על אקטואליה ושירה עם אריה חן/ עמיקם יסעור                                       

 

הופיע בהוצאת "ארגמן -מיטב" של ראובן שבת ספרו של ד"ר אריה חן  "שירים ואקטואליה" - שירים ומסות.  המחבר, יליד פולין, עלה לארץ בגיל שנה וחצי. למד בתיכון עירוני ד' .  חי עשרים שנה באיטליה וחזר לארץ .  למד באוניברסיטת סיינה ובאוניברסיטת תל אביב. הוא רופא ומשפטן. עבד כרופא משפחה בקופת חולים מאוחדת ובקופת חולים לאומית. למד גם קורסים בתיאטרון והופיע בהצגות שונות.   העורך, ראובן שבת, כותב באחרית הדבר שלו, כי קולו של המחבר ייחודי בנגיעתו הישירה בהוויות וחוויות החיים. שירים חמים ואנושיים. אופטימיות וניואנסים אירוניים דקים. במסותיו הנכללות בקובץ  הוא מנסה לשזור אל המציאות עמדה אתית אותנטית ובלתי אמצעית. הומניסט בכל מאודו.

 

השירים כתובים אל בני משפחתו.  9 מסות קצרצרות כלולות בספר ושמותיהן : עם המבט למקורותינו.   תקומת האדם על פני האדמה הזאת. כי אנחנו היברידים ומוטציו7.  גרפה משקה מיוחד במינו. הבסיס ליחסי אנוש. מנהיגות ווכחנות. תכונות המנהיגות. הכר את ליבך.

 

 המסה הראשונה  עוסקת בשתי גזירות שהוטלו עלינו עם גירושנו מגן עדן .המסה השנייה עוסקת בכיעורו המוסרי של האדם. המסה השלישית מדגישה את הדיאלוג ואת ההקשבה. המסה הרביעית על משקה הגרפה. המסה החמישית  מדגישה את החברתיות וההדדיות כניגוד לחיכוכים . המסה השישית על כאב האהבה. המסה הבאה על תקשורת והבנת התנהגויות. שונות המסה הבאה על חשיבותה של מנהיגות דמוקרטית לעומת כל סוג של מנהיגות אחרת והמסה האחרונה עוסקת בלב.  20 עמודים מוקדשים לשירים ו 20 עמודים למסות. המסות הן נקודת הכובד של הספר.

 

משיחה עם אריה אני למד  כי המשפחה תופסת מקום חשוב בחייו. לכן כל השירים שהקדיש לה.  חשוב לו המידע. הוא סקרן ללמוד כל הזמן. "העיסוק ברפואה מחייב אתך להיות בן אדם", כדבריו.  לכן חשובה לו התקשורת הבין אישית .לכן העניין ההומניסטי עומד במרכז חשיבתו.  הוא מבקש להעביר מסרים בכתיבתו. רצונו כי כל אדם יתבונן במראה כדי לבדוק האם יש בו כיעור מוסרי.  אריה מדגיש גם את פרשת רצח הבל בידי קין כדי להתבונן באדם בכלל. הוא אומר תוך כדי שיחתנו כי המוח של האדם הקדמון היה בנפח של 3000 סי.סי. והמוח של בן זמננו 1700.או 1800.  כיום, האדם בן זמננו מתמודד  פחות עם סכנות ומצבים שונים שבהם עמד  האדם הקדמון. לדבריו,  אנשים  מפורסמים אשר חזו את העולם כפי שייראה כיום. למדעני חלל יש אינטליגנציה גבוהה . רבים מהם יראי שמיים בשל הבנתם את מגבלות האדם ותבונתו האנושית.  לשאלתי, משיב אריה כי הוא אינו עוסק בפוליטיקה ,אלא רק במחקר רפואי ,הנשען על הוכחות ושואף לדיוק.  לכתיבה על משקה הגראפה הגיע בעקבות התעניינותו של ראובן במשקאות והאספקטים שונים הכרוכים  בהם.  אריה סבור כי נודעת חשיבות למנהיגות. המנהיג בעיניו אמור לבטל עצמו וליצור לזולת תנאי קיום מכובדים. הוא רואה התדרדרות ברפואה הישראלית הן באיכויות והן בייחודיות שלה.  הוא כותב מתוך רצון להזהיר שילוב של אופטימיות  ופסימיות. אינו רואה עצמו כדטרמיניסט. אינו חושש מן הבינה המלאכותית.

 

מי הם שלושת הסופרים המוערכים בעיניך ביותר ומדוע?

אהיה לקוני ונחרץ: ז'ול ורן. ויקטור הוגו. ארנסט המינגוויי. שלושת אלו כתבו לדעתי הכי טוב והכי אמיתי על החיים וז'ול ורן הוסיף את הנופך הבדיוני פנטסטי שנותן להם טעם בהרפתקאות בדיוניות ובחיפוש אחר דברים נועזים בחיים

 

אם היית נקלע לאי בודד או לבקתה בהרים למשך שנה, איזה ספרים היית לוקח איתך?

וזרח השמש, ארנסט המינגוויי, 20 אלף מייל מתחת למים, ז'ול ורן. עלובי החיים ,ויקטור הוגו. מכולם הייתי נהנה ,גם אם הייתי קורא בהם פעם אחר פעם. הם על החיים ובאים מהחיים עצמם.


 

logo בניית אתרים