על פסטיבל הסרט האוקראיני/ חגית בת אליעזר 

 

אוקראינה נמצאת במצב של מלחמה קשה, עם אבדות רבות בנפש והרס מקיף, כבר למעלה משנתיים מאז הפלישה של רוסיה ב-24.2.2022, אך היא ממשיכה לשגשג בתחומי הספורט והתרבות. כידוע, נבחרת אוקראינה בכדורגל העפילה לאליפות אירופה יורו 2024, לאחר שניצחה את נבחרת איסלנד 2:1 ב-26.3.2024, כשאת שער השוויון לאוקראינה כבש ויקטור ציגנקוב, יליד נהריה.

 

ובתחום הקולנוע, במרכז תרבות אניס ביפו במשך 3 ימים 9-11 באפריל 2024 התקיים פסטיבל הסרט האוקראיני Ukraine Aviv בחסות שגרירות אוקראינה בישראל ומרכז תרבות אניס.

 

במהלך שלושת ימי הפסטיבל הוקרנו 7 סרטים מסוגות שונות, שחלקם נעשו לאחרונה, בשנות המלחמה. אני ראיתי סרט תיעודי, אשר שמו בשלוש שפות: Жива ватра  /  מדורה חיה / The Living Fire.

זהו סרטו של אוסטפ קוסטיוק משנת 2015, שצולם במשך 4 שנים, ומתעד את שגרת חייהם של שלושה דורות של רועי צאן בהרי הקרפטים האוקראינים. הסרט זכה בפרסים באוקראינה ומחוצה לה.

 

התנאים האקלימיים קשים בהרים בכל עונות השנה, ובמיוחד בחורף הקר והמושלג. העבודה עם כמויות עצומות של כבשים, פרות, עזים וסוסים מאומצת ואף מסוכנת. יש צורך לטפל בצאן חולה, פצוע, לעזור בהמלטות, בגידול גורים. נדמה שהקדמה הטכנולוגית לא הגיעה להרים הקשוחים האלה: החליבה ידנית, המגורים רעועים, ללא מים זורמים, ללא חשמל, ומתחממים מסביב למדורה. רק גברים עוסקים בעבודה הקשה הזאת. הנשים לא שותפות לרעיית הצאן. הן נראו בסרט רק בשווקים, בהם מכרו חריצי גבינה, אותם, כנראה, הכינו ביישובי קבע למרגלות ההרים. התנאים האקלימיים ההרריים קשים במיוחד לזקנים ולילדים. אחד המשתתפים המרכזיים בסרט הוא קשיש מופלג, המספר על כך שמתכונן למותו, נזכר בערגה באשתו המנוחה, דומע ומראה את תמונתה המהוהה. מנגד, ישנו ילד כבן 10, אשר מקבל חניכה מדור האבות, מסתגל לתנאים הקשים, לומד לטפל בכבשים. הילד החייכן, העליז מאיר את כל הסרט בהילה של אופטימיות. הסרט מלווה בשירים עממיים ובנגינה בכלים מסורתיים.

 

אולם ההקרנות של מרכז אניס היה מלא בדוברי אוקראינית. לאחר הקרנת הסרט, התקיימה שיחה עם המפיק גנדי קופמן. אחת משאלות הקהל הייתה אודות שפתם הייחודית של משתתפי הסרט. גנדי קופמן הבהיר, שאכן הרועים ההרריים דוברים ניב מיוחד של אוקראינית, שלא היה ברור במלואו גם לצוות בזמן הצילומים.

 

מהשעה 20:00 ועד להקרנת סרט הנעילה
Rocky road to Berlin (Я, Побєда і Берлін)
 בשעה 21:00, התקיימה ברחבה של מרכז אניס הופעה חגיגית של Band Brus-Li Duo & iDM-bass & Maria Brushnitska.

 

logo בניית אתרים