על הסרט הכפיל / חגית בת אליעזר


"הכפיל", המוצג בארץ מאז סוף אפריל 2024, הוא סרטו של דיוויד לייץ' מהסוגה המשולבת "קומדיית פעולה רומנטית". הסרט מצליח בשלושת הצירים: יש בו קטעי פעולה טובים, הקשר הרומנטי בין שתי הדמויות הראשיות בגילומם של ראיין גוסלינג ואמילי בלאנט חמים ואמין, ושני המרכיבים האלה מוגשים עם קריצה קומית חיננית. "הכפיל" עוסק בעשיית סרטים על המסך ומאחוריו, והוא שם את הדמות של איש הפעלולים, הכפיל, הכמעט אנונימי, של השחקן הראשי, בקדמת הבמה, והופך אותו לדמות הראשית. יש בזה הומור, וגם אמירה: אתם, הצופים, תכירו את אנשי הצללים, חסרי הפנים, ששמם אפילו לא מוזכר בכתוביות, המסתכנים בגופם ולעיתים נפצעים, על מנת לבדר אתכם. 

הבמאי דיוויד לייץ' התנסה בקומדיית פעולה קודמת – הסרט "רכבת הקליע" משנת 2022, שני השחקנים ראשיים ראיין גוסלינג ואמילי בלאנט שיחקו בשנת 2023 תפקידי משנה מוצלחים בסרטים ברבי ואופנהיים, ואף היו מועמדים לפרס אוסקר על משחקם, והנה עתה, בסרט ה"כפיל", שלושתם השתדרגו. דיוויד לייץ', שהיה בעצמו כפיל, ובפרט של ברד פיט, בקי באומנויות לחימה, ומייסד של חברת 87North לפעלולנים, מביים במיומנות ובאהבה גדולה את הנושא הקרוב לליבו. ראיין גוסלינג ואמילי בנאנט עלו מתפקיד משני לשחקנים ראשיים.

 

התסריט נכתב ע"י דרו פירס על בסיס סדרת הטלוויזיה האמריקנית משנות ה-80 באותו השם The Fall Guy . ב-40 שנים, מאז הסדרה, גדל חלקה של גרפיקה ממוחשבת, וליתר דיוק, CGI

 (Computer-Generated Imagery) ביצירת אפקטים קולנועיים, על כן הסרט "הכפיל" מעלה מודעות לפעלולנים אנושיים, שעדיין עושים את העבודה המסוכנת ומוסיפים לאמינות של קטעי הפעולה.

 

קולט סיברס הוא כפיל של שחקן ראשי בשם טום ריידר. קולט בטוח בעצמו, בדרכו לבצע עוד אחד מהפעלולים, עם כוס קפה ביד, בשיחת טלפון עם חברתו ג'ודי, המשמשת כצלמת על הסט. הוא שאנן, משועשע, לא מרוכז במשימה הבאה שלו, סומך על העובדים המנוסים, שיקשרו אותו טוב, לפי כללי הבטיחות, כשיפילו אותו במורד 10 קומות. אבל התאונה קורית, קולט נפצע קשה בגבו, עוזב את המקצוע, ומנתק קשר עם עמיתיו הקודמים, אפילו עם חברתו.

 

כעבור שנה וחצי המפיקה, המייצגת את השחקן טום ריידר, מזמינה את קולט לשמש ככפיל בסרט מדע בדיוני רומנטי, אותו מביימת ג'ודי, חברתו לשעבר, צלמת שהתקדמה. קולט מסכים, מצטיין בפעלולים, אפילו שובר את שיא מספר הגלגולים של מכונית. כאן נוצרת נקודת חיבור בין הסרט למציאות: אכן בסרט "הכפיל" מושג שיא גינס חדש – 8 וחצי גלגולי מכונית רצופים אשר "שובר" את השיא הקודם שעמד על 7 גלגולים בלבד. קולט מצליח בכל הפעלולים, ללא כל זכר לפציעה בתאונה. הוא נתלה על מסוק באוויר ונאבק ב"רעים" שנמלטים בתוכו, כמחווה לטום קרוז, נחלץ בקלות מניסיון הצתה על סיפון ספינה, דבר המזכיר את שריפתו של הארווי דנט (דו פרצוף) על הגג בסרט האביר האפל, משתף כלב מאומן במרדף מכוניות, מבלי שהכלב "יגנוב" לו את ההצגה, מצליח ליישר את ההדורים עם ג'ודי, שזעמה עליו על ניתוק הקשר לאחר התאונה. כל ההצלחות האלה מתקבלות בחיוך של שמחה ע"י הצופים, שאוהבים את הפרוטגוניסטים החינניים, ורוצים בטובתם. שני ה"רעים" באים על עונשם: השחקן הראשי של הסרט הפנימי, טום ריידר, שלא העריך את עבודתו של קולט, כפילו, ואף ניסה להפליל אותו, והמפיקה שלו, שעשתה יד אחת אתו נגד קולט. בהצלחות הפלאיות האלה יש מידה רבה של הומור. אפשר לראות את השם "Ryder" הנשמע כמו "Rider" כרמז ל- "Cruise", על כן טום ריידר הוא רמז היתולי לטום קרוז, שלא סמך על כפילים, והתעקש לעשות את הפעלולים בעצמו.

הקשר הזוגי בין קולט וג'וֹדי נראה עדין ואמין. כפי שהשחקנים אמילי בלאנט וראיין גוסלינג  מספרים בראיונות, הם התאימו את התסריט לאופי שלהם, ואף המשקה "Spicy Margarita", המככב בסרט, נבחר ע"י אמילי. 

פס הקול של הסרט מאוד נעים לשמיעה. הוא הולחן ע"י דומיניק לואיס ומשלב הרבה להיטים ידועים מכל הזמנים. הוא מלווה את קטעי הפעולה, ואת הסצנות הרומנטיות, וכולל את השיר   All Too Well    של   Taylor Swift האהוב על שתי הדמויות. הדיאלוגים מדויקים, שנונים, עם נגיעות הומור. קולט עם עוזרו מנהלים ביניהם חידון של רפליקות בולטות מסרטים, קולט וג'ודי דנים בשיטת המסך המפוצל בסצנת מסך מפוצל, הבמאי שם בפיה של מפיקת הסרטים הצהרה, שחשוב, שבסרטים שלה (שלו) יהיה גם מסר. עם כל הרצון הטוב להביא את הפעלולנים לקדמת הבמה, הרי דיוויד לייץ' לא עשה זאת בפועל. את הכפיל מגלם ראיין גוסלינג – שחקן מוכר ומצליח מאוד, אף יותר מאהרון טילור-ג'ונסון בתפקיד של השחקן הראשי בסרטים הפנימיים. ראיין בתפקיד הכפיל עושה מעט מאוד פעלולים בעצמו, וגם לו יש כפילים, אשר מוצגים בסוף הסרט, לצד הכתוביות הרצות.  


משוב

 

logo בניית אתרים