עם סמדר אונה על התקווה באמנות/ נתנאל סמריק  


סמדר אונה היא אומנית רב תחומית שבזכות האומנות מנצחת קריסה רב- מערכתית: "התקווה" בשנת ה-75 לישראל

 

מזה שנים ארוכות מלווה אני מלווה  את סמדר אונה במסע היצירה שלה ברחבי הארץ עם עשרות ראיונות והנה החלטתי לקיים עימה ראיון אישי ממיטת הסטודיו שלה בקיבוץ אילת השחר שבגליל העליון.

 

ש: ככותבת ספרים, שירים וציירת, הכול מתוך כיסא הגלגלים והמיטה שלך, מה ממלא אותך תקווה בשנת ה-75 למדינת ישראל, בין יום העצמאות לחג השבועות, אנו מבינים שכתבת ממש מקאמה חדשה בנושא ?

ת:"הנה היא כאן. התקווה. מציצה ובורחת מהר אל מאחורי העננה. כל שנה ומידי שנה, כבר שבעים וחמש שנה, ביום ה' באייר, לא משנה מה היה, מה יהיה ומה עתה, היא מופיעה, אוחזת בנו עוד קצת, ולמוחורת שוכחת אותנו כעם, כאומה. אותי לצערי כבר כמעט עשור שוכחת כמעט בכלל. מציצה, אומרת שלום בשעה קשה, ונעלמת כאילו לעולם לא הייתה, ולא יודעת כמה לה אני מצפה.

הנה, היא כאן. כאן לצד כל אחד, אולי גם לצידי. אולי הפעם תפגוש גם אותי, תביא ברכת חג, ותישאר לתמיד.

אך לצערי לעיתים רק מציצה, ויותר מדי מהר אף שבה, בורחת אל מסתורה. מותירני כך בודדה. לחכוך בתוכי למי עוד, ולמה עוד ועל ידי מי עוד נדרשת קצת חמלה, יכולת סיוע, קצת עזרה.

ואני כל בוקר מחפשת אותה קצת סביבי, קצת עבורי ולפתע הבוקר, בוקר אביבי, סוער בחוץ ונעים בו בפנים, שעופות השמים רוקדות לסביבי, נראה שמצאתי אותך וגם אותך כאן לצידי במיטתי.

מצאתי אותך וגם אותך, את הכישרון וגם הרצון לתת לו חופש ודרור. אולי יודיע  עתה לתקווה גם הרצון וגם ובעיקר הכישרון, שקצת כדאי לה לתקווה להתקרב גם אלי, בלי לעוזבני בכזו קלות, כזו מהירות.  אולי תבקרני כעת במדינה, לקראת יום הולדתה ה-75 שקרב ובא."

ש: הציורים מלווים אותך עוד מהתקופה שלך כאשת הי-טק, כמסדרת  פרחים לאירועים, כחברת קיבוץ המתהלכת על רגליה ולפני הקריסה הפיסית אל כסא הגלגלים ?

 ת: "אולי לכשרון וגם לאון והרצון כדאי לחבור את ציוריי, גם מהשנים שעוד הידים לא נעזרו בכל מיני אבזרים, פשוט לשחרר את הנשמה, הרצון ומהכישרון, למלא קנבסים ודפים ובצבעים, כנכס חיינו בין הדפים. וכך יצרו הן יחדיו ציורים, תערוכות ותקוות של נשמות פגועות, גוף לא מתפקד ולתקווה מייחל, אך יוצר ויוצר וגם מעל המיטה כי זה אולי צו השעה להחזיק ולהתחזק בתקווה."

 

ש: הציורים שלך קיבלו ומקבלים שורה של במות נכבדות ומוצגות כל יום גם בפני רבבות עוברים ושבים - היכן ?ת: "תערוכה קבועה כבר שנה וחצי מככבת בזכות ולכבוד נוסעי רכבת נבון בכניסה לתחנה, כך בהרי הבירה":
 

"ועם קצת נבון והמון חדוה מקבלים אותם ציוריי בכניסה לתחנה".


ש: במה יוצאת דופן ליצירות שלך היא גם על במה של משרד ממשלתי נחשק – כיצד התקבלת לתערוכה היוקרתית והמרגשת ?

ת: "ובין השאר השתתפו ציוריי השנה במשרד מבקר המדינה כחלק מתהליך בו הייתי אף חלק ממלמדי אנשים עם מוגבלות מורכבת מאד לצייר בעת שהותי במעון הנכים בגילה, וציוריי וציורי דיירי המעון בזו התערוכה, אשר מציוריי השתתפו לבקשת הדס אילת אותם ציורי תנוחות דיירי המעון בצבעי מים שצוירו על ידי תוך כדי פעילויות בהם החוסים במעון משתתפים, ולפי השלב בה הפעילות הגיעה לסיומה, גם הגיע הציור למצבו כפי שהעין הספיקה לקלוט, כאן דוגמא אחת מני רבות:

 

 

קצת על השילוב בין יצירות האומנות ניתן למצוא בראיון המצורף כאן:

https://youtu.be/sjDuj1ur7pA

 

ש: במה יחודית שהוענקה לך דווקא כחברת קיבוץ היא גם בקיבוץ קרוב בגליל העליון ?


ת: "פרוטרטים שלי נבחרו להצגה גם ב'גלריה' בקיבוץ נאות מרדכי מצפון לכאן ובעבר הצגתי גם בבניין התנועה הקיבוצית ואף בבית ציוני אמריקה בתל אביב:
 

לצד תערוכות יחודיות גם בתוך בית החולים הדסה  שעבורי זו גם סגירת מעגל רגשית כמי שמטופלת של הדסה ואומנית  בשעת פנאי גם יחד, אני מוצאת את עצמי זועקת מתוך התערוכה בהדסה כדי לזכות בסיוע גם עבורי לקבלת כיסא גלגלים ממונע המותאם למצבי הייחודי. כך זכיתי להשמיע את יצירתי ואת קולי ובקשתי גם בערוץ רשת 13 כשהרקע לבקשה שלי הם שני ציוריים שתרמתי לתערוכה  להנאת אורחי בית החולים הדסה עין כרם בירושלים".


 

ש: והבית שלך עצמו בקיבוץ, גם הוא הפך לעמדת אומנות להצגת היצירות שלך. כיצד נולדה היוזמה ?

ת: "ביתי, באיילת השחר, הפך למוזיאון ציורים חי, בתוך ובין ציוריים, עבודות היצירה וספריי בו אני חיה, ופיתוח לסיור לכל אוהב אומנות העובר צפונה או דרומה בגליל העליון ליד הקיבוץ. העוברים מוזמנים להנות גם מאומנות, מציורים ריאליסטיים, מציורים שיקומיים, מסדנאות יצירה מהמיטה, מקריאה של טקסטים ומכתיבה וכמובן מצוות ביקור אישה יוצרת המרותקת למיטתה היוצרת עתה מתוכה, הכל לצד שיח והעצמה: כך אני מתמודדות לעצמי באמצעות אומנות.

מוזמנים להציץ ולצפות:  https://youtu.be/wFeLbcbB3O4

בנוסף אתם מוזמנים לבקר באתרי:  www.unnast.com     שחלק מעבודותיי מצויים בו, וכן ניתן הזמין כתיבת ברכה לכל אירוע, לצד הזמנת ציור של פורטרט בעפרון, בשמן או בצבעי מים.

ש: לצד כל האתרים ויצירה, באופן שאינו מובן מאליו, את גם מרצה ומספרת אודות הסיפור הייחודי שלך ?

ת "בוודאי. אני מוזמנת להרצאת השראה 'מהתמודדות לעצמה באמצעות אומנות'. בהרצאות ניתן גם לראות מציוריי ורבים בוחרים מתוך הסיפורים המרגשים גם בהעתקים עם חותמת הוקדשה אישית וגם בעותקי ספרי: 'שבע מנות לשבעה ימים ושבעה סיפורים בשבעה טעמים' מי מכם שסקרן להבין איך אני מציירת עם ידיים פגועות והכיצד אלו הם תוצרי היצירה, מוזמנים להקשיב לטכניקה הייחודית שבעזרתה אני זוכה ומציירת:

   https://youtu.be/F8q7iJbHPpU

 

 תקווה לך סמדר אונה, יוצרת רב תחומית


 

logo בניית אתרים