על הסרט חזירי  עירנו  / עמיקם יסעור

 בערוץ 8  הוקרן סרט תיעודי קצר ומוצלח מפסטיבל דוק אביב ששמו "חזירי עירנו." יצרה אותו  רוני אבני.   ואורכו כמחצית השעה. הספר זכה באחד הפרים בפסטיבל דוקאביב של  2024.

 

תחילה אקדים ואומר ,כי ישנם גם כמה ביטויים ספרותיים לנושא החזירים בחיפה. קובץ כולל של טקסטים קצרים שכתבתי  בעמוד הפייסבוק שלי. העליתי אותו  יום, 5 ביוני,2024  בשם "חזירים- קובץ כולל". בתוכו גם סיפור קצר בשם "ברחוב חניתה ראיתי  שני חזירים" שנדפס באתר זה ,"בכיוןן הרוח".

.

ספרה השני של אריאלה גולדמינץ, סופרת חיפאית בולטת מאוד,  "ככל שיתיר הזמן" ,הופיע ב2018 בהוצאת כינרת זמורה בעריכת נועה  מנהיים  בספר מופיע חזיר    ראו גם סיפור של כרמית רוזן החיפאית בשם "חזירי בר" ,שזכה בפרס הסיפור הקצר של תחרות מטעם עיתון "הארץ" בפס,ח 2019

 

                                 על  הסרט התיעודי

 

דמויות רבות מופיעות בסרט המרתק הזה. עינת קליש, יונה יהב, חבר מועצה בעבר נציג הירוקים- ירון חנן. חבר מועצה לשעבר בשם יצחק בלס,  פעילים מקומיים כמו הזוג רונית ואבנר,  תושבי נווה שאנן.  עדנה אנגל תושבת הכרמל. מומחה מרצה לקהל, אקולוג היועץ לעירייה. ואנשים  שאינם מופיעים בשמם המדברים בעד ונגד נוכחותם של החזירים. קטעים מישיבות מועצת העיר. קטעי הפגנות מול היכל העירייה. צייד חזירים,  צילומים של העיר מלמעלה. נופי שכונת הכרמל, טיילת לואי. טיילת דדו. הים באופק.  מכל הטקסטים ניכרת הדאגה והאהבה לעיר.

 

הסרט נפתח במונולוג של הבמאית שהוא הומאז' לעיר האה וה ויופייה וגדולתה פעם. לאחר מכן הבטחות של ראשת העיר, עינת קליש עם היבחרה לתפקיד באוקטובר 2018.אנו רואים אותה דוברת אל התושבים. בסצנה אחרת היא מרצה באחד האולמות. מגיבה בישיבות במועצת העיר כמייצגת העולם החדש. בסיום הסרט מופיע ראש העיר, יונה יהב המבטיח דילול החסידים תוך תשעים יום.

 

בני הזוג, רונית ואבנר מנווה שאנן, מדברים על יחס אנושי לחיות בכלל ולחזירים בפרט. ועל חנוך ילדיהם לכך. יש גם קטע של סיפור מרגש על הפגיעה באבנר מנשיכת כלב חולה בעת טיולם בנחל בצת.

 

עדנה אנגל מתארת את הקושי לחיות עם נוכחותם המפחידה של חזירי הבר. בעבר הותקפה על ידי חזירים ורואיינה בטלוויזיה הכללית.  היא מצולמת גם בטיול ברחוב עם הכלב הקטנטן שלה. יש בה אהבה גדולה לעיר הזאת עליה היא מעידה  . אהבה שגברה לאחר התייתמותה בגיל 23. היא גם קוראת שיר אהבה שכתבה לעיר.

 

יצחק בלס, חבר מועצה לשעבר ,שלא הצליח להיכנס הפעם למועצת העיר ידוע במלחמתו למען דילול החסידים.  הוא דובר אל המצלמה. קורא בעת ישיבות מועצת העיר מחליף צעקות עם המפגינים מול העיריה ומס ר , כיצד חינך אותו  אביו כיצד להגיב לתקיפות.

 

ירון חנן , חבר מועצה לשעבר מטעם הירוקים מדבר על התופעה . מנסח סיסמאות להפגנה.וגם נואם לקהל המפגינים בעת ההפגנה מול היכל העירייה.

 

הצייד מצולם מטפס על ההר ואורב בצל סלע. אחר כך הוא מישיר מבט למצלמה כשאת עיניו מכסים  משקפיים וכהים מספר על יחסו לציד ועל חזיר שטיפס מהר על קיר בגובה 8 מטרים.

 

חזיר משתכשך. בגיגית. גורי חזירים רבים המתרוצצים. חזירים מסתובבים בגינות הבית. חזיר הופך פח אשפה. עדר גדול של חזירים החוצה את הכביש. צילום של האזרח שנפגע על ידי חזיר ואושפז בבית החולים.  אדם רץ למכוניתו אוחז שקית בידו כשחזיר רודף אחריו. מאכילי ומטפחי חזירים הקוראים להם בשמות חיבה..דעתם של כמה עובדי  עירייה  ערבים. שאלת היחס בין האדם בטבע  כל אלה מככבים בסרט

 

ניכרת  העמדה המאוזנת של הבמאית., רוני אבני, סרט חשוב העשוי מתוך אהבה ומתוך אכפתיות. אל תחמיצו. ערוץ 8,  הוט. וי או. די דוקו מקורי.

 

 

.

 

 

logo בניית אתרים