בסרט של חייו - ברוך פרידלנד ו"תופעת דופלר" / שחר כהן


כמו רוב מי שהתבגרו כאן בשנות ה90 הכרתי את ברוך פרידלנד מהרדיו, דרך ליפול על גן עדן. היה לו גם קליפ מעולם האגדות ששודר הרבה בערוץ 1 ו-2 (הניסיוני), לחן מופתי, טקסט שהוא פנטזיה מתוקה על המוות (השפעה מ-Suicide is painless?) כבריחה מתלאות החיים וביצוע מטלטל של ברוך וצוות הנגנים שלו, תופעת דופלר. גילוי נאות: לימים הכרתי את ברוך והוא סיפר לי שהשיר נכתב בין היתר בתקופה קשה שהיתה לו בתחילת דרכו, בה כבר כתב להיטים לגלי עטרי, דורון מזר ואחרים, אבל אף חברת תקליטים לא הסכימה להשקיע באלבום שלו. מסתבר שגם אז חיי המוזיקאים בארץ היו לא פשוטים.
את שיר העצב המתוק הזה אפילו ביצענו כמה פעמים כשאירחתי אתו בהופעות, תוכלו לצפות בביצוע המשותף שלי עם ברוך כאן, והנה הביצוע מההופעה בשישי בצ'לסי הוטל:


אפשר אולי להגיד שתופעת דופלר היא תופעה של איש אחד, אבל מסתבר שהנגנים שניגנו איתו בתחילת הדרך עדיין מלווים את ברוך וההרמוניה ביניהם מורגשת. במיוחד תמי כספי-אשל (קלידים, קולות) שלפעמים מצטרפת לברוך לדואט ורונן זל (גיטרות) - במהלך ההופעה התברר שהוא גם מלווה קבוע של צביקה פיק, אבל נדמה שלתופעה שמור אצלו מקום מיוחד. הם נמצאים שם כמעט מהתחלה, הלהקה הוקמה על ידי ברוך פרידלנד וארז הקיני בשנת 1982 והסינגל הראשון של הלהקה היה "לראות את הפנים", ששוחרר בשנת 1986, אך אלבומם הראשון יצא רק ב-1993 וסמוך אליו (1995) האלבום השני "מחליף צבעים".השלישיה הזאת יחד עם בסיסט (גיל מלמוד) ומתופף (ג'קי שרגא)  מיומנים נתנה הצגה יפה בשישי האחרון ב"צ'לסי הוטל" ת"א לרגל הוצאת האלבום החדש "בין שמיים וארץ", הרבה שנים אחרי השלישי והאחרון "לאן נעלם ברוך פרידלנד?" שיצא ב1998 (ב2010 יצא אוסף סינגלים בשם "הבוטלג של ברוך" שכלל את "האיש שהייתי אני" ש- שיר שהתבלט בהופעה, קטעים נדירים וביצוע בהופעה של life on mars? של דייוויד בואי). היא הזכירה לכל מי שנכח שם את יכולות הכתיבה ובעיקר ההלחנה הגבוהות של ברוך שאחראי לשני להיטי ענק -"מקיץ אל חלום" שכתב לגלי עטרי וכמובן "ליפול על גן עדן", וגם את היותו זמר וירטואוזי וטוטאלי.
האם שירי האלבום החדש יגיעו לגבהים של להיטי העבר? ימים יגידו, מה שבטוח זה שעולם המוזיקה השתנה וההרכב נשאר נאמן לקו המוזיקלי של פעם. אך ללא ספק יש בהם איכויות שהמעריצים מפעם יהנו מהן ואפילו הברקות מוזיקליות, למשל "בסרט של חיי", "עורי" ו"הסולם" שמתכתב עם "ליפול על גן עדן" הישן והטוב (כבר השטנו סירה / והוצאנו ת'פקק / כבר נדקרנו מעט / וצעקנו חזק. / אז לקחנו מקל / ודפקנו בראש / גם בלענו גלולות בכתום וורוד / כדי ללמוד איך לרקוד).
היה גם אורח- רוני תורג'מן שפרץ בתקופה קצת מוקדמת יותר מברוך, סוף שנות ה80 וקצת לאחר מכן נעלם מעולם המוזיקה לכמעט 30 שנה. את השירים שלו פחות הכרתי, אבל הוא התגלה כזמר טוב עם קול עמוק ונעים וילוב שלו עם ברוך עבד יפה. הם ביצעו את "עובר ושב" ו"ארץ רחוקה" של רוני ואת "מקיץ אל חלום" של ברוך בביצוע משותף, הכימיה וההערכה ההדדית ששוררת ביניהם הורגשו היטב.
מסתבר שהקשר ביניהם התחדש כשברוך קיבל טלפון מפתיע מרוני, בו סיפר לו שהלחין את "עובר ושב" שלו במסגרת אלבום חדש שיוציא בקרוב, 25 שנה אחרי שברוך נתן לו אותו. הוא יצא בקרוב כסינגל שני של רוני מהאלבום החדש לאחר "מגש ספלי התה" יצא סינגל בכורה (שסוקר במדור הסינגלים שלנו בכיוון הרוח).


אסכם בכך שהכשרון של ברוך בעשיית מוזיקה (שאולי ראוי להערכה אפילו יותר מכיוון שאינו מנגן על אף כלי נגינה!) וקולו המיוחד עדיין נוכחים בשירים החדשים ובטח על הבמה, יחד עם ההרכב הוא הזכיר לנו פרק יפה ברוק הישראלי, וממשיך בסרט של חייו.
גלריית תמונות  (לחצו להגדלה):


        


ההופעה הבאה ב16.3 בתמונע ותתארח בה בטי פבלו


צילום קטעי וידאו: אמיר גלעד

כתיבה וצילום סטילס: שחר כהן - מוזיקאי, מפיק ועורך מדור המוזיקה "בכיוון הרוח"

לתגובות/פניות למדור מוזיקה :  https://www.facebook.com/shaharole

לכתבות נוספות במדור המוזיקה של בכיוון הרוח

logo בניית אתרים