צילום: איתן יתגר

פרס אח"י לשירה לפרופ' דורון מנשה / עדנה גלילי

 

במרכז מורשת יהדות  בבל באור יהודה התקיים (23.1.2024)  טקס הענקת פרסי יצירה מטעם אח"י- אגודה לעידוד מחקר, ספרות ואמנות מטעם יוצאי עיראק לשנת 2023.

 

הפרסים מוענקים מדי שנה לאמנים, יוצרים וחוקרים יוצאי עיראק אשר גילו מצוינות בסוגת היצירה שלהם והם תורמים לחברה הישראלית. בסוגת מפעל חיים זכתה אילנה בצרי, חברת תנועת 'החלוץ' בבגדאד, בסוגת שירה זכה פרופ' דורון מנשה.

חבר השופטים  בפרס אח"י: מנכ"לית מרכז מורשת יהדות בבל, עליזה דיין חממה,  דוד לויתן יו"ר אח"י, הסופרת ציונית פתאל קופרווסר (שגם הנחתה את האירוע) פרופסור אסתר מאיר גליצנשטיין ראש מכון המחקר במרכז מורשת,ד"ר מאיר צדיק, יו"ר ועדת הפרס לשנת 2023.

 

היוצרים בתחומים השונים מלבד אילנה בצרי ופרופ' דורון מנשה הם:

פרס אח"י למחקר ניתן לניר צורף, פרס אח"י לאמנות ניתן לרובי בקל. פרס אח"י לספרות ילדים ניתן לתמי שם טוב, פרס אח"י לספרות זכרונות ניתן לשלמה קטן. תעודות הערכה ניתנו לאסנת לוי מועלם, ליהונתן דויד, ואריה אירני.

בתעודת הפרס של פרופ' דורון מנשה נכתב:

שירתו של פרופ' דורון מנשה מיוחדת, עוצמתית, מקורית ומעוררת מחשבה. היא שואבת מקורותיה מן העולם המשפטי, מארון הספרים היהודי ומעולמו הפנימי של המשורר. היא מובילה אותנו במסע בשבילי הנפש של הכותב המשפטן, האיש האמוני והמשורר. ספר שיריו: "ביני לבין מקומו", הוצאת סלונט, 2022.

 

אגודת אח"י הוקמה בשנת 1976 על ידי חבר הכנסת מרדכי ביבי, כדי לטפח את היצירה והמחקר בקרב יהודי בבל ולקדם את המורשת התרבותית של יהדות זו בתרבות הישראלית החדשה. לכן, מקיימת האגודה גם כנסים של מחקר ויצירה בשילוב אמנים מיהדות בבל. קהל ישראלי נוהר לאירועים, ובכלל זה קהל יוצאי בבל.

בשני העשורים האחרונים הנהיגה את הקרן נוזהת קצב, בעבר חברת כנסת. היא הרחיבה את פעילות הקרן לתחומים נוספים. . את האירוע הנחתה הסופרת ציונית פתאל קופרווסר.

 

 

הקרנות שתרמו כספים למימון הפרסים של קרן אח"י לזוכים בחקר וביצירה הן: קרן שלמה אליהו, יהודה אסיא, יעקב ורבקה נמרודי, יעקב ובלאנש לב, משפחת כוויתי, האקדמאים יוצאי עירק, רינה ויואל צרף, שאול ורוזה לוי ועוד.

 

 

logo בניית אתרים