שחור-אדום-לבן  -הַקּוֹל הָאֱנוֹשִׁי שֶׁל הָאֻמָּנוּת/איריס כליף

 

 הַתַּעֲרוּכָה הַחֶבְרָתִית וְהָאוּנִיבֶרְסָלִית שחור אדום לבן בְּתֵאַטְרוֹן רָמַת גַּן יַהֲלוֹם מַצִּיגָה וְחוֹשֶׂפֶת אֲמִירוֹת חוֹצְבוֹת, נוֹקְבָנִיּוֹת וִישִׁירוּת הַכּוֹרְעוֹת מֵעָמֹק עַז רוּחַ הַנֶּפֶשׁ הַזַּכָּה, הַחוֹלֶמֶת, הַפּוֹרֶצֶת וְהַזּוֹעֶקֶת מָרוֹם אֱמֶת פְּנִימִית שֶׁאָנוּ בְּנֵי הָאֱנוֹשׁ נוֹשְׂאִים בְּאִינְדִּיבִידוּאָלִיּוּת הַיִּחוּדִית, כִּפְרָט וּכְחֶבְרָה

 

 בַּתַּעֲרוּכָה יַצִּיגוּ מֵרוּחַ אָמָּנוּת לִבָּם עֶשְׂרִים וְאַרְבָּעָה יוֹצְרִים וְשִׁשָּׁה מְשׁוֹרְרִים עוֹלָמִיִּים מִמְּדִינוֹת שׁוֹנוֹת בִּרְחָבַי הָעוֹלָם שֶׁאֶת שִׁירָתָם תִּרְגְּמָה    וְעָרְכָה לְעִבְרִית הַמְּשׁוֹרֶרֶת וְהַסּוֹפֶרֶת אִירִיס כָּלִיף

          הַתַּעֲרוּכָה תִּפְתַּח לַקָּהָל הָרָחָב מִ-2.4.23 -30.4.23

                      עֶרֶב הַשָּׁקַת הַתַּעֲרוּכָה בְּ-13.4.23

                       אוֹצֶרֶת גַּלְיָה שֶׁכְטֶר

           

התערוכה שחור -אדום -לבן מאגדת את שהות הזמן והמחשבה ומציגה בתקופה בה הארץ מתלקחת מבחינה פוליטית כשאלפיי אנשים יוצאים לכיכרות וזוקפים את נושא הדמוקרטיה וחופש הביטוי בראש סדר העדיפויות, אנו נקראים מחדש לאחר המשבר העולמי שיצר פגיעה חברתית וכלכלית לשוב ולהתאחד לשיח, לדיאלוג ולאנושיות. אירועי היום קשים, נחשפים מקרי אלימות, רצח, פגיעה מינית, הלבה הפנימית האישית והאוניברסליות חפצה ושוקקת להשמיע קולה.  

התערוכה שחור -אדום -לבן מציגה וחושפת אמירות, חוצבות, נוקבניות וישירות,

משדה הקרב ומהמלחמות על אדמה וארץ חיים , אמירות על הנוכחות, הנשית שסבלה שנים מדיכויי, אמירות על מסורות ארוכות שנים שהיום בשנת 2023 החברה מעמידה כשאלה ומנסחת עובדות ואמירות חדשות בחברה הישראלית רבת הפנים ובעולם ככלל. מהלכים, חוויות חיים, סיטואציות, רעיונות, חלומות ושבריי חלומות מעובדים ומונגשים לצופה כאן בבמה ייחודית ומרגשת זו הם הופכים ליצירה, לשפה תקשורתית. כאן נשמע הקול של האמנות המרחיב המעשיר והמעצים את החוויה האנושית של הצופה, הצעקה ושמחת החיים, הכאב והעונג, החולף הנצחי, קצוות החיים והטלטלה. כל אלה מוצגים ביצירות אומנות של רוח הלב הפורץ חיים.

האדום מסמל את צבע הדם, הכאב ,האהבה והתשוקה, הצבע השחור מסמל את הנסתר, השליליות האפלוליות והמוות בהתוודעות עם הטוהר, הזך ,הבר התום , השלום ויונת השלום שמסמל הצבע הלבן המלאכי . במינעד רחב ועזות  מנסחים  האמנים את הדראמה ואת הטראומה לצד האהבה החלום והתקווה

גווני השחור אדום לבן מנסחים עולם הפרוץ מעומק עז הרוח ומתוך קצוות באמירה נוכחת, בוטה, ישירה ופיוטית- אמירה הפרוצה והזועקת אמת פנימית עזה, אמת פולחת ונוקבת שאנו בני האנוש נושאים באינדיבידואליות הייחודית, כפרט וכחברה.

 

בתערוכה חברתית ,ערכית וייחודית זו משתתפים ציירים, פסלים, סופרים, משוררים וצלמים מהארץ ומהעולם, ומוצגים שישה שירים של שישה משוררים עולמיים מרחבי העולם וממדינות שונות, משוררים הייחודיים בכתיבתם ובשירתם המרתקת שהמשוררת ,הסופרת ואחראית קשריי החוץ של המגזין האינטרנטי לספרות תרבות ושירה  בכיוון הרוח איריס כליף תרגמה וערכה לעברית .

איריס : שירתם של משוררים אלו פורצת קיום בקסם רגש רוח יופיי הכאב, התשוקה, התקווה, השבר, האהבה,החופש, השלום והחלום, זהו חיבור של הומניות באור נפש הרוח האוניברסלית ובקשת תרבויות של עולמות חיים, זכות של אור ,כבוד וברכה עבורי לתרגם ולערוך את שירתם היפיפייה לשפה העברית כפי שאני נושמת  הילת שירת עולמם המרתקת .מודה לבורא עולם  השם השם הגדול על חיבור של אנושיות בקיום של טבע חיים ואהבה ובנהור עולמות מסע הרגש הרוחני המיסטי והאוניברסלי.

 

 

 

 

 

 

 

הַמְּשׁוֹרְרִים וְהָאָמָּנִים בַּתַּעֲרוּכָה הַחֶבְרָתִית שָׁחֹר -אָדֹם -לָבָן

 

רונית נוביק, יהורם גלילי, ד"ר דורית זילברמן, דליס, מיכל שמש, איריס כליף, מוגילנר,סיון לוטן, פיינס בוריס, גלוזמן פולינה, רונית שפייזר, מרי ברקוביץ, גיא מגידס, צביה זלוטורינסקי, מתן מאריסון, אלכסנדרה קוזמין, אודליה יהודיין, אורה טננבאום, זהבה נטע נטר, צביקה ניר, אנה שרון, שני אלעד, כרמית פלטיקין, עוז עזר, רז כדורי, גליה שכטר

Dr. Agron Shele - Albania -Belgium,   Kamal Dhungana - Nepal

Dr. Masudul Hoq Bangladesh, Carlos Javier JarquínNicaragua,            

Danielle Traykovic- Serbia Mbizo Chirasha - Zimbabwe

 


אִירִיס כָּלִיף בְּרֵאָיוֹן אִישִׁי עִם אוֹצֶרֶת הַתַּעֲרוּכָה גַּלְיָה שֶׁכְטֶר

 

גליה שכטר אוצרת התערוכה שחור -אדום- לבן מדובבת רחשים שמעבר למילים מרעידה נימות נפשיות בדקות הרגשיות המשוחררת שלה ובצבעוניותה העדינה, היא ציירת משוררת ילידת זכרון יעקוב, בעלת תואר שני בתרפיה באומנות, מטפלת ומדריכה. הציגה שירה ואמנות חזותית בארץ ובעולם. שיריה הולחנו ופורסמו גם כווידיאו-ארט. היא פרסמה מאמרים על שירה ,חינוך ואומנות. יצרה את הסרט בשעה 7 בבוקר, שנמצא במוזיאון ישראל .ממקימי בית שכטר, הסדנה לאומנויות בראשל"צ ומרכז אביב לטיפול וחינוך, משרד החינוך. אצרה את התערוכות שיר מוקף מרחקים ומבעד למילים ,שהם שילוב של אומנות פלסטית ושירה. יזמה וערכה כתב עת לתרפיה באמנות ,כנפיים, שיצא לאור מטעם מנהל החינוך והתרבות בתל אביב. גליה מנהלת מרכז גלים -לאמניות בינתחומית זכתה במלגה כמשוררת צעירה בהיליקון ומשכנות שאננים. זכתה בקרן ליזומות חינוכיות -כיוזמת תוכנית חינוכית -טיפולית וערכית, שכתבה וישמה במשרד החינוך. חברה באגודת הסופרים העברים, חברת איגוד י.ה.ת.-האיגוד הישראלי לתרפיה ע'י יצירה והבעה. כיהנה כיור ועדת הכנס "כלים שלובים".היא משלבת בין המדיות השונות בתערוכות, שאותן היא אוצרת ובהן היא משתתפת. התערוכות שלה הן חברתיות ועוסקות במתרחש בתרבות, באומנות ובפוליטיקה בארץ ובעולם. היא עוסקת מזה שנים רבות בציור ובכתיבה, והציגה את יצירותיה בתערוכות יחיד וקבוצתיות בארץ ובחו"ל. החיבור בין המילה הכתובה לדימוי הוויזואלי מעסיק אותה כיוצרת וגם כאוצרת. היא סופרת ומשוררת והוציאה לאור ארבעה ספריי שירה.לדבריה, יצירתה יונקת משורשיה כבת למושבה זכרון יעקב, מקום שהיופי שזור בו בטבע. גם כיום היא מתגוררת ליד טבע ליד פארק הירקון ומקפידה על קשר עם הטבע והים.

 

          גַּלְיָה סַפְּרִי לִי בְּבַקָּשָׁה אֵיךְ נוֹלַד הַשֵּׁם לְתַעֲרוּכָה אָדוֹם שָׁחוֹר לָבָן?

 

לשם שחור – אדום- לבן משמעות מיוחדת עבורי כשלמדתי אמנות יצרתי גם מייצגים במרחב אחד מהם היה מול הים – לבשתי בגדים בצבעים האלה וגם יצרתי אביזרים

בצבעים האלה – מצאתי שהצבעים האלה מבטאים עוצמה , נוכחות, כח במובן החיובי הקוטביות שלהם מבטאת ישירות ומאפשרת ביטוי ממוקד מהרבדים השונים בתודעה, בגוף ובנפש
גם ילדים שאיתם אני עובדת הרבה כשהם רוצים לבטא, כעס, תוקפנות, פחד , כאב פלטת הצבעים שחור ואדום בעיקר יבואו לידי ביטוי , אלה גם צבעי הדם, צבעי מחאה, צבע של שליליות, עומק, אצילות השחור בעיקר והצבע הלבן מבטא, טוהר, בתוליות, צבע של כלה , צבע של התחלה , הדף הלבן ויונת השלום.
אנחנו בתקופה קשה ומורכבת בהרבה מאוד מובנים ומצאתי שהצבעים האלה מאפשרים ביטוי ישיר ונוכח ואכן בתערוכה הזו יש עבודות שמבטאות את המלחמה על הארץ , יש עבודות שחושפות מסע של תוקפנות שעברו נשים , יש עבודות שמעמידות את מושג החתונה והכלה והמסורת הזו בשאלה ובאמירה על הטקס הזה ואיך צריך לחגוג אותו ועוד.
אלה צבעים שלא מאפשרים להתחמק , ולהסתיר הם ישירים , בתורת הפנג שוואי השחור דרמטי מסתורי מיסטי הוא בולט , בחרתי את השחור הוא בתרבות שלנו מייצג צבע של אבל

יש בו גם רצינות אלגנטיות חשיבות מעמד – האדום צבע בולט אצל הסינים מייצג הכרה ציבורית, את האש המוניטין הפעלתנות. צבע של מוניטין כבוד – בזירת השברים בספרד הוא בולט צבע הדם – והאדם. צבע שקשור למיניות , לפיתוי , צבע נוכח באולמות האופרה והקולנוע.

לבן ניטרלי חגיגי , חסר צבע אך גם מקרין מתוכו את כל הצבעים. הלבן גם אצלי וחגיגי , צבע שלובשים בחגים בבית הכנסת, טוהר זכות צבע של חשיבה רוחנית.

אלה צבעים קוטביים הם נוכחים- בוהקים -  ואכן האמירה האמנותית בתערוכה לא מסתתרת – סיפורי נשים שעברו טראומות , צעקה עולה מדמות האשה ,במובנים רבים וברבדים רבים, אלה צבעי קרב צבעי מסכות – כאוצרת בחרתי נושאים חברתיים פילוסופיים בתערוכה הזו לאור המצב בארץ החלטתי לאפשר במה לביטוי של רגשות יותר מטלטלים וקשים , ההויה של כולנו גם עוברת קשיים בפאן האישי של כל אחד ובמורכבות שכל אינדיוידואל עובר. וגם אנו חווים בשנתיים שלוש האחרונות משבר בארץ ובעולם , שסע , הרחובות הכיכרות מלאים באלפים שיוצאים למחאות ולהלחם על הארץ הזו , יש הרבה כאב , פצועים ותמונות קשות , אני לא יכולה לומר שכל התערוכה תהיה עם יצירות בעלות אופי קשה , נוקב ומטלטל , יש גם ביטויים אחרים לירים ושירי המשוררים מקשת של ארצות הם שירי טבע עם תמונות עולם עשירות ועמוקות שמביעות יופי ואהבה, אולם יש בהחלט עבודות יותר קשות , וחשיפה של סיפורי חיים מטלטלים וקשים.

יהורם גלילי מבטא בשיריו את השסע בחברה , תמונות מתוך המלחמה מסיפרו פוטו מלחמה , דר דורית זילברמן סגנית יור' אגודת הסופרים תציג עבודה בנושא חתונה עם נקודת מבט יחודית על המסורת הזו שבשנת 2023 – פותחת שאלות רבות בחברה בארץ ובעולם היום כל מושג המשפחה השתנה , עוז עזר יציג פסלים עם ביטוי רגשי עז בלבן ואדום , איריס כליף תציג משיריה עם השפה היחודית שלה שיונקת מעולם הקבלה וגם צילומים מתוך עבודת הגוף שלה כרקדנית, אודליה יהודיין תציג שיר מחאה וציור עבודה חזקה ומתריסה , מתן מאירסון משנקר יציג עבודה מעניינת על דמות האדשה בנושא הצבע הלבן , זהבה נטע נטר תציג ציורים מתוך הסדרות שלה על נשים, ילדים דמויות בתוך שתיקה , בתוך פחד , עם ניגוד בין המרקם הצבעוני לדמות שמתוכה עולה תווך של רגשות, וידיוארט מרתק של מיכל שמש מוגילנר – יוצג בתערוכה , שיתוף פעולה בין רונית שפייזר ומרי ברקוביץ עבודה המשלבת ציור וצילום – שמלה אדומה שמייצגת תרבות . גלוזמן פולינה ופיינס בוריס גם הם אמנים מזכרון יעקב יציגו עבודות יחודיות בצבע ובאוירה עם מסורת תרבותית וקפדנית שמקבלת יחודיות ביצירה שלהם. רונית נוביק שגם תשיר שיר שנבחר לנושא התערוכה – וגם תציג את ציוריה המרתקים חתולים בסימטת רחוב , התערוכה עשירה ומגוונת .


 מָה הַמַּשְׁמָעוּת שֶׁל הַשֵּׁם אָדֹם שָׁחֹר לָבָן וּמָה הִיא בָּאָה לְהַצִּיג וּלְסַמֵּל עֲבוּרְךָ בָּעוֹלָם הָרוּחָנִי ?

שחור אדום לבן הם צבעים בולטים מובהקים בעלי מינעד רחב של עוצמה ,יצרית ,רוחנית , מיסטית ,הם מאפשרים ראיה לצופה לרבדים באישיות שלנו ששוכנים אי שם עמוק בתוך ליביינו , וחומרים מהבטן , יצרים, רגשות, מטענים שלילים כל מה שהחברה שלנו משדרת עכשו וגם אנחנו כאנשים החיים עם עוצמה חויות וקשיים – האמנות עבורי כיוצרת ואוצרת היא הבמה שחושפת את הפאן האמנותי ומרחיבה את החויה האנושית של הצופה. היצירות מבטאות דרמה , סיפורים, חויות, טראומות, יופי כאב , עוצמה ועוד. התערוכה משקפת את המציאות אמנות היא קריאה לחופש ביטוי ודמוקרטיה – אנחנו חיים במציאות קשה ומורכבת גם הרחובות צועקים בשחור ובאדום נשים יוצאות להגן על קולן לבושות באדום ויש קריאה ברורה להגן על התרבות – אדום הוא גם אות הזהרה צעקה !

 

 

סִפְרִי לִי עַל בְּחִירַת הַמָּקוֹם הַיִּחוּדִי וְהַיֻּקְרָתִי שֶׁבּוֹא מֻצֶּגֶת הַתַּעֲרוּכָה הַמְּרַגֶּשֶׁת אָדוֹם שָׁחוֹר לָבָן

גלריית יהלום המרכזית תאטרון רמת גן . תאטרון רמת גן נמצא באזור הבורסה מקום המשלב תרבות , תרבות פנאי, מסחר , מקומות בילוי , בתי קפה מסעדות ברים מקום תוסס שמפגיש קהלים רבים בתאטרון כמה במות לתצוגה של אמנות פלסטית התערוכה שחור-אדום-לבן תתקיים בגלריה המרכזית האוירה במקום תוססת, מגיע קהל רב להצגות וארועים בגלריה בית קפה והחשיפה היא למאות ואלפים שמגיעים לגלריה.


כֵּיצַד נוֹלַד וּמָה הַמַּשְׁמָעוּת עֲבוּר עוֹלָמְךָ הָרוּחָנִי לְהָבִיא וּלְחַבֵּר בְּתַעֲרוּכָה מְשׁוֹרְרִים עוֹלָמִיִּים מֵחוּ"ל ?

בתערוכות שאני אוצרת מציגים אמנים מחו'ל בעיקר מארצות הברית היום באמצעות הווצאפ והרשתות החברתיות אני מלוה גם אותם עד שלב ההדפסה אולם בתערוכה הזו איריס כליף אחראית קשרי חוץ במגזין האינטרנטי כיוון הרוח – חושפת בתערוכה שישה משוררים שקיבלו פרסים עם שירים מרתקים ומגוונים , כל אחד מהם עם שפה יחודית עם חותם אישי – תמונות עולם עשירות ועמוקות ובמובן הזה התערוכה והבמה הזו תארח מגוון רחב של יצירות וכמה משוררים מחו'ל לצופים בתערוכה מובטחת חויה תרבותית עשירה גם מההויה הארצישראלית וגם מכמה מדינות מקצוי עולם – זה קנה מידה בין לאומי ורב תרבותי שכולנו זוכים בו – עבורי אני קוראת לזה גם מעשה ציוני , אוניברסלי.נתבך נוסף וחשוב בכל תערוכה ובפרט בתערוכה זו – האמנות במה לחופש ביטוי ולדמוקרטיה 30 יוצרים כתיזמורת מופלאה יספרו ויציגו את עולמם ביטוי רחב ועמוק של חופש וחרות שגם מתאים לזמן התערוכה שתוצג בחופש פסח – חג החרות – המלחמה על הארץ הזו ועל התרבות היא על דמוקרטיה על חופש ביטוי ועל הויה המאחדת עולמות שונים במירקם החברתי ישראלי.

 

5) מָהֵם הַקְּרִיטֶרְיוֹנִים עֲבוּרְךָ לִבְחִירַת הַשִּׁירִים וְהָעֲבוֹדוֹת הַמֻּצָּגִים בַּתַּעֲרוּכָה אָדוֹם שָׁחוֹר לָבָן בְּכָל הַתַּעֲרוּכוֹת הַיִּחוּדִיּוֹת שֶׁאַתְּ אוֹצֶרֶת וּמְפִיקָה ?

– יש לי הרבה ניסיון אני אוצרת תערוכות משנת 1989 – פריצת הדרך שהתקיימה אז במפגש בין המדיות התחילה בניו יורק – מופעים של לורי אנדרסון , הבלו מן , פריצה של גבולות וחיבור בין המדיות והגיעה לסצנה התל אביבית לגלריות בתל אביב הגיעו עבודות המשלבות בין המדיות וידיוארט ועוד בעולם העיתונות, התיקשורת המייצגת את הביקורת על האמנות אז התקיים ויכוח על הקשר בין ציור לשירה מה שהיום מובן מאליו בתערוכות הראשונות שאצרתי הוביל לויכוח רפיא לביא כתב על כך , חזי לסקלי , רותי דירקטור אוצרת מוזיאון תל אביב , וגם יאיר לפיד שלפני שנכנס לפוליטיקה כתב על אמנות , גם בערב חדש תוכנית הטלויזיה רואינתי במנושא הקשר בין המדיות לכן יש לי ניסיון רב בבחירת שירים זלדה , יונה וולך, רוני סומק ואחרים השתתפו בתערוכה הראשונה – אני מזהה שיר טוב וגם עוזרת לאמן ומלווה לאמנים שבוחרים עד שלב הדפוס בשילוב של הדימוי הויזואלי – יש בהחלט שירים שלא מתאימים וגם ציורים צילומים ועבודות שהן לא בשלות ולא מתקבלות.

          הַתַּעֲרוּכָה אָדוֹם שָׁחוֹר לָבָן תֻּצַּג לַקָּהָל הָרָחָב מֵ-2.4.23 -30.4.23

                              בְּתֵאַטְרוֹן רָמַת גַּן גָּלֶרְיָה יַהֲלוֹם

        עֶרֶב הַשָּׁקַת הַתַּעֲרוּכָה יִתְקַיֵּם בְּיוֹם חֲמִישִׁי בְּתַאֲרִיךְ 13.4.23 שָׁעָה 18:00

                                     אוֹצְרוֹת גַּלְיָה שֶׁכְטֵר


 

logo בניית אתרים