על העומק בציור תלת מימד אמנותי עם יוסף ידידציון/ ראובן שבת


יוסף  ידידציון, הוא בהחלט אמן מקורי ובעל קול ייחודי. התערוכה המרתקת שלו –"האיש ששבר את הקש" בבית ציוני אמריקה מצביעה בבירור על עומק משמעותי ויצירתיות מופלאה. כזו המצליחה היטב לייצר גם איכות מושלמת ופתיחות מעניינת כלפי הצופה.


ספר מעט על עצמך ומדוע הגעת לאמנות?

"נולדתי בטהרן ב-1948 למשפחה יהודית אמידה, בעלת זיקה ליהדות ולציונות. לקחתי חלק פעיל בתנועת הנוער הציוני, "החלוץ". מגיל 13 לימדתי ילדים את השפה העברית. סיימתי את לימודי התואר הראשון בהנדסה כימית בניו יורק, והמשכתי את לימודיי בטכניון בחיפה.    

פגישה עם אמן שיצר תמונות מקש, שינתה את חיי היצירה שלי. בקיץ 1964 בקרתי בישראל במסגרת טיול שורשים. שהינו בקיבוץ אלונים, שם פגשתי באמן שיצר תמונות מקש ונחשפתי לראשונה לאומנות זו, וממנו שאבתי השראה ליצירה שלי.

בנסיעותיי הרבות לחו"ל, ובעיקר למזרח הרחוק, נחשפתי לאומנות היצירה בקש המפותחת שם מאוד. למדתי טכניקות שונות, ורכשתי ידע מקצועי וניסיון רב. בתחילה יצרתי פורטרטים של בני משפחה והרחבתי לפורטרטים ולדמויות מוכרות מהציבוריות הישראלית והעולמית.

היצירה ואופייה התפתחו במהירות לטכניקות שונות משלי, ובמגוון עשיר של נושאים. פיתחתי שיטות לצביעת הקש, באמצעות טבילתו בסוגי צבעים שונים, למשך ימים. הזמן הנדרש לטבילה נקבע לפי עומק הגוון הרצוי ואחידותו, וטכניקות של הצללה הדורשות מיומנות רבה בשליטה בעוצמות החום של המלחם החשמלי, באופן הדבקת הקש ובזוויות ההדבקה. היום, אני יוצר תמונות המהוות עבורי אתגר ורצון להגיע לשלמות.

בתחילת שנות ה-2000 שבתי לקיבוץ אלונים, בתקווה למצוא את האומן אשר לו אני חב את היכרותי עם היצירה בקש. התברר, שהוא נכה צהל ומאושפז. נסעתי לביה"ח, מצאתי אותו מחובר למכונת הנשמה ומורדם. יצאתי בשברון לב".מה מייחד את התערוכה?

הגיוון, ריבוי הנושאים מדמויות היסטוריות, חיקויי ציורים, ובעלי חי וכו' בנוסף פיתחתי שימוש בצבעים ברמה הגבוהה ביותר ואינני רואה אמנים אחרים שיש להם טכניקות ברמה שלי . התמונות הטובות ביותר שלי בתערוכה הם אישה בזהב . לילות כוכבים . ליצן עם כינור  דון קישוט  . אישה עם מטריה בסגנון אימפרסיוניזם שמורכב מיותר מ12000 חתיכות קש. ככלל, אין אחידות בסגנון עבודה שלי ואני בפרוש אומן הרב גוני ביותר בכל העולם באומנות הזאת . אני לא מגזים לחלוטין .איני  מוצא אף אחד בעולם שיודע וגם עושה את כל הסגנונות הללו בעת ובעונה אחת.


מי הם שלושת הציירים המוערכים על ידך במיוחד ומדוע?

ואן גוך. יש לו הבעה שונה ומבט מאוד מיוחד לגבי הטבע והסביבה. הוא מצייר את רגשות האדם. יש לי כמובן הערכה גדולה ביותר למינאטורות הפרסיות שהיוו לגביי מקור השראה אסתטי ממדרגה ראשונה באיכות. ביציבות. ביופי האדיר ובשימוש המושכל בצבעים ונושאים. השלישי הוא צייר מבילרוסיה ולריה קוזילוב שראיתי את עבודות הקש שלו והתפעמתי מהם. הוא צייר גאוני לדעתי."

 


 

logo בניית אתרים