים חדשים. המרוץ והלחצים של חיי היום יום מקשים על היוצרים לקחת פסק זמן אמיתי המוקדש לעשייה יצירתית, והנה נפתחה אפשרות לריטריט – זמן ייחודי ויקר מפז בו אין משימות דחופות, ואפשר פשוט לעשות ולהתקדם". כך אומרת ניבי אוזן, מאסטר ב-NLP עם התמחות בטראומה, שפיתחה שיטה חדשנית שמסייעת ליוצרים, מוזיקאים, סופרים, ולכל מי שמטפח חלום יצירתי לפרוץ דרך ולעשות את הקפיצה הגדולה הבאה, המגלה מדוע דווקא ימים אלו של התמודדות עם נגיף הקורונה הם הזמן האידיאלי לכל אדם שיש לו חלום יצירתי לעשות את הצעד הבא.

ניבי, מה אפשר לעשות נגד הסחות הדעת שמפריעות לעשייה היצירתית?
"הסחות הדעת האמיתיות הן מחשבותינו, ולאו דווקא הודעות הווטסאפ, מטלות הבית או הבקשות של הילדים. ברגע שאנחנו עמוק בתוך הפלואו היצירתי, לא נשמע אפילו טלפון מצלצל. מדי יום חולפות במוחנו כ-60,000 מחשבות, מהן 90 אחוז מחשבות אוטומטיות, כלומר כאלו החוזרות על עצמן. יש לנו בראש אוטוסטרדה, ועד שלא נגיע לרמת שליטה מנטלית על שצף המחשבות, יהיה לנו מאוד קשה להיכנס לפלואו היצירתי".

היא פיתחה את השיטה הייחודית בעקבות שבע שנות עבודתה כתחקירנית בטלוויזיה בערוצים השונים ובהן: "כלבוטק", "חתונה ממבט ראשון", "להיות אבא" עם טל פרידמן, "רויאל שף", ועוד, שבמהלכן ראיינה אלפי גברים ונשים ממטולה עד אילת, מגיל 9 עד 90, מזונה עד נוירולוג, ושאלה אותם את השאלות האינטימיות ביותר. "כשעושים את זה במשך שנים מתישהו מגלים היכן כולנו אותו דבר והיכן כל אחד קצת אחרת. הייתי צריכה לחלץ מהמרואיינים את האמת של הנפש שלהם. זו הייתה ממש מעבדה לחקר הטבע האנושי".

מה דעתך על הקונספט של "האומן המיוסר" על מנת להגיע למעיין היצירה?
"הקונספט הזה מיושן ולא רלוונטי. יש אמונה שגויה שלפיה צריך לשבור את האומן בשביל לבנות אותו, אבל זה בולשיט. אומנים הם גם ככה אנשים רגישים ופעמים רבות הם פגועים כל כך מהביקורות האיומות ומהחוויות שעברו בבתי הספר עד רמה שהם נהיים חסומים לגמרי ואף מוותרים על שאיפת חייהם. אני מסייעת לשקם את הביטחון שנשבר להם, מחברת אותם מחדש לZONE- היצירתי, ומנתבת את יכולותיהם לכיוון פרודוקטיבי. אין שום סיבה לסבול, ניתן להגיע לאותן תוצאות ואפילו יותר בעזרת ידע תודעתי פרקטי, מוסדר ושימושי. אגב היצירתיות לא רלוונטית רק לאומנים, גמישות מחשבתית מובילה כל אחד לפתרונות אלגנטיים בכל ענייני החיים, ומסוגלת לשנות אותם מקצה אל קצה".

ניבי מגלה כי הסוד לשיטה הייחודית שפיתחה הוא ההרגלים שהיא מטמיעה בקרב מטופליה. "האומן הוא ספורטאי, רק שההבדל היחידי הוא שהנכס של הספורטאי הוא הגוף, ואילו הנכס של האומן הוא הנפש. כמו שהספורטאי מגיע לשליטה על גופו דרך תרגילי כוח וסיבולת לב ריאה, האומן יכול להתאמן ולהגיע לרמת שליטה על המחשבות, הרגשות והיצרים על מנת להתחבר להשראה יצירתית ממש כמו באינפוזיה לווריד".

בין סיפורי ההצלחה של מטופליה: אנשים שנתקעו באותה משרה במשך שנים ובעקבות הטיפול הצליחו להמציא את עצמם מחדש. כך למשל, גבר שעבד בתפקיד ניהולי בחברה ידועה התפתח ואף התקדם למנכ"ל בחברה אחרת, אישה שעבדה כמלצרית וכיום היא קוסמטיקאית מצליחה, נשים שהיו תקועות בנישואין כואבים ואחרי שנים אזרו אומץ לצאת לדרך חדשה, וכמובן אמנים ויוצרים להם סייעה למצוא את הקול הייחודי ולפרוץ דרך ברמה היצירתית והאישית.

ניבי: "להרבה יוצרים יש פלונטר מורכב עם הנטייה שלהם לחוות חוסר איזון רגשי - מצד אחד מתוך עוצמת הרגש הם מבטאים את עצמם ויוצרים, מצד שני כל העליות והירידות הרגשיות פוגעות קשות באיכות חייהם. אני בעצמי חוויתי את זה, וכיום אני מסייעת ליוצרים להגיע ל-ZONE היצירתי תוך כדי שהם מגיעים לאיזון נפשי, נהנים הרבה יותר ממה שהם עושים, ומנהלים אורך חיים מסודר ופרודוקטיבי, שגם מקדם אותם בכל פן בחייהם האישיים".   

 

ניבי מגלה כיצד לא תשכח לעולם את היום בו הייתה בת תשע ושיחקה בחדר, "כשאחי רץ אליי בצעקות: 'שריפה! שריפה!'. לא האמנתי לו והייתי בטוחה שהוא סתם רוצה להציק לי. ממש נלחמתי בו כשהוא גרר אותי בכח לכניסה של הדירה, ושם ראיתי את הסלון עולה באש! אמי בדיוק חזרה עם אחותי מהגן ואבי הוזעק מיד מהעבודה. לעולם לא אשכח את הרגע ההוא בו כל האנשים התגודדו והביטו למעלה על השריפה הענקית שפרצה בפנטהאוז, בזמן שהוריי מסתכלים גם הם המומים ומחובקים. זה היה אחד החיבוקים היחידים שראיתי ביניהם, חיבוק אמיתי של עצב ושותפות גורל, שאחריו החל תהליך הגירושין שלהם שהיה קשוח וכואב. בשנה זו הכל התנפץ ואז הבנתי, גם אם לא ידעתי לנסח את זה במילים, שעלי למצוא כלים להתמודד. שם התחילה ההתעניינות הבלתי פוסקת שלי בחיי הנפש, ואפשר להגיד שהרעיונות הראשוניים לשיטה שלי, גם אם היו בוסריים מאוד, עלו כבר בגיל תשע".

מהיכן מגיע החיבור שלך לכתיבה יצירתית?
"מאז ומתמיד היה לי חיבור לכתיבה, וגם שמי מגיע מספר ישן לילדים בשם: 'סיפורים לניבי' שנמצא עד היום על מדף הספרים בביתי. גדלתי בנתניה עם חמישה אחים ואחיות יצירתיים ומוכשרים – שלושה מהם מנישואים אחרים של אבי – אורי אוזן הוא פרשן כדורגל מוביל ובמשך שנים שיחק בנבחרת ישראל, במכבי נתניה ובמכבי חיפה. רוני אוזן הופיעה כרקדנית ב'מיומנה' וב'הקמארי'. הזמרת לירי אוזן, הוציאה סינגל ראשון בשם 'אקדח', שכבר חולל רעש וזכה תוך פחות מחודש ליותר מ-140,000 צפיות. אח נוסף בשם מייקל גורדון הוא תסריטאי הוליוודי, שכתב תסריטים לסרטים מצליחים כמו: "300", ונטע אוזן היא סטודנטית למינהל עסקים".

היא התאמנה בהתעמלות קרקע במשך שבע שנים בשל העובדה שנולדה עם רגליים עקומות. בצבא שירתה כמד"סניקית בבה"ד 12 ואימנה חיילים וחיילות. בעקבות ההיסטוריה הספורטיבית והחיבור שלה לגוף, היא מלמדת את מטופליה טכניקות להנעת הגוף כדי לעורר בהם השראה. אוזן: "אני מעודדת את כל המטופלים לעשות פעילות גופנית כאחת הדרכים להגיע למעיין היצירה. כך למשל, מיד לאחר פעילות ספורטיבית של סיבולת לב-ריאה אני מציעה לעשות מדיטציה. הגוף כבר פירק אנרגיה, וככה מגיעים למדיטציה שקטים יותר ואפשר להגיע למקומות יותר עמוקים בתת מודע ובתודעה. אז נולדים באופן אוטומטי החיבורים היצירתיים, בלי שום מאמץ, אם לא במדיטציה עצמה אז לאחר מכן. זו טכניקה מדהימה, שמקפיצה את דרגת היצירתיות, ומאפשרת לכל אחד, לא רק לאומנים, לראות את הדברים בבהירות ולהתחדד כמו תער".

העיסוק שלה בספורט נולד לא מרצון טבעי אלא כתוצאה מאילוץ. "המאמנת שלי בהתעמלות קרקע לא האמינה שאני אשרוד שם אפילו את שיעור הניסיון. בסוף נשארתי שם שנים. אני מודה שלא בהכרח נהניתי, אבל אם לא הייתי עושה את זה, הייתי צולעת עד היום. תמיד קינאתי באחיי על כך שכבר מגיל חמש היה להם מאוד ברור מה הם יהיו, והם גם מימשו את זה. אהבתי לכתוב, להיות על במה ולטפל, אבל לא ידעתי מה הקשר ביניהם. רק אחרי גיל 30, לאחר תהליך דיוק שעברתי ובו למדתי להסתמך על תחושת הבטן ועל האינטואיציה, הכל התחבר ואפילו הספורט הפך לחלק מתהליך הטיפול. זה מדהים בעיני שככל שאנו יותר מדויקים עם עצמנו, הבחירות שלנו נהיות יותר מדויקות, ואז אנו מצליחים לעלות על המסלול המדויק בו כל הנקודות מתחברות. הדרך לעשות את זה, זו אחת המתנות הכי גדולות שאני מעבירה למטופליי".

ניבי, אם לילדה בת שש ותושבת תל אביב, התגרשה לפני שנה וחצי, כשהייתה בת 35. "חזרתי לילה אחד בשעה אחת וחצי בלילה והוא אמר לי: 'את לא האישה שאיתה התחתנתי'. הוא צדק! הוא התחתן עם אישה נוירוטית עם התקפי זעם, חרדתית, דחיינית ומבולגנת, ובעקבות שיטת הטיפול שפיתחתי הפכתי לאדם אחר – שלו, רגוע ומסודר. התפתחנו במקביל לכיוונים כל כך שונים, שבסוף אפילו כבר לא צחקנו מאותן בדיחות. תמיד אני אודה לו כי הוא סייע לי כל כך לאורך השנים, אבל לא יכולתי להמשיך להתנצל על מה שאני כבר לא. החלטנו שהסיפור הרומנטי בינינו נגמר, אבל החברות בינינו עדיין ממשיכה".

logo בניית אתרים