פורש כפיים עם שיר חדש/ אתי יוחנן

המשורר יהורם גלילי משיק שיר חדש שכתב לזכר נשיא המדינה
שמעון פרס, ושהולחן על ידי המוזיקאית יעל גרמן, שהוריה למדו
בכפר הנוער בן שמן עם שמעון וסוניה פרס. את השיר מבצעת
הזמרת עירית דותן, שבימים אלו מבצעת קאמבק מוזיקלי

בימים אלו משיק המשורר והסופר יהורם גלילי שיר חדש בשם: פרשת כפותיך", שכתב לזכר נשיא המדינה שמעון פרס ז"ל והולחן על ידי המוזיקאית הוותיקה יעל גרמן, המשמשת מזה שנים כמנהלת האמנותית של המקהלה המקומית קו התפר. במשך שנים כתבה גרמן מוזיקה להצגות תיאטרון והצגות ילדים, ועבדה עם זמרים ידועים כמו: נורית גלרון, דיויד ברוזה, ריקי גל, דפנה ארמוני, מזי כהן, איריס פורטוגלי, שושנה דמארי, ואחרים. השיר מבוצע על ידי הזמרת הוותיקה עירית דותן, ששירה הידוע "תנו לנו יד ונלך" מתנגן במשך שנים בתחנות הרדיו ובערוצי היוטיוב בישראל.

השיר "פרשת כפותיך" הושק באירוע מוזיקלי של התקליטור "הוי ארצי שלי", שיצא במסגרת המיזם המוזיקלי "שיר-א-שיר" ביוזמת המשוררת שרה אהרונוביץ' קרפנוס ובעיבוד מוזיקלי של עדן רבין. בין המשוררים, ששירם הוקלט ובוצע במסגרת המיזם המוזיקלי: אשר שיף, משורר ותיק ומוערך מרמת גן, ששירו "ארץ זו" הולחן על ידי המוזיקאית אורלי נתנאל ובוצע על ידי הזמרת שושי מייקסנר. באירוע השקת התקליטור השתתפו משוררים ומשוררות ששיריהם מופיעים בתקליטור החדש, מלחינים ומלחינות שהלחינו את השירים, וזמרים וזמרות שביצעו בהופעה חיה את השירים. השירים בתקליטור הוקלטו באולפני ברדו ברמת גן, בו הוקלטו אלבומיהם של זמרים ידועים כמו: שלמה ארצי, עידן רייכל, להקת היהודים ועוד.

בימים אלו מתכוננים משתתפי ומשתתפות המיזם המוזיקלי לתקליטור החדש, שמוקלט בימים אלו עם שירים בנושא "חגים עלינו חגים". אירוע השקת התקליטור החדש במיזם המוזיקלי יתקיים בתאריך 2.9.18 בבית היוצר שבנמל תל אביב. בתקליטור יופיע שיר אחר שכתב גלילי בשם: "פוטו מלחמה", שלפני כשנה זכה במקום הראשון בתחרות שירים שנערכה על ידי כתב העת הדיגיטלי הספרותי "ביטאון שירה".

גלילי מספר כי כתב את השיר "פרשת כפותיך" בבוקר מותו של פרס, "ודרך המילים בשיר אני מספר את סיפור חייו של פרס דרך התחנות המשמעותיות של מדינת ישראל – שהוא היה חלק בלתי נפרד מהן עוד לפני הקמתה. השיר כתוב בסגנון ייחודי בשם: 'אקרוסטיכון' – שיטת כתיבה בה ליקוט האות הראשונה של כל מילה בשיר יוצרת את המילים: פרס שמעון". יעל גרמן, שהלחינה את השיר, מספרת כי הוריה המנוחים למדו בנערותם בכפר הנוער בן שמן – יחד עם שמעון וסוניה שלימים הפכה לאשתו.

עירית דותן אומרת כי החליטה לבצע את השיר כמחווה לשמעון פרס, אותו היא מעריכה מאוד. דותן: "מה שמחבר אותי לטקסט של יהורם גלילי הוא קודם כל השיר עצמו, שנגע לליבי. בנוסף, אני אוהבת ומעריכה את שמעון פרס – בעבור אישיותו הייחודית ופעלו הרב לטובת מדינתנו. הוא פשוט היה איש חכם וחרוץ במיוחד. הייתה לי הכרות מסוימת איתו בשנות ה-90, כאשר הוזמנתי למשרדו לפגישה קצרה ומאז לא נפגשנו".

הסקיצה הראשונה של השיר החדש אף הושמעה לפני מספר חודשים בתוכנית ספיישל מיוחדת בגלצ, שהוקדשה לעירית דותן ושאותה הנחה וערך השדרן הוותיק יורם רותם. דותן שירתה בצבא בלהקת פיקוד הצפון יחד עם יגאל בשן, עדנה לב, דובי גל ודודו דותן ז״ל, שהיה בעלה ראשון וממנו נולדה בתה היחידה מיכל. בשנה השנייה לשירותה הצבאי הופיעה דותן גם כזמרת בודדת בתוכנית סולו, שאותה הכין יחד איתה המלחין יעקב הולנדר ז״ל, שמאוחר יותר הלחין את הלהיט הגדול שלה ״תנו לנו יד ונלך״ למילים של צביקה זליקוביץ. השיר אמנם לא זכה בפרס, אבל זכה להצלחה גדולה בפסטיבל הזמר שנערך ב-1973. בשנת 2009 נבחר השיר כשיר המאה של תל אביב במסגרת המצעד של 100 שירי תל אביב שערך יורם רותם בגלי צה״ל. בשנת 1974 נבחרה דותן לסגנית ראשונה בתחרות ״דונה אידאלה״ העולמית שהתקיימה במונטה קטיני שבאיטליה.

בשנות ה-70 פיתחה דותן קריירה מפוארת כזמרת: היא הקליטה מספר תקליטים אריכי-נגן והשתתפה בתוכניות רדיו וטלוויזיה רבות. הקריירה נקטעה ב-1980 לכמה עשרות שנים, מיד לאחר השתתפותה במופע "לצה"ל באהבה" שהתקיימה על במת בנייני האומה בירושלים. על אותה במה בדיוק התרחשה שבע שנים קודם לכן הפריצה הגדולה של דותן עם הלהיט "תנו לנו יד ונלך". זה קרה בעקבות התמודדותה של דותן עם טראומה, שנגרמה לה בעקבות פגיעה מינית בתקופת הילדות והיא לא הייתה מודעת לה במשך שנים.

logo בניית אתרים