על הסרט 'אישה על הגג' | Woman on the Roof/ ורדה שפין גרוס

 

תודו שלא דמיינתם קולנוע פולני על בתולות ים רצחניות שהופכות לרקדניות במועדון לילה, או אימה קומית בסרט על מסיבת תיכון פרועה בימי קורונה, או עקרת בית שיוצאת לשדוד בנק עם סכין מטבח.

אבל הנה. פסטיבל הקולנוע הפולני מציג 8 סרטים מרתקים וזוכי פרסים בינלאומיים שמעבר לסיפור, הם כולם מעוררים מחשבה ודיון על סוגיות חברתיות לא פשוטות:  על מקומן של נשים בחברה הפולנית, היחס לזרים, דעות קדומות, חינוך לערכים, אהבה שלא יודעת שובע ועל גבולות של מציאות ודמיון.

"פוליש זום" המתקיים לאורך חודש יוני בסינמטקים ברחבי הארץ הוא חגיגה של קולנוע פולני שהחלה בשנת 2019, בהובלת המכון הפולני ת"א ומכון אדם מיצקביץ' מפולין, ומחווה למיטב היצירה הקולנועית הפולנית עשירת הסגנונות . לראשונה מאז תחילת המסורת של  'פוליש זום' יכללו האירועים שתוף פעולה עם פסטיבל סרטי הסטודנטים הבינלאומי תל אביב.

הסרט 'אישה על הגג' | Woman on the Roof מתחיל על רקע של לבן מסנוור בעיניים, זועק בדידות ומשרה דיכאון.

גיבורת הסרט היא מירה (דורותה פומיקלה) אם, רעיה ומיילדת בת 60 שנראה שיש לה חיים

נורמליים. בוקר אחד, היא מתחילה את יומה ככל יום אחר, מתעוררת

מוקדם, מוציאה אל הגג את בגדי משפחתה לייבוש, רוכשת אוכל לדגים שלה ו..מבצעת שוד

בנק עם סכין מטבח. המעשה הבלתי צפוי הזה מפרק את משפחתה וחייה והיא

נאלצת להביט פנימה כדי לגלות את הצורך האמיתי שלה בחום קירבה ואהבה.

הסרט מציג דמות נשית ראשית מורכבת ומשכנעת כאשר על רקע הדממה והלובן הצורב הצעקות היחידות בסרט הן של אשה כורעת ללדת, לתת חיים.

כשיצאנו מההקרנה היתה בינינו מחלוקת לגבי סוף הסרט. אם טוב או לא ואיפה הגבול בין חלום למציאות, וזאת הגדולה של סרט טוב. שכל אחד לוקח למקומותיו שלו.

הסרט של אנה ידובסקה, נעשה כולו בידי נשים (הפקה, צילום, עיצוב...) ורומז למקומן של נשים בחברה בפולין ובכלל. על הכבלים בהם הן נתונות ועל היכולת לעשות שינוי ולקחת החלטות.

השחקנית הנפלאה דורותה פומיקלה זכתה בפרסים בינלאומיים על משחקה הנפלא והכובש.

 

פולין (2022)

בימוי: אנה ידובסקה שחקנים: דורותה פומיקלה, בוגדן קוג'ה, אדם בוביק

97 ד', שפה: פולנית, תרגום לעברית

 

 

 

 


 

logo בניית אתרים