על הייחוד והמקוריות בעבודות הקולאז' עם חנה בן אליעזר קרטיס/ ראובן שבת


האמנית חנה בן אליעזר קרטיס, נושאת בעבודותיה האומנותיות שילוב מקורי של דימויים וטקסטורות.סגנונה מאפשר לצופה נקודת התבוננות אחרת על המרקם של יצירת אמנות והשפעתה על החיים ספרי מעט על עצמך וכיצד התוודעת לאמנות


גדלתי בבית של הורים ניצולי שואה. בית שהתאפיין באסתטיקה ובחום. יופי ואמנות. כבר      כילדה טיפחו הורי את  אהבת הציור שלי. אבי צייר  גם הוא.

למדתי  אמנות במסגרת התואר הראשון.  תואר שני בחינוך ותקשורת.

ניהלתי ספרייה בפקולטה לאמנויות בסמינר הקיבוצים במשך כ- 24 שנים. התאלמנתי בשנת 2010.

עברתי לדיור המוגן בגני תקווה ערב מגפת הקורונה בינואר 2020.

מציגה בארץ ובעולם. מנחה סדנאות קולאז' .

אמנות בכלל וציור בפרט ליוו אותי כל חיי.

 

התודעתי לאמנות  הקולאז' בדרך מקרה לאור ניסיונות לעסוק בפסיפס.

איסוף  קרעי הנייר מדימויים מושלמים מתוך עיתוני עיצוב ואופנה מאפשרים ליצור מחדש עולם טוב ויפה יותר. איסוף השברים הוא בפירוש מטפורה לאיסוף השברים בחיי.

בחלק מהעבודות בא לדי ביטוי השבר שפקד את הורי שורדים שעברו את התופת, ניצלו והפכו למהגרים בארץ חדשה  וזרה. ניסו כל חייהם להעניק לי את הטוב וליצור אווירת בית חם ומגן, מתוך געגוע לכל מה שנאלצו להשאיר מאחוריהם.

השימוש במוטיבים מתוך  טקסטורות של טקסטיל ואורנמנטיקה   וכן  דימויים מעיתוני עיצוב, מאפשרים ליצור אווירה של  שלווה . יחד  עם זאת השימוש בגזרי הנייר  הוא תהליך של חיפוש ואי שקט  המתארגנים  בסופו של דבר להרמוניה ורוגע . תהליך העבודה שלי הוא אינטואיטיבי לחלוטין וללא תכנון מדויק. חיבורי הנייר יוצרים את הכוון וכן  את המוגמר.

טכניקת הקולאז' היא  בהחלט תרפיה למי שנשאב לתוכה. בסדנאות שאני מקיימת אני תורמת רבות לכל המשתתפים להגיע למקום שקט ולהנאה בתנאים של אי  וודאות וצורך ברוגע לאור בעיות רפואיות.


תערוכות שנטלת בהם חלק


התערוכה האחרונה התקיימה לפני כחודשים בפריס. תערוכה קבוצתית עם אמנים מרחבי העולם. השימוש בגזרי הנייר באופן שאני משתמשת בו  ריתקו רבים. הבנתי שאני משתמשת בנייר במקום משיכות של  מכחול וזה לעיתים אף מטעה את המתבונן.

       במקביל  הצגתי עבודות בגלריה לגונה ארט, ליד לגונה ביץ', דרום קליפורניה, מאי  2023.

תערוכת יחיד ראשונה בגלריה אפרת בתל  אביב 2017 .

לפני כשנה הצגתי בגלריה בן עמי במסגרת תערוכה  ספציפית שעסקה באמנות  הקולאז' .

אני חברה  בבית האמנים בראשון לציון.  ב-5.8.23 תיפתח  תערוכה שנתית קבוצתית. צילום העבודה שלי יפורסם במסגרת פרסום  תערוכות במוסף גלריה של עיתון  "הארץ"  בסופ"ש זה.

הצגתי בהצלחה בתאטרון ירושלים ערב מגפת הקורונה. התערוכה נסגרה לאחר שבועיים  ומכרתי יחסית הרבה עבודות. יח"צ של מיכל סדן.

העבודות היו נעולות בתוך התאטרון במשך כחצי שנה.

הצגתי בווינה בתום תקופת הקורונה 2021

הצגתי במקדוניה במסגרת  פסטיבל בינלאומי  2022.

מי הם 3 הציירים שאת מעריכה וגם אוהבת ומעריצה?

אשיב בקצרה,

 

-         מאטיס

-         דיויד הוקני

-         ואן גוך ואני סבורה שדי בכך.


אם היית נקלעת לאי בודד או בקתה מבודדת בהרים אלו יצירות היית בוחרת לקחת איתך ומדוע?

                                                            

 

מתקשה לענות על השאלה הזאת... מעולם לא רציתי  להיות ולא הייתי באי בודד  במשך שנה.

יחד עם זאת,. הייתי לוקחת איתי הרבה  ז'ורנלים  כמו: מסע אחר... לאישה ... עיתוני עיצוב מהעולם כדי ליצור עוד ועוד בתנאים של אי בודד.. כך עשיתי כשפיניתי את הבית שלי בראשון לציון והבאתי איתי לכאן{ לדיור המוגן}קרטונים רבים מהמגזינים הנ"ל מתוך ידיעה  ברורה ונחושה שאמשיך ליצור כאן ואנחה סדנאות שהפכו להיט  עבור דיירי הבית .

 

הדבר קיבל משנה תוקף לאור העובדה שכל החוגים נסגרו. לא  הייתה שום פעילות ,למעט הסדנאות שלי שהתנהלו בקבוצות קטנות ועם מסכות כמובן.. {במסגרת הבידוד החמור בין כתלי הבית)  (סוג של אי בודד במידה מסויימת....)

 


 

logo בניית אתרים