צילום: עזרא לוי-צלם פואטי 
המופע אלשבזי במרכז עינב/ עזרא לוי

"אלשבזי" – הזמר-יוצר רביד כחלני, בערב מחווה לשלום שבזי, במלאת 400 שנה להולדתו. אמנים אורחים : הגיטריסט יהודה קיסר והזמר סגיב כהן (מרכז עינב תל אביב, 1/1/19).

ראשית, אציין שבשנה האחרונה חשתי באיזו התעוררות אמנותית שבאה להנגיש את  רבי שלום שבזי לכלל הציבור הרחב : אם בסרט "מורי - חידת שבזי" שזכה לביקורות טובות, אם כמופע-פתיחה בפסטיבל שירה ת"א מס' 4, ואם במופעים מוזיקליים-תרבותיים שונים, שעדיין נערכים במקומות שונים ברחבי הארץ. אני בוודאי מאוד שמח על התופעה.

המופע "אלשבזי" התקיים בתמיכת ״האגודה לטיפוח חברה ותרבות - מורשת יהודי תימן״. בפתיחת הערב, יו"ר האגודה ד"ר יגאל בן שלום נשא דברי ברכה בשם האגודה. הוא דיבר בהרחבה על שבזי, גם על המיזם התרבותי של האגודה, שבא לביטוי בארגון אירועי תרבות ברחבי הארץ, ומטרתו : שימור "מורשת שבזי".

בעיבוד פיוז׳ני מדליק, המוזיקה התימנית נשמעה מצויין וייחודית מאוד, עם נגיעות של ג׳אז, לטינו ועוד. פיוז׳ן = חוואייג׳ = תערובת. מיקס של צלילים בסגנונות שונים. וזה משהו שלא שומעים כל יום, כי המופע חרג במהותו מהביצועים המסורתיים שמוכרים לנו, בעיקר לתימנים. כל זאת, בזכות רביד כחלני וששת נגני-המעטפת : רוני עברון, שניר בלומקרנץ, איתמר דוארי, עידו גור, איתמר בן יקיר, שאולי יצחק.

האמנים האורחים במופע, בקטעים עצמאיים ובקטעים משותפים עם כחלני, עשו את שלהם על הצד הטוב ביותר : יהודה קיסר בגיטרה חשמלית מדליקה בצליליה ובצבעה האדום, והזמר סגיב כהן שאילתר בסלסולים ייחודיים בקולו הגבוה.

באולם נכח קהל מגוון שהתפעל, התרגש, נתן חזק בכפיים, וחלקו קם מהכיסאות כדי לרקוד.

לסיכום : כן ירבו מופעים כאלה !

 

logo בניית אתרים