על הסרט שומרי הגלקסיה 3/ ראובן שבת

 

שומרי הגלקסיה 3 הוא סרט ענק.


אפשר לכאורה להסתפק במשפט קצר זה. אבל למען ההגינות והצדק האומנתיים. הקולנועים. הפילוסופיים. הקיומיים. צריך בהחלט להרחיב את העניין.

שומרי הגלקסיה 3 הוא סרט מאוד ארוך. אבל אין בו רגע משעמם אחד. זוהי עלילה מתמשכת ,עוצרת נשימה בכל דקה שלה.העלילה, מגדילה ומעצימה את דמותו של הדביבון, רוקט. שומר פעיל, חכם, חד שכל ,חריף. המגלה לנו אט אט כי מאחורי החספוס הציני שלו מסתתרת לה נשמה גדולה ,ומוסרית.

יצור המסוגל לאהוב אהבת אמת, שיש בו חיוניות מופלאה לבצע את הנכון והמדוייק בצורה נחרצת ויחד עם זאת לא לוותר על ערכים טובים.

ג'ימס גאן, הבמאי נטל לעצמו שני כובעים מאתגרים וקשים. הוא כתב את התסריט הגאוני וגם ביים סרט נפלא. בלתי נשכח.

בבת אחת הצליח גאן לעורר אצל הצופים, בקונזצוס מופלא-רגשי הזדהות, דעת. חוכמה ומשמעות.

 

חבורת הגיבורים העל אנושית הזאת, מתגלית כאן גם בחולשותיה ומגרעותיה. החברים העל אנושיים, הם קפריזים. בודדים. מלאי פחד מבדידות ואובדן אהבה.יש להם יכולת לעוף למרחקי אור בקלות, לנצח מנוולים בקלות, אבל מבפנים יש להם פצעים שהם צריכים לרפא אותם מעצמם.

וכך-זורמת העלילה מתחילתה אל המאבק הזה, מול אוייב אפל ונכלולי, המבקש לשעבד עולמות למען הקפריזה המדעית שלו, שעיקרה הפיכת חיות ליצורים אנושיים ברמת המודעות.

ומולו חבורת השומרים, הרוצה לשמור על הייחודיות , הקשר החם, הטבע, של היצורים כולם ושל מהותם. אך בעיקר להציל את חברם, הדביבון שנפצע קשה ועליהם להשיג לו את התרופה המיוחלת שתציל את חייו.

הם יוצאים למסע מלחמה משותף. עומדים בפני רגעי סכנה ואימה. נצבים מול מוות טרגי. נופלים לבי תהום של קיום מאיים המבקש להרסם. ולבסוף במאמץ אחדותי, נפלא ומזכך הם עומדים בהצלחה במשימתם החשובה.

גאן לא יצר מטפורות בסרט.הוא מצליח לכל אורכו להעניק חווייה מזככת לצופים. כל גיבור נוגע בנו.( גם הרעים). לכל סצינה ( בפרט סצינות האהבה) יש תחושה של דמעות קשות. בכל כאב ושמחה יש מעין תחושת אושר.

הקתרזיס הקולנועי, עובר דרך טכנולוגיה מתקדמת להיות אתוס. שירה צרופה של מגע ביננו הצופים לבין הסרט וגיבוריו.והכי חשוב- הרב גוניות. הרב קוליות. הידיעה שלמרות השוני והפער ביננו, אנו יכולים למצות רגעי חיים ולהביא מהם דר ך מאבק אולי, גם אושר ונצחון.

בין אם יש ביננו גיבורים שהם דביבונים מדברים. עצים שותקים. בריונים עם לב רחב. גברים חסרי מנוח. נשים רגשניות. מדענים קרי מזג וקפואי רגש.

עדיין מצויה לא רק תקווה, אלא מציאות ממש שאנו נוכל לפעול בה באופן חיובי למען עצמנו. וכולנו.

העבודה הטכנית בסרט היא מעולה: תפאורה מדהימה. לבוש ואיפור ברמות אדירות. תנועות דינמיות של מצלמות משולבות

שומרי הגלקסיה 3 נכנס השנה כנכס צאן ברזל לקולנוע העולמי לצמיתות.בימוי:    ג'יימס גאן 150 דקות.

הופק בידי          קווין פייגי

תסריט  ג'יימס גאן

עריכה   קרייג ווד

שחקנים ראשיים:            כריס פראט

זואי סלדנה

דייב בטיסטה

וין דיזל

בראדלי קופר

קארן גילאן

פום קלמנטיף

שון גאן


ויל פולטר

logo בניית אתרים