הצ'רצ'ילים מיריחו - מופע האיחוד 2016 / שחר כהןחיים רומנו, מיקי גבריאלוב, דני שושן, גבירותי ורבותי - הצ'רצ'ילים! 40 ומשהו שנה אחרי שהתפרקו התאחדו שוב הצ'רצ'ילים (שבאלבומים שהוציאו בבריטניה נקראו "Jericho Jones") לשתי הופעות בברבי.

מסתבר שהיהלום שנצץ בשנות ה60 בשמי הרוק הישראלי הוא עדיין מכונה משומנת. הם בעיקרם הרכב רוק מלודי ופסיכדלי שלעתים נהפך לכבד יותר, הקאוורים שלהם לקלאסיקות של שנות ה60 קלילים וקצביים יותר מהחומר המקורי.


אני מיודד עם דני שושן והכרתי גם את אחיו גבי (הם נולדו באופקים ועברו ללוד בילדותם), מיקי גבריאלוב שתרגם בקריירת הסולו שירים מתורכית וחיים רומנו מלך הגיטרות אבל גם הבוזוקי גדלו בדרום ת"א ותהיתי לעצמי: עד כמה הרקע המזרחי והישראליות בכלל משפיעות על המוזיקה שלהם שמושרת באנגלית והחל מהאלבום השני נעשתה בחו"ל?


בהופעה הם ביצעו בעיקר שירים מהאלבום השני ומהשלישי וזה נכח יותר בראשון שלפי ויקיפדיה "שילב פופ פסיכדלי, רוק מחתרתי ומוזיקה מזרחית" ובו שר דווקא סטן סולומון האנגלי. בעיקר בגיטרה של חיים רומנו, למשל בWhen you're gone המוכר יותר מהביצוע המתורגם של אריק איינשטיין - אחינועם לא יודעת.

הם שרו אותו הפעם בשתי השפות, כאן תוכלו לראות אותם בתחילת הדרך בגרסא עברית:מצד שני יש בהם משהו לגמרי לא מכאן, ורמת ההלחנה-עיבוד-נגינה לא נופלת מהרכבי הרוק הטובים ביותר. חיים רומנו - ביצועיסט שיודע להוציא מהגיטרה שלו סאונדים מלאים ויפים (לא פשוט להחזיק הרכב רוק כזה עם גיטרה אחת!) ודני שושן שהוא ווקאליסט עוצמתי מאוד התבלטו, מיקי גבריאלוב תמך בהם בבס מדויק והרמוניות קוליות שהוסיפו הרבה. הנה ביצוע שלהם לBeatles וLed Zeppelin מההופעה:ובכ"ז הם הזכירו לי שהרוק בארץ בא מהשכונות ולא ממגדלי השן. למרות שחקני החיזוק מחו"ל (הסולן הראשון סטן סולומון ורוב האקסלי שהיה הגיטריסט והמלחין העיקרי בהרכב) מרשים שלהקת רוק שצמחה במועדוני רמלה והמסגר הגיעה לסיבובי הופעות ואלבומים באירופה, חימום לDeep Purple ואלבום בכורה שהמהדורה המקורית שלו נקנית כיום ע"י אספנים ב1000$. היה חסר רק איזה קטע רוק יווני כמו שהם יודעים לתת,  למשל Debka שכתב סטן סולומון ללחן של נועם שריף שגם השתתף בהפקה ונגינה:
בסופו של דבר המוזיקה היא שפה בינלאומית וכשהנגנים והיוצרים שלה כ"כ טובים הכל מתערבב יפה, לכן גם השילוב עם ריי דורסט (Mungo Jerry) היה טבעי מאוד. האיש שנראה כמו היפי שיצא משנות ה60 (ואכן שר את Hippie 'till I'll die) חישמל את הבמה באנרגיות שלו, הרים את הקהל על הרגליים ולאחריו המופע עבר הילוך. הסגנון שלו פופי יותר אבל החיבור עם הצ'רצ'ילים היה טבעי, לרגע אחד ילדי הפרחים של הברבי (שהיה מלא בקהל מבוגר, אבל גם בבני 20-40) התאחדו שוב עם ילדי הפרחים שמעבר לים.


כאן הם מבצעים יחד את  Time is now  שכתב להם לאלבום השני, Hippie 'till I'll die ואת להיטו הגדול In the summertime:דני שושן (שירה), מיקי גבריאלוב (בס וקולות) וחיים רומנו (גיטרה חשמלית) הפעם לא רוב האכסלי האנגלי שהשתתף באיחוד הקודם, בחיזוק של אשר פדי על התופים והקלידן אייל קליין נתנו לקהל הצגה יפה שהחזירה אותו לפרק מפואר ברוק הישראלי.

גלריית תמונות (לחצו להגדלה):     
    


צילום וידאו: יובל אראל

סטילס: עמי ורדי

כתב: שחר כהן

לתגובות/פניות למדור מוזיקה :  https://www.facebook.com/shaharole

לבלוג של יובל אראל

לכתבות נוספות במדור המוזיקה של בכיוון הרוח

טואול - בניית אתרים