השקת ספרי שירה דנה שוכמכר ורדה שפין גרוס-חנות רידינג תל אביב/ ראובן שבת


אין הרבה אירועים אותנטיים וקסומים באמת, בערבי השקת ספרי שירה. לרוב, מדובר בתסריט קבוע החוזר על עצמו. עולים לבמה, קוראים שיר, מדברים מעט ( או הרבה...), יש כיבוד קל וזמר או זמרת. חיבוקים וצילומים וזהו.

אירוע ההשקה ( המאוחר מעט כרונולוגית) של ספרי השירה החדשים של דנה שוכמכר( קרנבל געגוע-שירים לצ'ולי ) ושל ורדה שפין גרוס( פרפר הגבס), שהתקיים ב29.3.24 היה מאוד שונה מכל זה.ראשית, הוא התקיים ביום שיש בצהריים. שנית, הוא התקיים בחנות הספרים העצמאית, האסתטית והסימפטית רידינג באלנבי תל אביב. שלישית, האווירה הייתה נוחה, אותנטית ולא מצועצעת או קצרת רוח.

כך, מול קהל חברים, אורחים, התקיימה ההשקה.

כאשר, דנה וורדה, מדברות על שירתן , מנהלות בינן לבין עצמן דו שיח אנושי וחם, משוחחות  עם הקהל.

דנה סיפרה על הקשר המיוחד שהיה לה עם חתולתה המיוחדת צ'ולי ועל תחושת האובדן הקשה שספגה בעקבות מותה, וכן על נושאי שירתה הנוספים- שורשיות, אהבה,  חיפוש משמעות.

היא הקריאה ברגש שירים מספריה, ואלו נגעו לאוזניים קשובות של הקהל.ורדה, סיפרה על תחושותיה המורכבות בעקבות התאונה הטראומטית והקשה שאותה חוותה לפני שנים.

זאת שיצקה בתוכה את הצורך הנפשי, העז, להוציא אל הכתב את שיריה. אך לא רק.

מהשירים עולה מחד- תמונת מצב של פטליזם מעט נוקשה, אך בצד זה הרבה הרבה מאוד, משמעות אמת, דרך הבעה רגשית שהיא אותנטית. שירה ריאלסטית מאוד. כמובן מודרנית, שבה היא ככותבת, מציגה עצמה כנצבת באומץ מול משוכות החיים על קשייהם ומביעה מולם, בקול ברור( לא בהכרח צלול, כי ממילא מדובר בחוויות אמת, על גבול הנטוריליזם) מאידך-שירתה של ורדה היא שירה חמה, קומניקטיבית מאוד, בהחלט לא מנוכרת ולא אפוריזימית ולכן היא כה טובה ומיוחדת.המוציא לאור של שני הספרים, רן יגיל, ניתח היטב ובעומק את הקול הספרותי הייחודי של דנה ושל ורדה ושיבץ את זה בתוך הכרונולוגיה של השירה העברית בכללותה.

מי שהפליא בזמרתו האופראית המפעימה היה הזמר שי סגל, שהוא גם עורך דין, והוא נתן פרפורמס ערב ונהדר של שירי אופרה ושירים נפולטינים בפרט. 

logo בניית אתרים