על בהונות הנפש עם ענת לויט/ ראובן שבת


ספר הפרוזה השמיני של המשוררת והסופרת עטורת הפרסים, ענת לויט, יצא

לאחרונה בהוצאת טוטם ספרים.

לדברי המבקר רן יגיל:" בבחירת מילים מדויקות היא מתארת איך זה להיות בעלת מום פיזי מלידה המתגדל והופך למום נפשי החל מהיחס האינטימי הקשה של האב, דרך יחס החברה כולה ועד הדיאלוג של לויט עם בנותיה.

 

ספרי מעט על עצמך ומדוע בחרת בכתיבה, מה היא הכתיבה בעבורך?


אני בת 65, ילידת תל אביב, גרושה ואם לשתי בנות. רוב שנותיי עסקתי והתפרנסתי מעריכת אלפי ספרים בשביל רוב הוצאות הספרים בישראל. פרסמתי עד כה 14 ספרי פרוזה ושירה. הכתיבה היא משחר ילדותי לוז חיי, גלגל ההצלה הכי משמעותי לחיי הנפש הסוערים למדי שחוויתי וכן המצפן והמגדלור שלי.


מה מייחד את הספר הזה?


"על בהונות הנפש" הוא ספר הפרוזה הכי אישי וחשוף שכתבתי מעודי. הוא פורש את מסע הנכות שחציתי מאז היוולדי ועד עצם היום הזה ועד יום פקודתי. תכלית כתיבתו היתה בשבילי להוות השראה לכל מי שיקרא בו איך אפשר להפוך קשיים ומהמורות לזהב, לכרטיס כניסה לאיכות חיים טובה שאני לפחות לא הייתי חווה אותה אלמלא מסע התמודדות ארוך שנים עם קושי מולד.

 

 האם הכתיבה היא תהליך מזכך עבורך או עשיה ספרותית לשמה?


הכתיבה בשבילי ובעיני היא שני הדברים גם יחד. ככותבת מהווה תהליך הכתיבה בעבורי קודם כול קתרזיס וכמו כן הוא הרבה פעמים "זורק" אותי אל יעדים פנימיים שלעתיד לבוא. מעין מפת דרכים הכי אינטואיטיבית ומועילה שיש בשבילי. ויחד זאת העיבוד הספרותי של החומרים מרחיק ומגביה ומוציא אותי מעצמי האינטימי אל מעשה האמנות, שיופיו ואופיו "מרחיקים" אותי מעצמי ומרחיבים את גבולות הווייתי.


מי הם שלושת הסופרים שאת מעריכה אותם ביותר ומדוע?


אינני יכולה לנקוב בשמות שלושה סופרים מוערכים, זו האמת. הערכתי נתונה לספרים ואין לי יכולת קטלוג שמאפשרת לי לנקוב אפילו לא ביני לביני בשלושה נבחרים. במהלך שנותי וגם הודות לעבודתי כעורכת זכיתי לאהוב מאות ספרים.

אם היית נקלעת לבקתה מבודדת בהרים לשנה, איזה 3 ספרים היית בוחרת לקחת איתך ומדוע?

הייתי מצטיידת בספר בראשית, קהלת ותהילים. אילו שלושת הספרים שאוכל לקרוא בהם שוב ושוב ולהתענג עליהם בכל פעם מחדש וגם לחדש את רוחי וליצור מטעם עצמי – הן את חיי הפרוזאיים והן את יצירתי שלי.

 

logo בניית אתרים