רשימה:

הדודו והצדפים /סברינה דה ריטה

 

לפני כ-400 שנה (1580-1638) חי לו צייר הולנדי, Gillis d'Hondecoeter  צייר נופים, עצים, עופות וציפורים. כחובבת ציפורים מושבעת, לא יכולתי שלא להיות מוקסמת מיצירותיו. הוא נולד באנטוורפן עד שאביו נמלט לאחר שהספרדים כבשו את העיר (1585) והם עברו להולנד.

 

בין ציוריו הרבים ישנו ציור בשם, Perseus and Andromeda with a Dodo and seashells  או בתרגום חופשי, פרסאוס ואנדרומדה עם דודו וצדפים (1627). ובכן מה רואים בציור והיכן פרסאוס?

 

בחזית התמונה רואים צדפי ים טרופיים,  גולגולת, על גדה שני יענים. ישנן ציפורים נוספות, אווזים וברווזים וציפור בשם דודו. (משאירה לכם למצוא אותו בציור) . כותרת הציור מטעה משום שהדרמה מתרחשת אי שם בלב ים ומתארת את המיתוס של פרסאוס ואנדרודמה. לפי המיתוס  הוריה קסיופאה וקפאוס דאגו יותר לגורל ממלכתם מאשר את ביתם והקריבו אותה, את אנדרומדה למפלצת שנכבלה לסלע, כאשר במקרה עבר שם פרסאוס רכוב על הסוס המעופף פגסוס, ומהר להצילה מהמפצלת.

 

הצייר הונדקוטר הכניס את ציפור הדודו למספר מציוריו, שמופיעה אצל עוד ציירים בני תקופתו. עולה השאלה, איך ידע לצייר ציפור שהיא אנדמית לאי אחד בעולם? מגלי ארצות רבים היו שבים לארצם עם "שלל" (הייתי קוראת לזה גזל).

 

ציור זה כולל את אחד הייצוגים המוקדמים ביותר של ציפור הדודו,  ציפור שהתגלתה באי מאוריציוס על ידי הפורטוגזים בשנת 1507, ציפור שהיא אנדמית לאי מאוריציוס, שאחת מהתכונות שלה, היא שלא יכלה לעוף .

 

לחובבי הספרות אספר ואומר שהדודו מוזכר בספר אליס בארץ הפלאות בפרקים 2-3, שבו אליס וחבורת ציפורים ועכבר יוצאים מהאגם. הדודו מציע לכולם לעשות תחרות ריצה, שבסופו של דבר כולם מגיעים למקום הראשון. (עמוד 34)

 

"הדודו קרא פתאום: המרוץ הסתיים וכולם התקהלו סביבו מתנשפים ושואלים, אבל מי ניצח?"

מי שרוצה לראות את הציור המקורי צריך לנסוע עד ללונדון ל-   Syon House בית מגורים במערב לונדון של הדוכס מנורת'מברלנד, שהציור הוא  חלק מאוסף מכובד של מעל 400 ציורים יקרי ערך.

 

 

logo בניית אתרים