על הסרט היוצר/ ראובן שבת


נפלאותיה של הבינה המלאכותית יצרה גם הרבה סרטים.

בעצם, סרטים למכביר. חלקם ירודים ורדודים. חלקם מביכים סתם. אחרים מעניינים. מיעוטם מרתקים וטובים באמת.

היוצר, הוא סרט עטור אפקטים, משחק משובח ותסריט סביר. העניין איתו, זה שהוא מחד- מעניין ומרתק, אבל נופל לבסוף לאיזו רדידות צפויה של עוד סרט עם מסר נוצרי ועם יצירת השלכות למציאויות שטרם הכרנו אותם.

העלילה בגדול גם סבירה בהחלט, מלחמה בין בני האדם( המין האנושי) לבין רובוטי הבינה, שקיבלו לפתע תבנית רגשית בולטת, צורך  בעצמאות, ויכולות החלטה כמעט אנושיות.הגיבור, ישוע( הזיקה לנצרות ברורה) הוא מעין לוחם ברובוטים של הבינה שנקשר פיזית ורגשית עם אישה, נקבה שהיא מעין חצי אישה וחצי רובוט.

כל זה במקביל לנסיונו להציל ילדה רובוטית נבונה, רגישה מפני השמדתה, עד ששניהם נקשרים בקשר רגשי עז של אב ובתו, תוך כדי מאבקם בבני האדם, הרעים, לרוב.


יש בסרט תסחיף מרתק של מאבק, הרבה טכנולויות מתקדמות של קולנוע, והתבוננות פילוסופית, כמעט פיוטית( יש בסרט, התכתבות עם השיר הנודע של אדגר א. פו-"אנאבלי", וזה בהחלט יפה וטוב.

מאידך, מה מהות המאבק? מה טעמו? לאן בני האדם חותרים? מה בדיוק הרובוטים של הבינה רוצים? זה לא נהיר, ולא ברור כלל.

מלבד מלחמה ומאבק, כמו גם מעין רפליקות פילוסופיות על משמעות החיים במישירין או בעקיפין, השזורים למכביר בעלילה, אין שם תמונה ברורה, וחבל כי זה מעיב הרבה על העלילה המרתקת, והצורך להביא בפני הצופים, אפשריות דיון מעמיק יותר.


בסיכום, זהו סרט טוב למדיי, מכל הבחינות, אבל מפוספס הרבה מבחינת היותו בסופו של דבר חסר עומק משמעותי ומעט שטחי למדיי.

אפשר לראות, בפנאי אבל לא להיסחף איתו.


בימוי: גארת' אדוורדס 133 דקות

שחקנים ראשיים :ג'ון דיוויד וושינגטון

Marc Menchaca

קן ואטאנבה

Sturgill Simpson

ג'מה צ'אן

אליסון ג'ני


 

טואול - בניית אתרים