פרויקט NOVA של אור פיינרו / חגית בת אליעזר


בימים אלה, ועד ליום שישי 12.7.2024, בין השעות 8:00 – 20:00, מוצגות במשכן לאומנויות על שם ד"ר ראובן הכט באוניברסיטת חיפה תערוכות גמר של בוגרי תואר שני באמנות.

בולטת ביניהן התערוכה "פרויקט NOVA – מסיבת הנובה ב- 7 באוקטובר" של אור פיינרו – אמן חיפאי הצעיר.


לאור פיינרו קשר אישי לנושא התערוכה. הוא השתתף במסיבות אחדות של "שבט הנובה" – קהילה, שהוקמה בתחילת 2021, ומבוססת  על הערכים של חופש, תנועה, נתינה, ואהבה למוזיקת טראנס – והכיר חלק מנפגעי 7 באוקטובר. כידוע, ממדי האסון הם בלתי נתפסים - 364 נרצחים, 40 חטופים ומאות פצועים בגוף ונפש.

תוך כדי העבודה על הציורים אור אסף עדויות ממשתתפי המסיבה, וניכר מהיצירות, שהוא עבר תהליך של הפנמת האימה והזדהות עם הקורבנות. סדרה של דיוקנאות קטנים,ומספר ציורים קבוצתיים גדולים
מבטאים את שני פני הטראומה – האישי והקולקטיבי – של בני דורו.

הציורים בצבע שמן ובצבע אקריליק מתאפיינים בצבעוניות עזה. הפנים מעוותות מכאב, הפיות פעורים בצעקה, העיניים קרועות מאימה של מה שראו, ארובות העיניים זועקות צבעים פרועים, פסיכדליים. כל משיכת מכחול, ערבוב הצבע וההנחה שלו על הבד תורמים לעיצוב של תחושת החורבן.האנשים הצעירים אינם נראים כך, הם נטולי גיל, ואולי אף הזדקנו באחת – איבדו את תום הנעורים, שכלו את חבריהם היקרים, התרוקנו מתקוות לעתיד.

 

עבודת הווידאו,

https://www.youtube.com/watch?v=n6GbBQ8FFd4

בצילומו ובעריכתו של אור פיינרו, בה רואים על מסך מפוצל תנועת רגליים מהירה, דריסת עשבים יבשים, מדמה מנוסה מתמשכת ללא הפוגה. הווידאו מלווה ע"י פס קול הולם, שכולו מתח, אימה, צלילים רמים, צורמים, צעקות, בעיצובו של יאהל פיינרו.

 

היצירות של אור פיינרו מבטאות את הכאב והשבר במעגלים ההולכים והמתרחבים של הפרט, של המשפחה, של צעירי "שבט נובה", של כל הדורות. כל מתבונן מתמודד עם זיכרונותיו מהשבת השחורה, וכולנו יחד שותפים לאסון הקולקטיבי. האומנות מאחדת, מזכירה, ואף מרפאה.

 

logo בניית אתרים