על אורגזמה  מוזיקלית בסגנון ארץ ישראלי עם שוקי הלחמי / אתי יוחנן

"השירה עבורי היא מעין אורגזמה רוחנית", כך אומר שוקי הלחמי
המוציא את השיר "ביום בו החלטת לוותר" מאלבומו בחדש
 

בשנים האחרונות מופיע המוזיקאי והזמר שוקי הלחמי במועדונים ובאולמות אירועים כמו: השבלול, פפאיתו בר, הפאצה ובאירועים רבים, בהם הוא שר שירים במגוון סגנונות כמו: שירי ארץ ישראל, ים תיכוני ושירים באנגלית. אחד משיריו, גרסת כיסוי ל"צל עץ תמר", הגיע ליותר מ-150 אלף צפיות ביוטיוב וליותר מ-50 אלף צפיות בפייסבוק.

המוזיקה של שוקי הלחמי מוגדרת כשילוב בין זמר ישראלי-מזרחי לזמר אירופי, ואת קולו אפשר להגדיר כחזן השר שירי אהבה עוטפים. בימים אלו הוא מוציא שיר חדש בשם: "ביום בו החלטת לוותר" מתוך אלבומו החדש הכולל עשרה שירים מקוריים. את מילות השיר כתב ידעאל חזן, ורובי ראובני הלחין ועיבד אותו מוזיקלית.

לשוקי הזמר יש שורשים ישראליים ממגוון תחומים: סבא רבא שלו, מאיר אלחמיסטר, היה הרוקח העברי הראשון בישראל. אביו שלמה עיברת את שם משפחתו מאלחמיסטר להלחמי בעקבות קורס הקצינים אליו התקבל. בן דודו אייל אלחמיסטר היה כדורגלן במכבי תל אביב, ובתו של אייל, נטע אלחמיסטר, היא אחת הדוגמניות ונשות העסקים המובילות בישראל, למרות היותה בת 25 בלבד.

שוקי, באיזה סגנון השירים שאתה שר?
"השירים שאני שר הם בסגנון ארץ ישראלי וים תיכוני מזוכך. השירה עבורי היא מעין אורגזמה רוחנית, וכשאני שר אני מרגיש אושר עילאי. מבחינתי, כשאתה נהנה ממה שאתה עושה, אתה מרוכז ב-100 אחוז, בדיוק כפי שקורה לי כשאני שר. אני מלחין באמצעות שריקה, וכמעט בכל הופעה הקהל מוחא לי כפיים באמצע השיר כשאני מפתיע ושורק בקטעי הקישור".

במשך שנים רבות כבש את יצרו בכל הנוגע למוזיקה, אך מאז מימש את כשרונו המוזיקלי הוא מופיע באירועים ומקליט סינגלים חדשים לאלבומו החדש שייצא בקרוב. שוקי: "אני מתחבר קודם כל למנגינה ורק לאחר מכן למילים. לכן נעימות ללא מילים יכולות למלא אותי. בכל רגע נתון של רגיעה ללא מתח אני יכול לכתוב כמה מילים או לשרוק את המנגינה. המוזה מגיעה אלי בכל מצב של קריאה או צפייה, ואז אני כותב מילים או מלחין לחן, כדי שיהיו לי מספיק כדורים במחסנית כשאני צריך לכתוב או להלחין שיר".

מתי התחיל החיבור שלך למוזיקה?
"זה קרה כבר בבית הספר היסודי, כשהופעתי בטקסים ובמופעים חגיגיים. כיום ברור לי שבעיות הקשב והריכוז שליוו אותי במשך שנים גרמו להידרדרותי בלימודים, להחליף שלוש פעמים בית ספר תיכון ולהוציא תעודת בגרות רק בשירותי הצבאי. בסיום לימודי ביסודי רשמו אותי הורי לפנימייה הצבאית ליד בית הספר הריאלי בחיפה. רציתי ללמוד ולא החסרתי שיעורים, אבל אז גיליתי שאיני מסוגל להתרכז ולקרוא אפילו עמוד אחד. רק בעזרת כישרון והרבה נחישות הצלחתי לסיים רק עם ארבעה ציונים שליליים, אבל מבלי יכולת לעלות לכיתה י'. בבית הספר הריאלי הסכימו לתקן את הציונים כדי שאוכל להתקבל לבית ספר אחר. אני הדוגמה של "עולה כיתה אבל לא בבית ספרנו".

הוא אכן התקבל לכיתה י' בתיכון בפתח תקווה, וכבר אז היה לו פער בלימודיו ביחס לכיתה מכיוון שהיה צריך להשלים בעצמו את השפה הצרפתית וחומר לימוד מאתגר במתמטיקה שהכיתה החלה בשנה הקודמת. הוא שוב סיים את כיתה י', למרבה תסכולו, עם ארבעה ציונים שליליים, שלא אפשרו לא לעלות כיתה.

"הייתי מקובל חברתית וחברתי עזבה אותי, בדיוק כמו במילות השיר 'ביום בו החלטת לוותר'. אבי המנוח הציע שאשאר כיתה, אבל לא הייתי מסוגל ללמוד עם נערים קטנים ממני. בזכות אמי עליה השלום התחלתי ללמוד במגמת אלקטרוניקה באורט רמת גן, שם יכולתי לעלות לכיתה יא' בה למדו תלמידים שהיו מיועדים להתגייס כטכנאי אלקטרוניקה. הטראומה היתה גדולה, כולל הפרידה מחברתי, אך הצורך להוכיח לעצמי ולעולם שאיני טיפש גבר על הכל, כולל על המוזיקה". לאחר חודש בלבד של לימודים, העמיד אותו מחנך הכיתה בפני כל התלמידים ואמר להם: "אני רוצה שכל אחד מכם יהיה כזה תלמיד".

שוקי התגייס לצבא בתקווה להשלים את תעודת הבגרות בשירותו הצבאי בחיל האוויר. בבדיקה בלשכת הגיוס התברר שהוא סובל מעיוורון צבעים חלקי, המקשה עליו לזהות צבעים. בזכות עקשנותו והתגייסות הוריו, הוא נשלח לבדיקה לזיהוי צבעים אליה נשלחים חניכי קורס טיס ועבר אותה בהצלחה. הוא חתם שנת קבע נוספת, על מנת לשרת בבסיס שיאפשר לו להשלים את הבגרות. במהלך שירותו הצבאי גרם לחיילים רבים להוציא תעודת בגרות כמוהו. לאחר שירותו הצבאי החליט ללמוד משפטים.

"לא היה כוח בעולם שיכול היה למנוע ממני להתקבל ללימודי המשפטים", אומר שוקי, שנרשם ללימודים בשלוש אוניברסיטאות בארץ ואף נסע ללונדון כדי לחזק את השפה האנגלית. הוא התקבל ללימודי משפטים באוניברסיטת תל אביב ועבר אותם בהצלחה, למרות שסבל מחרדות רבות בלימודיו. "היום בו עברתי בהצלחה את מבחן לשכת עורכי הדין היה אחד הימים העצובים בחיי. במסיבה שנערכה לכבוד אירוע חשוב זה ישבתי עצוב, כי הרגשתי שחובת ההוכחה מוטלת עליי, בשל העובדה שהיה לי צורך להמשיך להוכיח לעולם שאני אהיה עורך דין מצליח".

שוקי, שהצליח להגיע לפסגות רבות כעורך דין לדיני מקרקעין – למרות כל הקשיים הרבים שעבר – מודה כי קיים מתח חיובי בין שתי אהבותיו: המוזיקה ועריכת דין. הוא שימש, בין היתר, בתפקידים ציבוריים כמו: יועץ משפטי של חברה ממשלתית, יועץ משפטי של עיריית פתח תקווה, דירקטור חיצוני ויו"ר ועדת הביקורת והמאזן של בנק מסד, חבר בוועדת המשמעת של הבורסה לניירות ערך ששפטה מנהלי תיקים ויועצי השקעות, יו"ר ועדת תעסוקה במשרד הביטחון, ועוד. "אני מנסה למצוא את האיזון בין שתי אהבותיי. אני מקדיש את רוב זמני למשרד עורכי הדין שלי, אך כמובן שאם הביקוש להופעות שלי יגדל, אעשה את האיזונים הנדרשים", הוא אומר.

הוא מספר כי הוא מקבל פירגונים רבים מהסובבים אותו, "וחלק מלקוחותיי אפילו אומרים לי שהעובדה שאני מוזיקאי מראה שאני עורך דין עם נשמה, דבר שלא כל כך נהוג לחשוב על אנשים במקצוע שלי. כשאתה מופיע בבית המשפט זו למעשה הופעה בפני קהל, שמחציתו אוהד ומחציתו מחכה למעידתך, כאשר יש גם שופט ששפיטתו מקבילה לביקורות המתפרסמות בכלי התקשורת לאחר הופעה, סינגל חדש או אלבום חדש שיוצא".

 

טואול - בניית אתרים