צילום: נתי כהן

הרוח היהודית תנצח/ דין לביא


סדרת "מוזיקה יהודית- מהקלאסי ועד הכלייזמר"
היא התשובה של יעקב פישר לטבח של ה 7.10 ולאנטישמיות בעולם


יעקב פישר הפך את אהבת המוזיקה שלו לקריירה שנייה, אחרי היציאה לגמלאות ככלכלן. 
יליד אנגליה ואחיה של הפרופ' לפסנתר נורמה פישר הוא החליט לקדם את נושא המוזיקה היהודית והקים את העמותה הבינלאומית "העולם המרהיב של המוזיקה היהודית". 
 כששמע על הטבח הנורא החליט כי "עם ישראל חי"
וכי זה הזמן לסדרה מוזיקלית שתעניק תקווה ועידוד לעם שלנו.

"מוזיקה יהודית היא מוזיקה הנוצרת על ידי יהודים, עבור יהודים, כיהודים" הוא מצטט מתוך אנציקלופדיה יודאיקה  את ההגדרה של הפילוסוף קורט סאקס איתה פתח את הקונגרס הבינלאומי הראשון למוזיקה יהודית, בפריז 1957.

"אכן יש יריעה רחבה של סגנונות מוזיקליים אותם הביאו לארץ היהודים מכל קצוות תבל אחרי אלפיים שנות גלות.
העמותה שלנו שמה לה למטרה לפרוש בפני הקהל הרחב את מגוון הסגנונות של המוזיקה היהודית וכך להביאה לקדמת הבמה בישראל."


הסדרה תתקיים במרכז מורשת מנחם בגין בירושלים החל מה 17.12 ותכלול ארבעה קונצרטים מגוונים.
יום א' 17.12-
להקת מריאצ'י ירושלים- "ערב מקסיקני"


מריאצ'י הוא סגנון מוזיקלי שהתפתח בגואדלחרה, חאליסקו (מקסיקו) המשלב חצוצרות וכינורות עם כלי פריטה ייחודיים וגם תלבושת מסורתית וכובעי סומבררו.*
להקת מריאצ'י ירושלים בניהולו המוזיקלי של יוחנן פרץ מנגנים מוזיקה יהודית בסגנון מריאצ'י ומשיקים צליל חדש וטרי שמגביר את הקשר בין שתי התרבויות דרך הכלים האופיינים של המריאצ'י.

לרפרטואר המקסיקאי החי והשמח הם מוסיפים קלאסיקות כמו "אני אשתגע", "הללויה" (של ליאונרד כהן), "שלום עליכם" ועוד, כשהם מעניקים למוזיקה היהודית המסורתית טעם מקסיקני מעניין.

יום א' 24.12 - אנסמבל חיבה והסולן דניאל סעדון במופע "חיבת הפיוט"

אנסמבל חיבה מביא לקדמת הבמה את היצירה היהודית-המזרחית המקורית, ואת המוזיקה השורשית ממגוון עדות ישראל מהמזרח. חברי האנסמבל מנגנים בכלי מוזיקה מודרניים ומסורתיים, מארחים מוזיקאים ישראלים מגוונים ומבצעת יחד איתם עיבודים מקוריים וייחודים לפיוטים ולשירים ישראלים אותנטיים. האנסמבל הוקם ומנוהל על ידי המוסיקאי, הפייטן ונגן הקאנון והעוד, אלעד גבאי: האנסמבל יארח את הפייטן דניאל סעדון, שהתחנך על שירת הפיוטים היהודית של אביו החזן בבית הכנסת, ובחר למזגה כפי שאף זמר טרם עשה, בתוך לחנים ערבים וטוניסאים.

יום ד' 27.12 -
נגני תזמורת הרחוב הירושלמית - "קלאסית עם נשמה יהודית"
תזמורת הרחוב הירושלמית היא תזמורת קאמרית מקצועית הפועלת לחשיפת המוזיקה הקלאסית לקהלים חדשים על ידי נגינה בחללים לא קונבנציונליים ובמקומות ציבוריים.
בסדרה, אנסמבל מנגני תזמורת הרחוב הירושלמית, ייכנס מהרחוב לאולם ויבצע קונצרט שכולו מוזיקה אמנותית קלאסיות מגוונות שבכולן ניכרת השפעה יהודית- החל מהכליזמר, דרך נעימות ישראליות ועד למוזיקה ארצישראלית קלאסית אמנותית. יצירות מאת: ארנסט בלוך, פאול בן חיים, יהויכין סטוצ'בסקי וסרגיי פרוקופייב, הנודע כאחד המלחינים החשובים של המאה ה-20 וגם היחידי בקונצרט זה שאינו יהודי מבין המלחינים.

יום א' 31.12
אמיל אייבינדר ולהקתו - כליזמר חובק עולם
אמיל אייבינדר הוא מנגני האקורדיון המובילים בארץ. יליד  קישינב מולדובה ומי שהקים את המחלקה לאקורדיון באקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים ומלמד את הדור הצעיר לנגן בכלי המיוחד הזה.
הרכב הכליזמר שלו בן 6 נגנים וזמרת מפגיש בין סגנונות מוזיקליים מרחבי הגלובוס (צרפת, דרום אמריקה, רומניה ובלקן) לנגינת הכליזמר. ההרכב זכה בפרס למבצעי מוזיקה ע"ש דניאל בנימיני, מטעם שר המדע התרבות והספורט (2002).מר פישר, הסדרה עומדת לא מעט בסימן מלחמת חרבות ברזל, כיצד זה משפיע ובא לידי ביטוי בפסטיבל?
הסדרה שלנו נועדה להעלות את מורל באמצעות המוזיקה בתקופה מאתגרת זו. כל ארבעת המופעים יפתחו בנגינת התקווה (כמובן בסגנונות השונים ועם כלי הנגינה השונים), רבע מההכנסות יתרמו לשיקום יישובי העוטף וגם נארח באירועים תושבים מן העוטף המפונים למלונות ירושלים.

מדוע בחרת את המופעים האלו דווקא?
חיפשתי להציג צדדים מגוונים מכלל-העולמיות של המוזיקה היהודית. כמו כן חשוב לי בסדרה ירושלמית זאת לייצג הרכבים ירושלמים. יש לי הכרות ארוכת שנים עם רוב ההרכבים שיופיעו. הם כולם איכותיים ומציגים זווית ייחודית להם של המוזיקה היהודית. המריאצ'י כל כך מיוחד שהספיקה לי הכרות קצרה יותר, כדי לכלול אותם בסדרה.


מהי חשיבותה של הסדרה לתרבות הישראלית, למורשת היהודית, למוזיקה ושפתה?
על אף שיש הסבורים שהתרבות הישראלית שונה מהיהודית, וכמי שהיה יהודי גם ב"גלות" אנו בדעה שהתרבות היהודית והתרבות הישראלית שזורות אחת בשנייה.
מוזיקה היתה חלק מהיהדות כבר מימיה הראשונים. המוזיקאי הראשון (תובל קין) מופיע כבר בפרשת בראשית. מרים הנביאה, דוד המלך, המוזיקה בפרקי תהילים רבים. מוזיקה היא חלק בלתי נפרד מהמורשת היהודית. אנו עדים לכך גם בפסטיבלי מוזיקה יהודית המתקיימים ברחבי העולם.

האם אתה גם המנהל המוזיקלי של העמותה?
אני כלכלן במקצועי וזה בהחלט עוזר לי בגיוס כספים וניהול העמותה. מעבר לכך שגדלתי בבית מוזיקלי, אני נעזר בניהול המוזיקלי במומחים שעובדים עם העמותה בארץ ובחו"ל
ובמיוחד בפרויקט "אל תוך האור" היוזם ומפיק קונצרטים של מוסיקה שנכתבה בידי מלחינים יהודים מכל קצות אירופה בתקופה הנאצית ולפניה. ביחד איתם אנחנו מביאים
 את המוזיקה היהודית לקדמת הבמה בישראל: לכל הדעות, היא עדיין לא שם.


מוזיקה יהודית- מהקלאסי ועד הכלייזמר- סדרה מוזיקלית בהפקת

             "העולם המרהיב של המוזיקה היהודית"

כל המופעים יתקיימו באודיטוריום מרכז מורשת מנחם בגין
רח' ש.א. נכון 6 ירושלים (חנייה בחניון גן הפעמון)

כרטיסים  95 ב
טיקצ'אק   https://tickchak.co.il/53588
.הטבה לחברי מועדון ירושלמי  להדרכה 03-7316561
 25% מההכנסות ייתרמו לשיקום יישובי העוטף


 

logo בניית אתרים