נשיקת הדרקון-עם להקת kiss  בקראקוב פולין/ משה ויג

 

יום אחד צלצל אלי בני המתגורר בוראשה  והזמין אותי להגיע להופעה של להקת קיס בקראקוב שסמלה דרקון. ״זאת ההופעה אחרונה בהחלט של הלהקה. לראות אותם עכשיו או לעולם לא.״ אמר לי. ערב לפני ההופעה נחתי בקראקוב בני חיכה לי בדירת האייר ני אנד בי ששכרנו. את בוקר ההופעה ניצלנו לטיול רגלי ברחבי קראקוב היפה והירוקה. בתחילה שמנו את פעמנו אל הרובע היהודי בו ביקרנו את קבר הרמ״א (רבי משה איסרליש), מהרובע היהודי המשכנו לאורך נהר הויסלה אל מצודת בבל. למרגלות המצודה בפתח המערה מוצב פסל דרקון יורק אש סמל העיר קראקוב.


להקת קיס הוקמה לפני 50 שנה בניו יורק (1973) ע״י ג׳ין סימונס, ופול סטנלי. שני יהודים, כלומר ישראלי ויהודי שמאסו בלהקה בה נגנו והחליטו להקים להקה טובה יותר. אל המייסדים חברו אייס פרלי ופיטר כריס שהם גם חברי הלהקה היום.


 להקת קיס ידועה באיפור הפנים הכבד של חבריה. חברי הלהקה צובעים את פניהם בלבן ומוסיפים ציור או סמל בשחור. ג׳ין סימונס - נגן בס וזמר, הוא השד וגם ידוע בלשונו הארוכה. פול סטנלי - הזמר המוביל ונגן גיטרת קצב, הוא איש הכוכבים. אייס פרלי – נגן גיטרה מובילה הוא איש החלל, ופיטר כריס - נגן התופים הוא איש החתול.


לרגל חגיגות ה 50 שנה להקמת הלהקה, להקת קיס יצאו בשנת 2018 למסע הופעות עולמי הנקרא ״סוף הדרך״

(End of the road). הלהקה היגיעה מפראג אל אצטדיון ״טורון ארנה״ בקראקוב.

ברוח העיר ההופעה נפתחה בלהבות אש תימרות עשן ופיצוצים. כמעשה הדרקונים ריחפו חברי הלהקה ממרומי האצטדיון אל בימה אפופה אש ועשן. הלהקה ניגנה את כל להיטיה הגדולים וגם שירים חדשים. מיטב הרוק אנד רול והרוק הכבד. מלהיבים את הקהל שבא ממספר ארצות באירופה. ג׳ין סימונס הבסיסט ומנהיג הלהקה, שרבב את לשונו הארוכה ואדומה כדם לעבר הקהל, אחז בלפיד בוער ושלח לשונות אש אל הקהל, המתופף פיטר כריס המריא עם במת התופים אל תקרת האצטדיון תוך כדי תיפוף בלתי פוסק. הסולן פול סטנלי עף מהבמה כציפור ונחת על במה עגולה שממוקמת במרכז המגרש מוקפת בצופים מריעים. אייס פרל בגיטרה המובילה ניגן קטעי סולו נדירים ביופיים ונלחם בקרב גיטרות עם פול סטנלי. פול סטנלי מנגן קטע ואייס פרל חוזר עליו לקול שאגות הקהל בהתחלה פשוט ואחרכך הקטעים הולכים ונעשים וירטואוזים יותר ויותר.בסיום המופע לצלילי להיטיה הגדולים של הלהקה ״ I Was Made For Lovin' You״ ו ״ Rock and Roll All Nite״ ירדו מהשמים בלונים ענקיים וגשם של קונפטי ירד על הקהל כמו פתיתי שלג צבעונים מתערבבים בתאורה הצבעונית באש בזיקוקים ובעשן. סיום מרהיב למופע הכמעט האחרון של הלהקה. מופע של אש ועשן בעירו של הדרקון.הלהקה שמעולם לא הופיע בישראל למרות מוצאו הישראלי של מנהיג הלהקה ג׳ין סימונס יליד חיפה מוצאו היהודי של פול סטנלי.

למחרת לבשתי את חולצת המופע ויצאתי איתה לשדה התעופה. גבר בשנות. חמישים בחייו מלווה בנו בן העשר הושיט לי את הטלפון שלו מנגן קטע וידאו מהמופע, גם אנחנו היינו שם אמר לי באנגלית.

כן היה נפלא עניתי לו באנגלית. בפתח המטוס בחזרה לארץ נפגשנו שנית. הפעם בעברית, היה נפלא חוויה של פעם בחיים. חבל שזאת הפעם האחרונה אמר לי. עכשיו, עניתי לו, נוכל לראות את הלהקה רק ביוטיוב ונשמור לעד בזיכרון הטלפון את הקטעים שצילמנו.

 

טואול - בניית אתרים