ערב אתיקה בכל עת ועט – סקירה/ מיכל דורון


 

נערך בבית הסופר ערב חגיגי לכבוד הולדת  הקוד האתי. בערב "אתיקה בכל עת ועט" ציינו את כתיבת כללי הקוד האתי שעבר את אישור האספה הכללית של האגודה ולמעשה זהו אירוע היסטורי : בפעם הראשונה בהיסטוריה של אגודת הסופרים העבריים, מאז ימי ביאליק וטשרניחובסקי שהקימו את האגודה לפני כמאה שנה, נוצר הקוד האתי. ועדות אתיקה שכיהנו לאורך ההיסטוריה ניסו לערוך ולכתוב את הכללים של הקוד האתי אך לא יצא הדבר לפועל.  

מיכל דורון משוררת וגרפולוגית משפטית  שנכנסה לתפקיד כיו"ר ועדת האתיקה הרימה את הכפפה ויחד עם חבריה לוועדת האתיקה שרה אהרונוביץ קרפנוס ומשה שפריר כשיו"ר אגודת הסופרים העבריים, צביקה ניר משפטן וסופר מתגייס למשימה ומאציל סמכויות, ועצמון סגן יו"ר אגודת הסופרים יניב משפטן ומשורר ניתן היה להשלים את המלאכה יחד עם היועצת המשפטית מעיין קוסולבסקי.      

הקוד האתי עדיין ראשוני, וזקוק לשיפורים אך קיים בסיס לדיון, ולקנה מידה הקיים בכל ארגון שמהווה תעודת זהות ערכית של העיסוק .   

בערב החגיגי, הציג מר צביקה ניר  את חשיבות קיומו של הקוד האתי ונשא ברכות,  מיכל דורון דיברה על הקוד האתי כערך עליון לחופש מהסיבה הפשוטה שגדולי המהפכנים בפילוסופיה של החרות הם אלו שדגלו בכללי מוסר כמו זאן זאק רוסו, מעיין קוסלובסקי  המשיכה באותו רעיון מחשבתי והסבירה כי הצד המשפטי בהיר יותר כאשר יש קנה מידה כתוב .

עצמון יניב שיבח את חשיבות הקוד האתי והעמיד שאלה לדיון האם זהו חוזק של חברה או חולשה כאשר יש צורך בכללי קוד אתי לטענתו זה מעיד  על חולשה של חברה.

פרופ' מירון איזקסון בדבריו המרתקים  על המפגש בין ספרות ובין מוסר העמיד שאלה  האם קיימת ביקורת לגבי דילמות מוסריות.

האם הקוד האתי האם הוא מההיבט המשפטי או המוסרי . דהיינו הפילוסופי. האם ידע והשכלה ירחיבו  את המוסר ותשובתו :לאו דווקא.      לטענתו כללי קוד אתי חשובים וחיוניים בכל חברה למרות האכזבה שאנו חשים.

ד"ר צדוק עלון דיבר על שפינוזה ותורת מידות והסביר את הצורך בקוד אתי .הרגשות שולטים על השכל, והקוד המוסרי החברתי עוזר לאדם לעזור לעצמו מפני עצמו למעשה. וכך אדם נמנע מרע. על ידי הקוד האתי נוכל להפוך את יחסנו מאדם לאדם זאב לאדם לאדם אלוהים. מיכל דורון  ראיינה את עורך דין גיא אורן המומחה לזכויות יוצרים, אשר סקר בקצרה סוגיות משפטיות של יוצרים – סופרים משוררים וציירים וענה על שאלות של קהל המשתתפים.

בחלק השני של הערב עלו משוררים וסופרים רבים חברי אגודת הסופרים וקראו מפרי עטם שירים וקטעי פרוזה אשר קשורים  קשורים לאתיקה או למוסר. היה ערב חגיגי, עם כיבוד עשיר מלא משתתפים ומרגש.

הקוד האתי נולד. לקח לו מאה שנה כמעט, אבל באגודת סופרים מלאי יצרים וסערות הוא בן זקונים וככזה נדאג שיזכה לטיפוח .  

הערב העלה שאלות רבות לדיון , ונראה כי עורר את הצורך לערבים אינטלקטואליים נוספים בשילוב שירה ופרוזה.     

בקרוב תצא אונטולוגיה של ערב מרתק והיסטורי זה.   

    

logo בניית אתרים