צילום: איתן ריקליס 
להציל את נטע, בימוי: ניר ברגמן 90 דקות/ירין שקאט 

ארבעה סיפורים קצרים המתרחשים במהלך יום בחיי אישה, מספרים גם שנה בחיי גבר. דליה, רותי, מירי, שרון הן ארבע נשים, ארבע גיבורות, בגילאים שונים, בצמתים שונים בחיים, כשהמחבר בניהן הוא מפגש מקרי בינן לבין גבר העונה לשם נטע. מאחורי כל סיפור מערכת יחסים בין אם לבת, לעיתים גלויה ולעיתים נחבאת, ובכל סיפור הגוף מבטא את מצוקת הגיבורה.

סיפורו של נטע מסופר דרך סיפוריהן של נשים אלו שהוא פוגש בנקודות ציון בחייו, והוא נשזר אט אט בהם. מסיפור לסיפור הולך נטע ונבנה לגיבור בסרט - ככל שהסרט מתקדם, אנו מבינים שכל אישה מצליחה בדרכה להציל את נטע (בני אבני).

דליה (רותם אבוהב), סגן אלוף בצבא, אם חד הורית, בוחרת להקל ראש בכאב הבטן אתו מתעוררת ביתה, נשאבת ליומה העמוס בצבא, ומבינה את טעותה כשכבר מאוחר מידי. רותי (נעמה ארלקי), צ'לנית חוזרת בשאלה, חיה עם בת זוגתה, עוברת טיפולי הפרייה ולא נקלטת ומבינה שהיא רוצה לבחור אבא לילד. מירי (עירית קפלן), עוזרת בית המתפקדת גם כאמא בבתים של אחרים, יוצאת לפיקניק אותו כופה בעלה על המשפחה כדי לספר לילדים שהוא עוזב את הבית. שרון (נטע ריסקין), מעצבת פנים ניו יורקית חוזרת לארץ בעקבות מות אמה כדי להכניס את אחותה המוגבלת למוסד.

 

ארבע נשים, ארבעה ימים. גבר אחד. שנה אחת. הדמויות הן מראות זו של זו, הסיפורים משחקים ביניהם, ושאלות העולות בסיפור אחד לעיתים נענות בסיפור אחר. יחד יוצרים הסיפורים תמונה רחבה ומרתקת על הורות ואינטימיות בעידן המודרני.

הקשרים בין הדמויות ובין הסיפורים נשזרים בעדינות וכך גם מסגרת הסרט שנחשפת תוך כדי הצפייה. הסרט, שמתרחש על פני שנה בחייו של נטע, צולם בארבע עונות שונות בהן מתרחשים הסיפורים. (הסרט צולם במשך שנה כדי לאפשר לבני אבני לעבור את השינויים הפיזיים הדרושים לתפקיד.)  נטע עובר מסע ותהליך רוחני ופיזי, אשר מתחיל במצוקה נפשית גדולה, ממשיך בעזרה אשר מעניק ומקבל משאר הדמויות ולבסוף מגיע להזדכות ורגיעה.  

"להציל את נטע" הוא סרט על אדם שעשה בחירה לא נכונה בחייו, שוויתר בלי לדעת על מה הוא מוותר, ועל כוחו של מפגש אקראי לשנות את החיים; על קשרים בין אנשים, על יחסים בין אימהות לבנות, ועל המחיר שאנו משלמים על הכחשות וגם, על היכולת לתקן – לקום ולעשות מעשה.


logo בניית אתרים