על הסרט ימים מושלמים/ רון גרא


הסרט "ימים מושלמים" הוא פנינה אמנותית של הבמאי הגרמני וים וינדרס המתרחש ביפן ומועמד לאוסקר כנציג יפן.  הסרט זכה בפרס הסרט הטוב ביותר בתחרות פרסי הקולנוע האסיתיים. היפנים מתהדרים בשירותים הציבוריים שלהם, פלא ארכיטקטוני ברובע שיהויה היוקרטי בטוקיו.גיבור הסרט מנקה את השירותים הללו.

אין הוא אדם קשה יום. הוא  אדם האוהב את עבודתו וגם את שיגרת יומו, בריטואל קבוע, סדר יום קבוע, מאכל קבוע, באותו מקום קבוע, אין לו מטבח בביתו, גם לא מקלחת, הוא מתקלח בבית המרחץ הציבורי, אוהב להאזין לקלטות ישנות משנות השמונים, מתוך טייפ מיושן. הוא אוהב עצים ונוהג לצלם אותם, במצלמה ישנה, את פיתוחי התמונות הוא עושה אחרי ההתקלחות בבית המרחץ הציבורי. בביתו מטפח עציצים.

חי בנזירות, אינו מחליף כמעט שיחות עם אנשים, אבל עיניו פקוחות לכל ויש בו חמלה לכל, כך מעניק לאחד מעובדי הנקיון ,מעט ממון כדי שיוכל לבלות עם זו שהוא אוהב.. מתרגש משיר של זמרת במסעדה, ומנסה לעודד את בעלה לשעבר חולה הסרטן, ומשחק עמו את משחק הצל.

חייו האישיים נחשפים עם בקורה של בת אחותו צעירה שברחה מן הבית ובא אליו,  אל הדוד, ואפילו עוזרת לו בנקיון השירותים, עד לרגע שאמה העשירה באה להחזיר אותה הביתה.

באותה הזדמנות אחותו מספרת על האב החולה באלציימר ונמצא במוסד. ושואל אותו אם אמנם נכונה העובדה שהוא מתפרנס מניקוי שירותים.כשנפרד מאחותו רואים חיבוק אנושי ודמעות.

הסרט גדוש בהבעות פנים, צילומי עצים, וכבישי העיר טוקיו, ושירים,

לציין שלפני השינה האיש קורא ספרים כמו את וילאם פוקנר, וטורח כמעט בכל שבוע לקנות ספר חדש במבצע.

האיש מוצא חסד בכל דבר ודבר,, טוב לו בחייו, מדוע בחר בחיים אלה? אולי תפענחו את החידה עם ראיית הסרט הנפלא   האנושי והפיוטי.הסרט משמש מראה לנפש לכל נפש, שגם מעבודה , כביכול בזויה, מספר, ממוזיקה וממראות הטבע ניתן ליצור חיים טובים.

השחקן קוזי'  יאקושו פשוט מדהים.

ואסיים במילותי של לאה גולדברג:"אני מאמינה באמונה שלמה, שאם יש ערך לחיי אדם, הרי הוא בעיקר בדברים הקיימים מיום היות האדם: כי מתוק האור, וטוב לעיניים לראות את השמש" וזה מה שעושה גבור הסרט בוקר בוקר.


בימוי: וים וינדרס 123 דקות 


שחקנים / שחקניות קוז'י יאקושו  טוקיו אימוטו  אריסה נאנקו  אאוי יאמאדה

logo בניית אתרים