סקירת האלבום כמו בריקוד מתי כספי/ תומר פישר 
ענן הציפיות שריחף מעל הכותרת "אלבום חדש של מתי כספי", היה גדול מנשוא.  חמש שנים עברו ובכל זאת את התאריך, חמישה בינואר 2016, אני לא יכול לשכוח. ביום הזה, הגיח לעולם, הסינגל הראשון מתוך האלבום, "אין אף אחת כמוה".


בלי צילו הגדול של אהוד מנור ז"ל, שותפו הוותיק, התחיל מתי דרך חדשה כדי ליצור מוסיקה. השיר שאותו הזכרתי, מזכיר קצת את הקסם שיש בין כותב למלחין. דני רובס הצליח להתחבר לראשו של מתי ורקם סביב "אין אף אחת כמוה", סיפור קורע ונוגע ללב. מהאזנה ראשונה, הבנתי שזה פלא. המוסיקה של מתי כספי פוגשת עולם קר, מתכתי ומנוכר, אבל מתי מלא חמלה כמבצע וקשה לפספס. בשאר שירי האלבום, מתי חוזר ליכולת המופלאה שלו לנגן בכל הכלים : פסנתר, קלווינט, בס, גיטרות, כלי הקשה, מרימבה, ג'מבה ותופים. "כמו בריקוד" הוא דיסק מלא תנועות מוסיקליות וטקסטואליות. קצת מתחבר לי לימי הפעמון ב1976, אבל הרבה יותר מפוכח וקצבי.


את רוב השירים כותב רובס ברגישות, אבל שניים משירי האלבום חוזרים לעוד שני שותפים וותיקים של כספי : יענקל'ה רוטבליט שתורם טקסט מלא אור ויהונתן גפן שתורם טקסט מהצד השני. הייתי אומר שלאלבום יש צדדים- מתחיל קודר, נמשך למחול שמחפש את השמחה, כי אם העין רואה, "אז מי יגיד לי שאין בעולם אהבה". ובבת אחת, במקום להמשיך במסלול החישובים, כספי משנה גישה ועובר לתנועה קצבית במפתיע : ל"דבקה בת זמנינו", מלא ההומור, על חשיבות של טקס שאין בה חשיבות, בגלל רצונותיו של הנער ולמוסיקה ברזילאית. המקצב הזה מאפשר למתי, לחזור למקום הטבעי שלו כשהוא מארח שלושה מוסיקאים מסביבו : חגי רחביה בגיטרה, ז'וקה פרפניאן בהקשה ואורי הרפז בקווקיניו. רגעים יפים מלאי פשטות ומורכבות כאחד.  

"לא זו לא בריחה, ספר בלי כריכה, איש בלי הגנות, נע בין סכנות". פה מגיע מפנה והאלבום עובר לדבר לא על השגרה, על המקומות החשופים והשבירים בנפש. גם "זמנים מודרניים" שמחזיר אותי קצת ל"ימי בצורת", מספר על אדם בתוך מכונה. אדם שחושב על אוטומט ולא מפעיל שיקול דעת. "שחור לבן". ואחרי זה, מגיע הגעגוע לימים שבהם היה חופש בלי מחויבות.


מתי כספי מתגעגע למציאות אחרת, אבל בסוף האלבום, מתמזג עם הטבע והאהבה. הריקוד הסוחף של הטבע ומגע האצבעות שלו בנעימת הערש, מזכירה לו שיש תמיד לאן לחזור, למוסיקה שבלב. 

מאת תומר פישר - מוזיקאי ושדרן רדיו קול הנגב

עורך מדור מוזיקה - שחר כהן. לתגובות/פניות - https://www.facebook.com/shaharole

טואול - בניית אתרים