צילום: עמי ורדי 

כמה מילות פרידה מדן תורן/ אלדד בוברוביץ'


ראובן שבת מאתר "בכיוון הרוח" ביקש ממני לכתוב מאמר פרידה מדן תורן ונעניתי ברצון. בניגוד לרבים וטובים לא הייתה לי לצערי היכרות אישית איתו. התוודעתי אליו לראשונה כשחקן כריזמטי ב"על הברזלים", הפינה המיתולוגית בזהו זה ומאוחר יותר ב-1983 בסרט "פצעי בגרות", מגה להיט שמכר 260,000 כרטיסים. באופן אישי זכורה לי מאוד לטובה הופעתו בסרט "עתליה", סרט אינטימי ונוגע של מיכל בת אדם מ-1984.תורן היה כוכב נוער ענק בשנות השמונים ובתחילת שנות התשעים. כשבנוסף לקולנוע שיחק גם בתיאטרון, הגיש תכנית רדיו, היה בין מקימי ערוץ הילדים וממגישיו הראשונים וגם עסק בדיבוב בסדרות אנימציה. בסה"כ השתתף תורן כשחקן פעיל בעשרה סרטים ושש סדרות טלוויזיה.במקביל לקריירת המשחק שהיתה כאמור מאוד אינטנסיבית בשנות ה-80 ותחילת אמצע שנות ה-90 (ונמשכה על אש קטנה כל השנים בהמשך), החל תורן ב-1984 בעידודו של המוזיקאי מיקי שביב לכתוב שירים. תחילה כתב בעיקר לאחרים ובהמשך לעצמו.

לשרון ליפשיץ כתב את "קולנוע" ו"גידי" מאלבום הבכורה הנפלא מ-1985, לרמי קלינשטיין את "ביום של הפצצה" ו"את שרה ברדיו" מאלבום הבכורה המצליח מ-1986. ללהקת בלאגן את "גברים מקצוענים" ו"חוץ לארץ" הגרוביים מהאלבום "גן עדן עירוני" מ-1986, לברי סחרוף את "רעש לבן" ו"הזיות" מהאלבום פורץ הדרך "סימנים של חולשה" מ-1993, לדנה ברגר את "איפה הוא עכשיו" הקסום מהאלבום "פשוט להיות" מ-1998, ליהודית רביץ את "בך לא נוגע" המרגש מהאלבום "געגוע" מ-2000, עם פיטר רוט כתב את "היא אוהבת" ו"צחוק הגורל" מאלבום הבכורה הנהדר של רוט מ-2005 ועוד רבים וטובים.במקביל לכתיבת שירים לאחרים שהפכו כאמור ללהיטי על, כתב תורן שירים גם לאלבומי הסולו שלו שהיו מעט מתחת לרדאר כשם אלבומו הנהדר מ-2011. בין השירים היותר ידועים שכתב לעצמו נמנים "אימפריות נופלות לאט" ו"שוב השקר הזה" ו"אם את הולכת" מהאלבום "יורד נמוך" מ-1996.

אחרי שהיה אליל נוער כשחקן, החל תורן לחצוב מאפס באיטיות, בעקשנות ובהתמדה את דרכו כמוזיקאי רוק. תחילה הורמו לא מעט גבות מה לאליל הנוער הזה ולמוזיקת רוק, אולם הוא התעקש והתמיד וקנה בצדק בתעשייה ואצל הקהל הרחב שם של רוקר בלתי מתפשר ומאוד איכותי. באופן אישי התחלתי לעקוב אחר דרכו המוזיקלית באלבום "חופשה בעליי" מ-1993 ובמשך השנים רכשתי כמובן את כל אלבומיו מלפני ואחריי כשהאלבום האהוב עליי הוא "יורד נמוך" מ-1996.כמוזיקאי הוציא תורן שבעה אלבומי סולו, שישה מיני אלבומים, ארבעה אלבומי אינטרנט, שני אוספים, אלבום בהופעה וארבעה אלבומים כחבר בלהקות ("שונרא", "בלאגן", הזבובים" ו"לואי מארשל"). הוא שיתף פעולה עם אינספור מוזיקאים עליהם נמנים ביו היתר מיקי שביב, ברי סחרוף, פיטר רוט, יזהר אשדות, דודי לוי, מאור כהן, דנה ברגר, יובל מנדלסון, סגול 59, שליחי הבלוז, שי להב, תומר יוסף, יסמין אבן, ירון אמיתי ועוד רבים וטובים.

תורן נפרד מאיתנו מוקדם מידי בגיל 63. זה לא נתפס שרק לפני שלושה חודשים זכיתי לראות אותו בביצוע אנרגטי נפלא ומרגש ל"לבן על לבן" כשהתארח בהופעת יום הולדת 55 של דודי לוי בבארבי החדש.תורן השאיר אחריו הורים, שני ילדים, שני ספרים ("כל הדרך שר שירים" מ-2004, קובץ של 38 שירים המסכם מעל 20 שנות כתיבת פזמונים. ו"חוזר לשם עכשיו", מ-2021) והמון המון שירים נפלאים ומרגשים שכתב לעצמו ולאחרים. יהי זכרו ברוך.

צילום: עמי ורדי (מהופעה בספרייה העירונית קרית אונו).

***

אלדד בוברוביץ' - מעצב גרפי ואיש כותב.

אתר: https://www.atar2b.co.il

בלוג: https://atar2b.net   

logo בניית אתרים