פרס נובל ספט' 2017: ביקורת סינגלים ישראלים/ עמרי נובל 

תום צור/ צילום: יח"צ

בחרתי דווקא שלא לכתוב פתיח הקשור בשנה החדשה והצמיחה האישית, זה נראה לי נדוש, צפוי וסביר להניח שהווצאפ שלכם בערב החג התמלא ברכות סתמיות מהירקן השכונתי. אני לא מאמין בלכתוב סתם, לא ליקירך, לא למכרייך ובטח שלא למאזינך או קוראיך.

על מה נדבר? כשלמדתי ברימון לקחתי מספר קורסי כתיבה וזה מדהים שלכל מורה יש הרגל משלו כיצד לתרגל את שריר הכתיבה, לשמחתי המורה שלי הכי עשה סדר בראש הוא דר' ארי קטרוזה שעזר לי להתחבר לכותב הראשי שבי. היום אני מבין שיש מספר סוגי כותבים, אין טוב או רע וגם אין דרך אחת אבל יש דרך עיקרית, אנסה לפרוט את סוג הכותבים.


במבחני אישיות יש חלוקה בין מספר מרכיבי האישיות דומיננטיים וסאב דומיננטיים (ממש כמו דרגות מוזיקליות), הנטייה בד"כ היא למרכיב מרכזי אחד או שניים והשלמה של היתר, זה כמובן משתנה מאדם לאדם ולנסיבות אבל במהות ו"בקוד מקור" שלנו אנחנו מונעים ממרכיב מרכזי וסביבו השלמה למה שהופך אותנו לעצמנו.

אינני בא להרצות ואני גם לא מוסמך לכך אבל אני רוצה לקחת את המרכיבים האלו לעולם הכתיבה, רוצה להאיר את עינכם ולתת לכם כלי שיעזור לכם להבין איזה סוג כותב אתם, לא מן הנמנע שיש בכל אחד מאיתנו כמה סוגים אבל יש את הסוג העיקרי והנלווה, אז בואו נצלול לתהליכי הכתיבה.

 

הכותב הזורם -  משפט מתחבר למשפט בלי קשר או מחשבה אלא מתוך התחושה של "לשפוך על הדף", זרם תודעתי של חיבור בין הלב, הנשמה והיד הכותבת, אני חייב להודות שבכל חיי כתבתי בשיטה זו מספר שירים מאוד מצומצם, אני יכול להעיד ללא ספק שאני לא כותב זורם וזה לא המרכיב העיקרי אצלי.

 

הכותב התימטי/החלטי – חייב להחליט על מה הוא כותב כדי להתחיל לכתוב, מאוד פשוט, כותב זה בוחר רעיון או מרגיש צורך לכתוב על משהו ספציפי ומוחלט שהוא בחר, אני יכול להעיד על עצמי שאני ללא ספק כותב החלטי, אני לא יכול לכתוב שיר מבלי להחליט מראש על מה אני הולך לכתוב, לדוגמא – "אני רוצה לכתוב שיר על איך נראית ומרגישה מערכת יחסים לאחר 6 שנות ביחד", מאוד ממוקד מאוד החלטי, מסכימים?

 

כעת אתאר את סוג הכתיבה ולא "האיך", כלומר איך הכותב מתנסח, המילים שהוא בוחר והדרך להצגת הרעיון של השיר:

הכותב הפשטן/רומנטיקן – למעט יוצאי דופן מדובר בטקסטים שהם יותר מדי קלישאתיים, עמוסי נדושות ושורות שכבר שמענו, הנושא לא חייב להיות אהבה בשם הרומנטיקה אבל הסגנון מאוד מייתמר למרות שבפועל השפה די פשוטה ולא משכנעת (יצא לי לפגוש לא מעט כותבים כאלו).

 

הכותב המיומן/מתחכם – כותב זה מחפש את המקום "להביא אותה בהפוכה" כל הטקסט שלו מונע מהרצון להפתיע ולייצר אצלנו תחושת הפתעה, הדרך יכולה להתבטא בחרוזים, מסרים כפולים ולשון חדה ובעיקר כתיבה חכמה ולעתים אם הוא מאוהב במילותיו אף מתחכמת, הכותב הזה כנראה יצריך מאיתנו קריאה ו/או הקשבה נוספת על מנת להגיע לעובי הקורה.

 

כמובן שיש שילובים בין כל אלה ועוד סוגי כותבים. איפה אתם במבחן אישיות הכתיבה? יודעים לזהות מה הצד החזק שלכם ומה הצד החלש? אל תשכחו שכתיבה זה שריר שצריך כל הזמן לשמור עליו בחדר הכושר של המילים והרגשות, נסו לחשוב על אמנים שאתם שואבים מהם השראה ונסו לנתח איזה סוג כותב הם?

הפעם אתרכז בכמה שירים שהטקסטים שלהם בשילוב עם המוזיקה הביאו אותי להעניק להם את פרס נובל לחודש ספטמבר:

 

1.אלעד שודלר - "הזכרת לי אושר"

מתערב אתכם שהוא כותב זורם..אבל מדובר בשיר פולק רגיש, מתוק ונעים, מתפתח יפה ובעיקר רומנטי, לא שיר מורכב מוזיקלית אבל טקסט פשוט אך לא פשטני והשיר בהחלט שיר שיכול להכנס לכל פליילסט רדיו. להאזנה -

 

2.שרון עזריה – "חמנייה"

בסוף המליניום הקודם היו מספר זמרות אמריקאיות קוליות כמו שריל קרואו ומרדית ברוקס, ובכן שרון וההפקה מאחוריה בהחלט הולכים רטרו לרוק 90s, שיר על החמנייה עם אחלה גרוב ופנדר רודס שנמס לתוך האוזניים.. דרך אגב גם הקליפ מזכיר לי את אותה תקופה של רוק נשי רך שעשוי בצורה מצויינת! איזו סוג כותבת שרון לדעתכם? לצפייה בקליפ -

 

3.picA" – D DAY"

הרכב רוק אינדי עם סאונד מעודכן ועכשווי בהפקה, הרבה ריברבים וטרמולו מהגיטרה, קצת פאזיות שזורקים אותנו לכאילו 70S מעודכן, לשיר יש קליפ מאוד נחמד שמדגיש את התחושה הקורעת של הדוברת השיר, סה"כ מאוד נחמד ובאוירה היפסטרית משהו. לצפייה - 

 

4.איציק דדיה – "ציירתי שמש"

זמר פופ על כל המשתמע מכך, צעיר ורענן, סוג של ג'סטין טימברלייק ומאוד דומה לאביב גדג', אולי תהיה לנו יריבות פופ ראויה, הפקה מאוד מעודכנת והקצב זורם, כי לשמוע שאפשר לעשות פופ בעברית שהוא לא נדוש אלא איכותי וכיף להאזין לו. להאזנה -

-

 

5.תום צור – "ממך"

תום צור זמרת עדינה עם קול סופרן אלט רך שמזכיר את גו'ני מיטשל מאוד פולקי עם האקוסטיות הנעימות שרוכבות על הבס העובד ברבעים לאורך השיר מה שגורם לשיר לתפוס קצב, תכל'ס אני לא מבין מי יכול להגיד לה לא, דרך אגב הקליפ מקורי ונחמד עם רעיון פשוט ששווה לראות ולהעניק לו פרגון. לצפייה בקליפ -

 

בונוס:

6.פלורה (לירון משולם) -  "מותר"

פופ אלקטרוני אפלולי, השירה של פלורה מסקרנת אותי כי היא שונה, יש המון טירוף מושקט בשיר הזה ואני נמשך לאפלוליות הזו, משפטים יפים בטקסט כמו "אתה נוגע לי בנקודות" כבשו אותי ולא עניין אותי מה נאמר אחר מכן. חכו לסולו החצוצרה הכאילו דיסוננסי, שיר מעניין מאוד. להאזנה - 

 

עמרי נובל - זמר-יוצר, מפיק ושדרן רדיו סול ורדיו חוף אילת
עורך מדור מוזיקה: שחר כהן. לפניות/תגובות - https://www.facebook.com/shahar.musiclogo בניית אתרים