על נופים בעיניים חדשות עם נעמה אשל צוברי ורויטל שושני/ ראובן שבת

 

אדריכלי הנוף בארץ משפיעים במגוון עצום של דרכים על הסביבה והנוף של הארץ,

בהיותם אמונים על תכנונם ועיצובם של  כיכרות עירוניות, גנים, טיילות, רחובות, שמורות טבע ונוף , יערות ושטחים פתוחים.

תערוכה חדשה ששמה בעיניים חדשות מציגה באופן יפה, מיוחד ומעניין את  הזיקה האישית של אדריכלי הנוף אל נוף הארץ ומרחביה.

המרואיינות הן אדריכליות נוף .

 

במה עוסקת התערוכה ומה ייחודה

התערוכה עוסקת בנופי הארץ, ובהצגתם באמצעות מדיות  שונות  (צילום, רישום, ציור, טכניקה מעורבת) , כפי שהם משתקפים אצל אדריכלי הנוף הישראליים.

אדריכלי נוף, העוסקים בעיצוב ותכנון המרחב הציבורי, מנסים ללכוד את המושג החמקמק "רוח המקום" בבואם לתכנן את השלד הירוק בערים, כיכרות ציבוריות, טיילות, גנים ציבוריים ושטחים פתוחים כגון גנים לאומיים. הרגישות לאקלים, למסלע לצמחייה ולנוף הייחודי , באה לידי ביטוי גם בציורי הנוף המוצגים בתערוכה.

 

כיצד נבחר הקונספט של התערוכה ומדוע?

אדריכלות נוף במיטבה, קשובה להדהוד וחיזוק הערכים המקומיים של האתר אותו אנו מתכננים. מאז ומתמיד קיימת זיקה בין האדם לנופים בו הוא חי, כאשר חלק מההשפעות הללו מיטיבות עם הנוף , וחלקן פוגעות בו. 

הרעיון לתערוכה נובע מהרצון להציג את הזיקות הללו בין הנוף הטבעי, לנוף שבו אנו יוצרים, ומתוך אהבה עמוקה לנופי הארץ.

לאחר ה7 באוקטובר  קרסו בארץ -דברים רבים וביניהם גם נופים .

לאדריכלי הנוף יש תפקיד ושליחות בשיקום, ריפוי  ובניית נופים מחדש. זה בא לידי ביטוי באופן  קבוע בעבודה השוטפת שלנו, אולם כעת מדובר על עוצמות אחרות.

          היכולת להתבונן בסביבות ובנופים שנהרסו ולראותם ב"עיניים חדשות", באופטימיות.

           ותקווה, מתוך רצון להבריא ולבנות מחדש, נמצאים כעת  גם על שולחננו. הן בשולחן

           העבודה והן בכן הציור.

 

 

האם מבחינת אדריכלי הנוף יש בתערוכה זו משום אמירה או אמירות ביחס לעיצוב סביבה, אורבניות, השפעת וחשיבות האקולוגיה על האמנות

אדריכלות נוף הינו מקצוע העוסק בעיצוב סביבה טבעית, סמי- טבעית ואורבאנית, מעשה התכנון היום יומי שלנו עוסק בין היתר באקולוגיה, בנוחות אקלימית, בשימור ובחיזוק ערכים נופיים ותרבותיים. עם זאת, התערוכה איננה באה להציג תוכניות אדריכליות או את ההשפעה שלנו כמתכננים על המרחב הציבורי, אלא עוסקת בקשר הבסיסי והראשוני יותר המתקיים בין האדם לנוף , קשר המתבסס על חיבור וזיקה נפשית, על יחסי גומלין ועל פרופורציות בין אלמנטים שונים , שבהם, כאדריכלי נוף, אנו מיטיבים להתבונן .                     התערוכה, במובן הזה, איננה תערוכה דידקטית, אלא יותר אישית. השם שנבחר לתערוכה הוא "בעיניים חדשות" מתוך אמונה שכשבאים לצייר נוף חשוב לבוא לציור במבט רענן ונקי מזיכרונות ,חוויות ודימויים שאולים, כדי לבטא את הנוף כפי שהוא.

 

למה לדעתכן חשוב מאוד, בפרט בימנו ,לצייר נופים, האם זה חלק המשמר תרבות/ טבע/ חיים

ציורי נוף משקפים תפיסת אירוע חד פעמי  של זמן, מקום, תאורה, ותרבות  של המקום שבהם צויירו. כך שציורי נוף בעבר שיקפו בנאמנות את העולם בו חיו יוצריהם. הן נוף הטבעי והן נוף מלאכותי הם ראי של ערכים תרבותיים, היסטוריים, כלכליים וערכים אחרים  של התקופה.

אנו מאמינים שציורי הנוף הם דרך נוספת לחיבור שלנו  כיוצרים, לאדמה ולנוף שעליו אנו משפיעים מדי יום וחלק חשוב ממסורת ציורית.

 

 

 

 

 

logo בניית אתרים