סיפור:
קונסטנטין, 1958
/ נור אל' א'רוב'ה מערבית ראובן שבת


קצין צרפתי צעיר נכנס לבר בעיר העתיקה. הוא  בחר שרפרף לשבת עליו, הזמין משקה ושקע במצב רוח מהורהר. היה לו יום ארוך.

העיר שוכנת על צוק, והצליל ההיסטורי שלה מהדהד אצל אלות כמו אישתאר. זה כמעט בלתי אפשרי לא להרגיש קצת סחרחורת כאשר  אתה  עומד על כל אחד משבעת הגשרים האדירים  שלה ומביט למטה  אל הערוץ הצר שמתחת .

הוא חשש מפני היותו בקונסטנטין מרגע שרגליו  דרכו בה. הבעיה שהייתה לו עם העיר לא הייתה העיר עצמה, היא הייתה בעיניו עוצרת נשימה, אלא ברגע שבחר לגלות אותה. הוא לא היה גאה במי שהפך לניסיונו לעלות בסולם הדרגות, אבל, כפי שהוא ראה זאת, כבוד האדם והאהדה לרגשותיהם של בני אדם הופכים  להיות מותרות שאין לעמוד בהם בזמן מלחמה.

נערה יפה לבושה שמלה יפה ניגשה אליו לפתע ושאלה אותו בקול שנשמע  מרושע, תוך שהיא מצביעה על השרפרף שלצדו, "המושב הזה תפוס?"

הקצין, שלמרות שגדל בפאריס, לא היה רגיל לנערות עד כדי כך, הופתע לטובה מן העובדה שמישהו ניגש אליו בצורה כה נהדרת.

"תוכלי לשבת. אני בהחלט זקוק לחברה".

היא התיישבה ואמרה, "דרך אגב, אני איזבל. אני צרפתיה , אבל ממוצא ספרדי ".

"אני מניח שזה מסביר את היופי שלך, מה שאני חייב לומר - הוא בולט  מאוד, במיוחד לאור העובדה שהנשים כאן מסתובבות בבגדים שחורים שלא מאפשרים אפילו לראות את פניהן".

היא אפילו לא חייכה אל מה שהתכוון אליו כפתיחתה של שיחה קלילה. במקום זאת, היא עטתה הבעה רצינית וענתה, "אתה יודע  למה הם מתלבשות  כך?"

"טוב, אני משער שהם מאמינים שהם נדרשות  לכסות את עצמם. האם אני טועה?"

"תן לי לספר לך את הסיבה האמיתית מאחורי בחירת הלבוש שלהם. לפני מאתיים שנה היה בחור צעיר בטורקיה בשם סאלח, שנגרר למזימה להרוג אחד מבני משפחתו. הוא נמלט לקונסטנטין כדי להימלט מעונש, והפך בסופו של דבר לריבון העיר. הוא זכה להערכה רבה על ידי עמו, כי הוא גרם לעיר לפרוח. כשהמלך האלג'יראי של אותה תקופה הבין כמה נעריו מעריצים אותו, הוא חש מאוים על ידו, וכך, נתפס והוצא להורג. מאז מותו ב -1792 עד היום, הנשים של קונסטנטין לבושות רק בשחור, כדי להביע את צערן  עליו ".

"אני חייב לומר שהפירוש שלך לא נראה כל כך מתקבל על הדעת. למה כל הנשים בעיר אחת מתאבלות על אדם אחד מעל מאה וחמישים שנה? "

היא לא ענתה לשאלתו. במקום זאת, הציצה בשעון התלוי על הקיר. השעה הייתה כמעט תשע. לאחר שתיקה קצרה המשיכה, "אתה לא זוכר אותי, אבל נפגשנו לפני, אתה ואני".

"זה פשוט לא אפשרי. לעולם לא אשכח יופי כמוך ".

"אתה  זוכר  את היום שבו נתפס המורד  אחמד עסארי, שעונה אחר כך ונהרג,".

"כמובן. אבל מה זה קשור? "

"אשתו באה אליך והתחננה שתיתן לה לראות אותו בפעם האחרונה. זוכר איך התייחסת אליה בביטול?

הבעת פניו קפאה.

"אני האלמנה שלו. לא זיהית אותי קודם, כי, בפעם האחרונה שנפגשנו, הייתי מכוסה  בשחור ורק העיניים שלי נראו ".

שתיקה מתוחה מאוד התעוררה, ולאחר מכן היא סיכמה, "אז עכשיו אתה יודע למה כולנו לבושות  בשחור."

הפצצה שנשאה בארנקה התפוצצה רק כמה שניות אחר כך, בדיוק בזמן שהתפוצצה. אף אחד בתוך הבר לא שרד. בסופו של דבר, רובם היו חיילים וקצינים צרפתים ממילא, וכולם היו  ממילא שיכורים.

 

  • נור אל' א'רוב'ה-סופר פובליציסט  ומשורר אלג'יראי . מתכנן  ערים במקצועו. הוא נולד ועדיין חי בקונסטנטין. זכה במספר  פרסים ספרותיים 
logo בניית אתרים