צביה בר חוזרת להופיע/ אלון חסיד

הזמרת צביה בר אברבנאל שהייתה חלק מסצנת המוזיקה האפרו-אמריקאית בשנות ה - 60' בהוליווד חוזרת

 

צביה נולד בראדה בדרום מזרח תימן בסוף שנות הארבעים. היא עלתה לארץ עם הוריה והתיישבה בצפון הארץ. היא גדלה בבית תימני מסורתי מוקף בתרבות והמסורות של תימן. בחייה הבוגרים הייתה ממובילי קבוצת הרקדנים המיתולוגית 'להקת ענבל', ולאחר הצלחתה בישראל כזמרת ורקדנית בשנות ה -60 ', המשיכה בארצות הברית עם מופע ייחודי המשלב ג'אז ומוזיקה אתנית.

הכישרון המוזיקלי שלה היה כל כך נדיר ומיוחד, שאומץ על ידי מוזיקאים מקומיים ועל ידי אמנים חשובים כמו סמי דייוויס ג'וניור. אנדי וויליאמס ודונובן שלצידם הופיעה.

"האזנה לצביה תגרום לך להרגיש את המשמעות האמיתית של מזרח פוגש מערב ותשאיר אותך משתוקק לעוד." כך תאר אותה המפיק האמריקאי דוד סקוניק לאחר סבב המופעים באוקטובר האחרון.

עכשיו, אחרי 50 שנה היא חוזרת עם מופע, אלבום חדש, וספר על נשים פורצות דרך. כיום השילוב של ג'אז ומוזיקה אתנית ברור מאליו, אך כשצביאה עשתה זאת בסוף שנות השישים, היה זה מהלך מקורי ובלתי מובן. איש בתעשיית המוזיקה הישראלית הצעירה לא גילה עניין בכך, וכמה מהנגנים שהשתתפו בהקלטה ראו בכך לא יותר מאשר אלמנט אקזוטי, ובכל זאת, חמישים שנה לאחר מכן, למוזיקה הזו חיים מפתיעים חדשים. אקזוטי או לא, זו תחנה קטנה ומרתקת בתולדות המוזיקה הישראלית.

 

"אני לא יודע להסביר את זה. אני רק יודע שכששמעתי את צביה שרה בפעם הראשונה, היתה לי צמרמורת. זה כל מה שחשוב. "(ניתאי זליקר, מתופף)

logo בניית אתרים