ספר זה כל הסיפור - מועדון הקריאה בספרית בית מנדל, יפו / ורדה שפין גרוס

 

אני מכירה את המפגשים החד - חדשיים של מועדון הקריאה בספריה בבית מנדל-- רחוב התקומה 1 יפו, פינת התחיה, רגע מבלומפילד -- כבר כמה שנים, ושמחה לקראתם כל פעם מחדש.

 

 

רן יגיל ,סופר, משורר, מבקר ספרות ועיתונאי מנחה את מועדון הקריאה שנוצר בו גרעין אינטימי של תאבי ספרות, שירה וגם ידע, שמלווים בנאמנות את יגיל משך שנים רבות. והם יודעים למה.

יגיל, דמות מסקרנת ומרתקת,  איש אשכולות, בעל ידע ספרותי נרחב (ובעל הוצאת 'עמדה') שבוחר להציג משוררים, סופרים, אמנים, יוצרים, ומלווה את ערבי הקריאה בחוויות אישיות וסיפורים מרתקים, ומביא, כדובדבן שבקצפת, אורחים ספרותיים למועדון הקריאה.

 

 

לא אוכל שלא להזכיר כאן את מנהל הספריה יוסי גרנובסקי, סופר ,שהקים את מועדון הקריאה, והיה יחד עם רן יגיל הרוח החיה של ערבי הקריאה. גרנובסקי פרש לפנסיה אבל המשיך בהתנדבות עד שמירי אריה מנהלת נוכחית לקחה לידיה את המושכות.

 

 

מועדון הקריאה הוא גם מפגש חברתי (כולל כיבוד)  וגם אם בעיקרון הוא  מיועד לתושבי יפו המגיעים מהסביבה, הרי גם לכל מי שרוצה לחוות ערב ספרותי מהנה, שמאיר בזרקור יצירות ידועות  ולפעמים פחות, ולפגוש אוהבי ספרות, ושיח על קלאסיקות של סופרים כמו קאמי, בלזק, בורחס, המינגווי, וגם של סופרים ישראלים כמו יעקב שבתאי וס. יזהר ורבים אחרים.

ברוב המקרים מביא רן יגיל למפגש המועדון סיפורים קצרים לפי בחירתו, וכפי שאמר פעם "הרבה יותר קל לדבר על סיפור קצר. זו פגישה של שעתיים, שבמהלכה יש גם קפה ועוגיות ואין לך זמן לדבר על רומן. כדי לדבר על ספר כמו 'תמונתו של דוריאן גריי' צריך עשרה מפגשים".

 

 

יגיל פותח את המפגש בכמה מילים על הסופר, על סיפור חייו ועל סגנונו הספרותי, קורא קטעים נבחרים מהיצירה או את כולה  ובהמשך נפתח דיון עומק בין יושבי המעגל, שהתובנות העולות בו הן חויה מרגשת כשלעצמה.

 

 

בתקופת הקורונה שודרו ערבי הקריאה בזום וזכו לנוכחות גדולה מאד והשבוע, ינואר, התחיל המפגש הפרונטלי, שהוקדש הפעם לנובלה "איש וביתו נמחו" – מאת אשר ברש, בהוצאת עמדה.

"זוהי נובלה תל אביבית מעולה על גיבורו החזק של אשר ברש "בוריס קלדם" ,על תהליך התפוררות של אדם, והבנה פסיכולוגית עמוקה של נפשו תוך כדי תיאור החיים בתל אביב בתחילת המאה העשרים".כך יגיל.

הערב עסק בנובלה המרתקת שקסמה למשורר דוד אבידן אשר זיהה את הפוטנציאל האמנותי על נפשו של האדם, וכתב תסריט לסיפור שלא פורסם מעולם ולא הופק סרט על פיו.

אורח במועדון הקריאה היה יואב ברש, נכדו של אשר ברש, ומי שהוא מ"ול ובעלים של הוצאת מסדה המיתולוגית, שהביא אנקדוטות קטנות מחייו של סבו הסופר, אשר ברש,

לאחרונה במלאת 70 שנה למותו של אשר ברש, ראה אור בהוצאת עמדה, הספר שבו הנובלה, התסריט ומסה שכתב רן יגיל בעקבות הנובלה.

חשוב עוד להגיד שהיום קל מאד להגיע למועדון הקריאה עם הרכבת הקלה שמגיעה עד פיתחו ממש של בית מנדל.

השתתפה אתי בחוויה  מארי רוזנבלום

 

 

.

 

 

 

 

logo בניית אתרים