פרס שיש קולר למצויינות בקולנוע ובטלוויזיה/ מארי רוזנבלום

 

 

 

לראשונה הוענקו פרסים ומענקים בקטגוריות של תפקידים מאחורי המצלמה שלא חולקו עד כה - שבלעדיהם אף יצירה לא הייתה מגיעה להשלמתה.

 

יוזם ומייסד הפרס, הקולנוען שיש קולר: "מאושר להותיר אחרי מורשת זו שתתקן עוול היסטורי ותמשיך לפעול שנים רבות"

 

נשיאת מועצת נאמני הפרס וראש חבר השופטים, גילה אלמגור-אגמון:

 

"היצירה הישראלית המשובחת לא הייתה נראית כפי שהיא - ללא נוכחות אותם הגיבורים הנחבאים מאחורי הקלעים והמצלמות".

 

 

 

הטקס של השנה הראשונה נערך ב-3.2.23 בסינמטק בת"א, בהנחייתו של יואב גינאי, בהפקתו האמנותית של יואל ליבה ובניהולו המוזיקלי של רמי הראל.

 

בתכנית האירוע, יבצעו את מיטב הקלאסיקות מהקולנוע והטלוויזיה הישראלית לדורותיהם אושיק לוי ("השוטר אזולאי"), מירי אלוני (חדווה ושמוליק") וטל סונדק ("שתי אצבעות מצידון").

 

לאורך הטקס חלקו פרסים על ידי אמנים מובילים רבים שהקריירה שלהם נקשרה בזו של קולר - כדוגמת ענת עצמון, אילי גורליצקי, מיכל בת אדם ונוספים.

 

לזוכים הוענקו פרסים שכללו מענק כספי בסך עשרת אלפים ש"ח לכל זוכה, במסגרת 7 קטגוריות הכוללות עוזר/ת במאי/ת, מנהל/ת תסריט, עוזר/ת צלם/ת (פוקוס פולר), עורך/ת, גריפ ראשי/ת, תאורן/ית ראשי/ת וכמו כן מרצה-מורה אקדמי/ת.

 

חבר השופטים ומועצת נאמני הפרס שאמון על ייעוץ ובחירת הזוכים בראשות הנשיאה גילה אלמגור-אגמון כולל אנשי אקדמיה, קולנוע וטלוויזיה ביניהם פרופ' גלעד דובשני, ד"ר מיקי כץ, אלון גרבוז, מרק רוזנבאום, פטי הוכמן, מאיר שניצר, חורחה גורביץ', אמנון זלאיט, ליביו כרמלי, ג'רי היימן, אבינועם דמארי ודורון צפריר.

 

כמו כן, הפרס נוסד בסיוע ובתמיכת פרופ' מיכאל אלקן, ד"ר אלון אלמולי, עו"ד אייל מרדיקס, יצחק (איציק) גול, אשר לוי, דוד קניג ובת שבע בובליל.

 

לדברי יוזם ומייסד הפרס, שיש קולר:

 

"לאורך עשרות שנותיי בתעשייה, הטרידה אותי המחשבה על הכבוד המקצועי האבוד שנגנז ממי שעשייתם בפועל, מהווה אבן יסוד מרכזית והכרחית עליה מושתתת כל יצירה מרשימה שנחזה בה על המסך. לכן, חזוני מאז ומתמיד שכעת התממש, לתקן עוול היסטורי באמצעות ייסוד מפעל פרסים להוקרתם ותגמולם של שבעת מופלאים, אפילו אם הדבר ייעשה ללא שום תמיכה מוסדית. מסתבר שאף פעם לא מאוחר לכך בהתחשב בגילי המופלג, כשאני מאושר להותיר אחרי מורשת זו בציפייה שתמשיך לפעול עוד שנים רבות".

 

לדברי נשיאת מועצת נאמני הפרס וראש חבר השופטים, גילה אלמגור-אגמון:

 

"כשאנו צופים בסרטים וסדרות ישראלים, אנחנו וודאי לא מתארים לעצמנו מהי תרומת אותם אנשי מקצוע מיומנים שמאחורי הקלעים והמצלמות - למען עשייתם על הצד הטוב ביותר.

 

ברור לנו שבלעדיהם היצירה המשובחת על מסך הישראלי, כפי שאנו מכירים ואוהבים אותה, לא היתה נראית בעבר ובהווה כפי שהיא. כל זה בעוד הם, גיבורי העשייה המעולים והנחבאים, נותרים באלמוניותם ללא שום הכרה והוקרה. לכן "פרס שיש קולר למצויינות בטלוויזיה וקולנוע" בא לשנות תפיסה זו, כדי להאיר את פועלם העצום של חברינו.

 

אני רוחשת כבוד רב לידידי מימים שיש קולר על יוזמתו המבורכת והוצאתה לפועל, וכבוד גדול גם עבורי לעמוד כנשיאת מועצת נאמני הפרס וכראש חבר השופטים של המפעל המבורך הזה".

 

הקולנוען ישעיהו-ג'יי "שיש" קולר (83) נחשב בצעירותו לילד פלא בתיאטרון של ראשית המדינה, בין השאר בזכות תפקידו כירון זהבי הראשון לעיבוד "חסמבה" של יגאל מוסינזון ומכוכבי קול ישראל לנוער.

 

משם היה מעורב לאורך עשרות שנים בצמתים רבים מאחורי הקלעים של הקולנוע הישראלי והבינלאומי כמפיק, אמרגן, מלהק, מפיץ, בעל זכויות, משווק ואיש יחסי ציבור של יצירות ואמנים רבים. בין השאר הגה את שמות הסרטים ל"אסקימו לימון", ל"מבצע יונתן" - בו היה אחראי לליהוק יהורם גאון, ל'שתי אצבעות מצידון" - שכמפיץ החליט להוציאו מהקרנות צבאיות פנימיות לבתי הקולנוע והציבור הרחב, וכך הפך אותו לשובר הקופות מהגדולים אי פעם בקולנוע הישראלי שהגיע עד לפסטיבל קאן. בנוסף, ניהל את יחסי הציבור של ארנון מילצ'ן - אותו הכיר לראשונה לקהל הישראלי, כמו גם את של יהורם גאון, יהודה ברקן, זאב רווח, דליה לביא, יוסי בנאי, אילי גורליצקי ואחרים. במקביל, הופיע בעשרות תפקידים על המרקע במגוון סרטים וסדרות. כמו כן, היה ממייסדי האקדמיה לקולנוע ואיגוד הבמאים, הקים את "אקרן" - הסינמטק הראשון בישראל, שימש כשופט בפסטיבלים בינלאומיים, כתב וביקר תרבות וקולנוע במגוון כלי תקשורת ובין היתר היה מי שהמציא ב"העולם הזה" של אורי אבנרי את הביטויים "יחצן", "מקומון" ועוד.

 

לזוכים שנחשפו בטקס הוענקו פרסים שכללו מענק כספי בסך עשרת אלפים ש"ח לכל זוכה, במסגרת 7 קטגוריות בהלימה ל"שבעת המופלאים" הכוללות את :

 

-        תפקידי עורך/ת בו זכה דני שיק, -

 

-        עוזר/ת במאי/ת בו זכתה לי-את הלר,

 

-        עוזר צלם/ת (פוקוס פולר) בו זכה רמי סימן טוב,

 

-        מנהל/ת תסריט בו זכתה גרייס בניוש,

 

-        גריפ ראשי/ת בו זכה אפי עג'מי,

 

-        תאורן/ית ראשי/ת בו זכה אבי אברהמי

 

-         מרצה-מורה אקדמי/ת בו זכה נחמן אינגבר.

logo בניית אתרים