מסה:

בין קזנובה ודון ז'ואן / עמיקם יסעור  

 


 

 

קזנובה ודון ז'ואן הם טיפוסים דומים ושונים גם יחד. קזנובה , 1725-1798 הוא דמות צבעונית. מאהב, סופר, חייל, מטיף, מרגל ,  קלפן , אלכימאי.  כתב ספרים רבים הוא .ידוע בעיקר בספר זיכרונותיו. גדל באיטליה .  למד משפטים. חי בארצות שונות. קזנובה עובר ממקום למקום  הוא נולד בוונציה. אחר כך  שוהה בערים שונות : רומא, פריז, אמסטרדם, שטוטגרט. ברלין, דרזדן, מדריד, לונדון. הוא מסתבך בקשרים עם אנשים. תככן גם ביחסיו לגברים. רודף כל הזמן אחרי העונג. לפעמים נוטש, לפעמים  ננטש. מתעסק עם שתי חברות. מתעסק עם אם ובתה. כל הזמן נמצא בתנועה. ממלא תפקידים שונים. הוא מדווח ביומניו על כישלונותיו  ביומניו.   צעיר בשנה מעמנואל קאנט , בשנתיים מאדם סמית.  קשיש בארבע שנים מהצארית, יקטרינה הגדולה, בשבע שנים מיוזף היידן. בימיו התחוללו:  מלחמת שבע השנים. מרד המושבות של ארצות הברית והמהפכה הצרפתית. ושלוש החלוקות של פולין.  בימיו  משלו בצרפת : לואי ה 15 ולואי ה 16 .ברוסיה משלה יקטרינה הגדולה ובפרוסיה פרידריך הגדול הקשיש ממנו ב 13 שנים. ואנגליה המלך ג'ורג' השלישי. בהיות קזנובה בן 35 נפטר הבעל שם טוב. בעוד שנתיים ב -2 באפריל 2025,  תמלאנה 300 שנה להולדתו.

 

הדרמה היא הז'אנר הספרותי שנכתב על דון ז'ואן .מחזות- נכתבו מאות גרסאות. מעט תורגמו. דון חואן טנוריו בגרסה הספרדית הראשונה של טירסו דה מולנה , 1630.

הוא בן אצילים. הרפתקן ומאהב. כבש  אלף ושלוש נשים. הוא מפתה את דונה אנה. אביה ,הקומנדור ,מזמין אותו לדו קרב. דון ז'ואן הורג בדו קרב את הקומנדור. פסל הקומנדור בא ומזמין אותו לסעודה ומושך אותו אל הגיהינום. בגרסתו של טירסו דה מולינה דון ז'ואן החוטא  נענש על מעשיו ויורד לשאול. אצל מולייר בן המאה ה-17 שהיה  בן שמונה כאשר טירסו כתב את מחזהו מולייר דון ז'ואן הוא חילוני הכופר באל.  מבשר עידן חדש. אצל א,ת,א. הופמן, הרומנטיקן הגרמני דון ז'ואן מחפש את האהבה המושלמת מתוך כיסופים. שלוש תפיסות שונות של דון ז'ואן. קירקגור רואה את השלב של דון ז'ואן כמצב של עונג. שלב האסתטי הנמוך הנמוך מהשלב האתי הנמוך מהשלב הדתי שהוא העליון.

 

  

הבדלים  בין דון ז'ואן לבין קזנובה

 

1. דון ז'ואן הוא מיתוס וקזנובה הוא אדם אמיתי שחי. במאה ה 18      2.המיתוס של דון ז'ואן קדם לחייו הממשיים של קזנובה.  המחזה הראשון על  דון חואן נכתב ב 1630 בספרד.  קזנובה נולד בפאריז  1725ונפטר בגיל 73 ב-1798.        3.על דון ז'ואן נכתבו הרבה יותר גרסאות.       4. על קזנובה נעשו יותר סרטים.    5 .  דון ז'ואן מוצג בגרסאות שונות לגבי דמותו.  לקזנובה יש קורות חיים אמיתיים.       6 . בגרסה הראשונה שכתב הנזיר הספרדי , טיראסו דה מולינה, יש לקח הטפתי מוסרי דתי. אספקט כזה לא קיים  בדמותו של קזנובה.       7. דון ז'ואן הוא אביר קזנובה היה סופר ועוד כמה דברים.      8. קזנובה נודע יותר בבריחותיו.       9.קזנובה עמד בקשרי ידידות עם אליטה.  קשריו החברתיים של דון ז'ואן לא פורטו.      10 .  קזנובה מת מוות טבעי. דון ז'ואן מת לאחר שהוזמן לסעודה בבית פסל הקומנדור.  מוות שיש בו משהו מסתורי על טבעי, מטפיזי.     11. דמותו של דון ז'ואן היא אוניברסלית יותר      12. קזנובה מנסה להיות נזיר . דון ז'ואן לא.     13. דון ז'ואן הוא אמן גדול יותר של החיזור  וקזנובה  תוקפני יותר כלפי נשים.    14. דומני כי בסלנג  משתמשים יותר ביטוי דון ז'ואן כשמתארים גבר מצליח אצל נשים    15 .קזנובה כתב את סיפור חייו. את סיפור חיי דון ז'ואן כתבו אחרים בשל היותו בדיוני       16 . קזנובה עושה סקס עם שתי נשים באותו זמן. דון ז'ואן לא.   17 . קזנובה נדחה ומדווח גם על כישלונות. דון ז'ואן לא.      18 . קזנובה הוא טיפוס של נוכל ותחמן. מנצל נשים  לצרכיו. דון ז'ואן לא.      19. קזנובה זכה להגיע לגיל זקנה. חייו של דון ז'ואן נגדעו בגיל צעיר.      20. . קזנובה מתיימר להיות פילוסוף. דון ז'ואן לא.      21. קזנובה נוטה להסתגל יותר לחברות שונות בגלל אורח חייו.   22. יש הבדל בין מידת העונשים. קזנובה נענש כמה פעמים. דון ז'ואן נענש פעם אחת ברדתו לשאול.        23. קזנובה נדבק במחלות מין, דון ז'ואן לא         24. קזנובה מסרסר בנשים. דון ז'ואן לא.      24. קזנובה מהמר על כסף. דון ז'ואן לא.      25.בתחייה הרומנטית של א.ת.א הופמן ואחרים בנית תקופתו, דון ז'ואן מתואר כאדם מלא כיסופים. כמי שמחפש את האהבה הגדולה הנצחית. קזנובה אינו כזה.

 

בין הדברים המשותפים :

 

 1. שניהם מופיעים בעידן התבונה והרציונליזם.     2. שניהם נוצרו במרחב הים תיכוני , ספרד ואיטליה.      3. שניהם הרפתקנים.      4. במרכז הווייתם  של שניהם עומדת השאיפה לכבוש נשים  ולגוון את הכיבושים .    . 5 שניהם מבטאים את כוחו של הגבר המאהב ואת חירותו  ואת יכולתו לשבור לבבות.    6.  שניהם נודדים.   7. שניהם נרדפים במידה זו או אחרת       8. שניהם נקלעים לדו קרב והורגים אדם.

 

על דון ז'ואן כתבו בין היתר  : טיראסו דה מולינה, ביירון ,הופמן,  פושקין .שאו. קירקגור.  מוצרט, ריכרד שטראוס.

 

על קזנובה נעשו  14 סרטים. 11 מהם בין 1927 ל . 1992  3 סרטים  בין 2005 ל 2919. מסטרויאני שיחק בשניים מהם. ויטוריו גסמן באחד. קית לדג'ר באחד וגון מלקוביץ באחד. פליני ביים  את אחד הסרטים וכן לארס הלסטרם.  על דון ז'ואן יצר ברגמן  את סרטו "עין השטן". לפי גוגל :   "קומדיה על פיתויה של בתולה, שבתוליה מהווים "שעורה בעין השטן", כמאמר פתגם סקוטי עתיק .השטן מעלה את דון ז'ואן מלהבות הגיהינום ושולח אותו לפתות ולגזול את בתוליה של בתו של כומר כפרי." ג'וני דאפ ומרלון ברנדו שיחקו בסרט "דון חואן דה מרקו"  שביים ג'. לווין ב 1994.

.

רבות מהיצירות החשובות על דון ז'ואן נכתבו במאה ה19. כלומר לאחר מותו של קזנובה. בין היוצרים : ביירון, פושקין, הופמן, קירקגור  שיר של בודלר.

 

ב 1970 שר צמד דרום את השיר "מה יש לך קזנובה "   מילים : יעקב רוטבליט. מנגינה : יאיר רוזנבלום. השיר מדגיש את כוחו, קסמו, ההספק שלו. האובססיביות בכיבושיו  את רדיפת הנשים אחריו ,את קנאת הגברים, ואת זקנתו, והפזמון תוהה על דמותו.

 

לפי הידוע לי על קזנובה לא כתבו בעברית. על דון ז'ואן כתבו אברהם בלבן שיר ויעקב שבתאי מחזה  ראו במאמרי שנדפס באתר "בכיוון הרוח": על נושא זה.   כתבתי כמה פעמים על דון ז'ואן.  סיפור בשם "רבי דון חואן" על דון ז'ואן המגיע לארץ הקודש ונפגש עם חרדים, פמיניסטית  ודון ז'ואן ישראלי ועוד. סיפור בשם  "דון חואן של מתכת" על רובוט שהפך לגדול המאהבים .שניהם כלולים בקובץ סיפוריי  היחיד עד כה ",עקב אכילס"1980 . וכן פרסמתי שיר בתוך קובץ שירים. וכמה דברי עיון קצרים כולל אמרות מקוריות בנושא בספרי , "אהבה ממבט פילוסופי", הוצאת, אחוזה, 2013.

 

 


 

logo בניית אתרים