ה
תפתחות מוטורית וחושית בעזרת ספר עם מזלטוב רוחמה  / יהורם גלילימזלטוב רוחמה כהן, דולה ומטפלת הוליסטית, מגלה כיצד ספר הילדים "גיל, גול והתות" (גלילי הוצאה לאור) מסייע לקדם את התפתחותו החושית, המוטורית, המנטלית והמוזיקלית של הילד מגיל לידה ועד חמש.

 

מזלטוב רוחמה כהן, דולה ומטפלת הוליסטית, תומכת בהיריון, המכינה נשים ובני זוגן ללידה, לאחר הלידה, מלווה ומדריכה להתפתחות חושית מוטורית לתינוקות בשיטת "צעד ראשון", הוציאה לאור בימים אלו את ספר הילדים שלה "גיל, גול והתות" (גלילי הוצאה לאור, איורים: דיאנה שמעון, עריכה ספרותית, לשונית וניקוד: דרורית חן).

ספר זה הוא הרבה מעבר לאוסף שירי ילדים. השירים שבו נכתבו במהלך עבודה רבת שנים עם הורים וילדים לפי גישה ייחודית ומותאמת. הספר מקדם את התפתחותו החושית, המוטורית, המנטלית, הקוטגנטיבית והמוזיקלית של הילד החל מגיל לידה ועד חמש. השירים בספר הולחנו והוקלטו באולפן מקצועי וקובצו יחדיו עבור כל הורה, סבא, סבתא וצוות חינוכי, המעוניינים לגדל ילדים בריאים פיזית ורגשית, להתקרב לעולמם ולהיות שותפים פעילים ויצירתיים בהתפתחותם.
כל שיר בספר לקוח ממעגל חייו הראשון של הילד, מעורר בו את התנועה, החושים והסקרנות ומעודד אותו לחקור את סביבתו, את האחרים ואת עצמו. בכול שיר בספר, הכולל איורים אומנותיים של הציירת דיאנה שמעון, קיים ערך התורם להתפתחות מאוזנת, שמחה ובריאה, מסקרנת ויציבה של הילד – בדגש על טיפוח ופיתוח מיומנויות שיהוו אבני יסוד עבורו. השירים בספר נכתבו והולחנו על ידי מזלטוב רוחמה עבור נכדה הראשון ארי בתקופה המאתגרת של הקורונה. שירים אלה לא רק גישרו על המרחק ביניהם, אלא גם מילאו תפקיד מכריע בהתפתחותו וחיזקו את הקשרים והתקשורת בין ההורים, בינם לבין הנכד ובין הנכד לסבא וסבתא.

 

 


מזלטוב רוחמה כהן, ספרי על תהליך היצירה של ספרך.
"מצאתי את עצמי יוצרת, כותבת, מלחינה ומאגדת בספר את כל השירים לילדים על מנת להשביח ולעודד את החיבור, התקשורתי בין ההורים, ביניהם ולבין הילד כך ליצור אווירה שמחה וזמן איכותי לביחד בתנועה ובקלילות. השירה היא רכיב מרפא בחיי. כך למשל, כשהחלמתי מהאבנים בכיס המרה כתבתי שיר ידידותי ל'אבנים' ולבית ששכנו בו, כיס מרה. כמטפלת, הנוגעת במעגלי החיים החל מלידה, פעוטות, ינקות, בגרות וכלה במעגל הגיל השלישי, תמיד חיפשתי תשובות לשאלות קיומיות ולשאלות רוחניות על מהי המשמעות שלי בחיי ובעולם הזה. מכול מה שלמדתי הבאתי למטופליי, להרצאות ולסדנאות את מה שבוודאות עבד עליי, הצמיח וקידם אותי, הצמיח בי שורשים והשתרשות יציבה דרך חוויות עמוקות אשר העניקו לי תשובות ותובנות פנימיות. כשהבנתי שהתודעה מחוברת לחוקי היקום והטבע, התעוררה הודיה בחיי למציאות ולחיבור מעבר לגשמי, ועוד יותר לזכות להעביר את הטוב הזה הלאה בדרכים ייחודיות לקהלי יעד מגוונים. כל חוויה שחוויתי בחיי סייעה לי למצוא את הכוחות בנבכי נפשי, העצימו בי את הרצון לאפשר למטופלים, ליולדות ובני זוגן, משפחות בליווי הורות ראשונה, וגם לגימלאים,לגלות את כוחות הנפש בהם ואת הפוטנציאל הטמון בהם ולדעת שגם במצבי כאב, לא שגרתיים, הם יכולים לחיות באיזון ובהרמוניה".

 קישור לאלבום המוזיקלי "גיל, גול והתות" של מזלטוב רוחמה כהן:
https://drive.google.com/drive/folders/14l3I_B1Yl_AoBxIaYBxIFA5hCflLzWkv

 

 

מזלטוב רוחמה, תושבת מודיעין, נשואה ואם לשני בנים ושתי בנות, היא יועצת שינה ומדריכת הנקה, מנחת סדנאות להעצמה, לבישול טבעי ולאורח חיים מעגלי, פשוט ובריא, חיברה את הספר "מרחב מאפשר צמיחה – המדריך לחיים וללידה קלה ומתקדמ"ת", ופיתחה את ערכת הקלפים "מסרלה" – המדריך לשימוש יום-יומי" המסייעת לנשים ולגברים לעבור התפתחות אישית משמעותית.
היא נולדה בפתח תקוה, אחות צעירה לשני אחים, וכבר בגיל שש נמשכה לתזונה טבעונית, הפכה לטבעונית ונכנסה למעגל התפתחותי לאורך השנים. אמה הייתה צמחונית, סבתה גידלה צמחי מרפא ותבלין וסבה ריפא בדרך הטבעית. בגיל 12 נבחרה לייצג את בית הספר בכדורעף, ושנה לאחר מכן הצטרפה לקבוצת כדורגל הנשים של הפועל פתח תקוה ואף שיחקה בנבחרת ישראל בכדורגל נשים מול נבחרות מחו"ל, כולל שער כבוד שהבקיעה במשחק של ישראל נגד הולנד שהסתיים בהפסד 12:1.

ספרי קצת על ילדותך.
"ילדותי הייתה ספוגה במסע חיים של חיפוש מסקרן, כואב ומצמיח במטרה לראות את האור המפציע מהעננה הכבדה. בגיל שש התייתמתי מאבא ואובדן זה השפיע עליי עד גיל 40. החיפוש והרצון לדעת ולהבין לאן נעלם אבא בגיל 36 קוננו בי. נותרנו שלושה יתומים אך בבית שררו אופטימיות עמוקה ושמחה תמידית. הייתי מוקפת בדודים ובבני דודים שכול הזמן ביקרו אותנו, בשכנים, בחברים ובחברות שסייעו והיו עבורנו. הייתי פעילה בבית הספר היסודי, בחוגי המקהלה, התזמורת, הספורט והתרבות, ואחרי הצהריים לימדתי ילדים צעירים קריאה כתיבה, חשבון, אורח חיים בריא ומשחקי חברה. זה תרם רבות לבחירתי בהוראה – מורה עם דרך אחרת, הוליסטית ומקרבת".

 

 

היא פיתחה שיטה ללידה קלה ומתקדמ"ת: מחשבות, תחושות ורגשות, קולות, צלילים ונשימות, דימיון מודרך והרפיה, מגע, מזונות, תנועתיות ותנוחות בשילוב ידע ודרכי טיפול כמו: דיקור, עיסוי, רפלקסולוגיה, פרחי בך, תזונה טבעית ותרגולי יוגה – בדגש על גופנפש. נשים ובני זוגן, שרכשו את הכלים שפיתחה, הכירו וזיהו איכויות ויכולות המצויות בחוכמתן הפנימית וחוו לידה מרגשת ומעצימה – כמה שפחות כואבת ומתמשכת.

 


היא הפכה למטפלת הוליסטית ולמלווה לאורח חיים בריא, מעגלי ומאוזן העוסקת בזירוז לידה דרך איכותיות מגע, מאבחנת ומלווה התפתחותית המשלבת הדרכה להורים, להתפתחות חושית ומוטורית של התינוק והחיים סביבו כמשפחה בשיטת פלדנקרייז, תומכת בהריון ומכינה נשים ובני זוגן בלידה ולאחר הלידה.
כבר בילדותה אהבה לטפל באמה שהתאלמנה. "במשך השנים הרחבתי את טיפולי המגע באמי. עם השנים נמשכתי כמו דבורה לצוף ללימודי רפואה משלימה. התחלתי בלימודי תזונה טבעית כדי להבין יותר את אורח החיים הטבעוני שבחרתי לחיות במטרה לתת מענה לצורכי הגוף והנפש. שילבתי איכויות מגע כמו: עיסוי רפואי, פרחי באך, צמחי מרפא ותבלין, רייקי, ביאורגונומי ורפלקסולוגיה, וכך מצאתי את עצמי צוללת במרחבי הטיפולים לא.נשים כדי לתת מענה למכאוביהם ובהם לאמי ולבני המשפחה".

 


לאחר שנפטרה אמה הרגישה מזלטוב רוחמה התרחקות מהצורך לטפל באנשים, אבל אז נקרתה לדרכה היוגה צחוק, ששינתה את חייה והובילה אותה לגעת בשמחה ולצמוח ממנה. כבר בהיותה מורה העבירה סדנאות ושילבה את הצחוק בכיתה ובמפגשים כמו: הורים וילדים, מסיבות ימי הולדת, אירועים משפחתיים וחברתיים. עם הצחוק בא הרצון ללמוד לימודי הכנה ללידה ודולה בלידה כדי לגעת עוד יותר בשמחת החיים.

 


הצורך להעמיק בלימודי תזונה בריאה החל לאחר מות אמה. מזלטוב רוחמה הייתה אמורה לעבור הסרת כיס מרה בשל התפתחות אבנים, אך החליטה לטפל באבנים בכיס המרה בדרך טבעית. במשך שנה שלמה חקרה ובדקה כיצד תוכל לטפל בעצמה, למדה לעומק על כיס המרה, ציירה, נשמה והקפידה על תזונה שהתאימה למצבה. באולטרסאונד האחרון שעברה באותה שנה התברר שהאבנים נמסו. "ראיתי את השילוב הרגשי, המנטלי והפיזי והתודעתי בהסרת האבנים ההדרגתית בכיס המרה. אז נפתח בפניי עולם קסום, כמו גם הרצון לגעת בלימודי גופנפש ואלו הזדמנויות נפתחות לנו מדי יום. כיום אני משלבת סדנאות במרכזי יום לקשיש, עמותות כמו ויצ"ו, מט"ב, בתים חמים במודיעין, דיור מוגן, פרוייקט הפגת בדידות דרך הרווחה בעיר, המעשירות ונותנות מענה לשימור ושיפור הזיכרון, הקשב והריכוז, דרך מתקדמת: מחשבה, תנועה, קולות, צלילים ונשימה, דמיון מודרך והרפיה, מזונות והשפעתם על אורח חיינו ותפקוד המוח, תודעה ובינה יציבה".
כמטפלת הוליסטית וכמלווה התפתחותית לאורח חיים בריא מאוזן ומעגלי היא נמצאת בהתפתחות פנימית וחיצונית ובעשייה מבורכת, כולל ערכת הקלפים "מסרלה – המדריך לשימוש יום-יומי " שפיתחה ומסייעת לנשים ולגברים לעבור התפתחות אישית משמעותית בשילוב חווית למידה רצופה בפנימיות התורה והחסידות.

 


באמתחתה סיפורי הצלחה רבים של נשים שסייעה להן ללדת באופן טבעי. באחת הלידות יולדת, שברחמה היו שני עוברים, עברה אצלה הכנה מקיפה לקראת הלידה. "היא הייתה נחושה ללדת באופן טבעי, ללא כל התערבויות. הגדרתי תיאום ציפיות בינינו ובין בן הזוג. כשהגיעה זמן הלידה וההתרגשות הייתה בשיאה ביקשה היולדת דימיון מודרך ואמרה לי: 'הביאי את הספר שלך ופתחי בעמוד הזה. אני רוצה ללדת בדרך שלי. התחברתי מאוד לדרך שתרגלתי מספרך'. זו הייתה הפתעה גמורה. הדרכתי אותה בנינוחות רבה וראינו כיצד היא רואה את הלידה בעיני רוחה. בין תרגולים והרפיה, היא ביקשה להיות במנוחה ואפילו הצליחה לישון עם בן הזוג. הרופא אמר לה שזה הישג שהיא הגיעה ללידה של תאומים ללא ניתוח קיסרי. היא ביקשה לאפשר לה ללדת כפי שראתה בעיני רוחה: 'כמה לחיצות ושניהם יוצאים זה אחר זה'. בבית החולים נערכו ללידת חירום כשהצירים החלו להתנהל בעוצמה. היולדת נשמה והתנשפה ובעלה נענה לדרישתה לא להיות בלחץ. הראש הראשון ביצבץ החוצה ואחרי כמה לחיצות התינוק היה בחוץ. היולדת צעקה לרופא: 'בבקשה תן לי ללחוץ עוד כמה לחיצות והתינוקת בחוץ'. כך ילדה היולדת ללא כל התערבויות. ללא כל ספק תחושת הסיפוק, כוח ההתמדה, התרגול והחיבור לכוחות הנפש שנבנו בהדרכות ושהתגלו ברגעי האמת, האמונה וההבנה להתכוונן למטרה השפיעו על אופן הלידה ותוצאותיה".

 

 

logo בניית אתרים